۱۲ نقطه حادثه‌خیر مسیر غرب کارون خرمشهر شناسایی شد

آبادان - ایرنا - مدیر جهاد کشاورزی خرمشهر گفت: ۱۲ نقطه حادثه‌خیر در حاشیه رودخانه کارون در مسیر غرب خرمشهر شناسایی شد که نیاز به بررسی دستگاه متولی و اصلاح دارد.

ناجی شهیب‌زاده چهارشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: سه نقطه حادثه خیز نیاز  فوری به ساماندهی دهانه زهکش‌ها و ترمیم سیل بندها دارند که برای ترمیم آن نیاز به ۲۹ میلیارد ریال اعتبار است.

وی به انجام 30 کیلومتر لایروبی نهرهای کشاورزی مسیر رودخانه غرب کارون اشاره کرد و افزود: برای باز و بسته کردن دریچه انهار کشاورزی منشعب از کارون و ترمیم برخی از نقاط حادثه‌خیر ۴۷ نهر در نقاط مختلف شهرستان عمدتا غرب کارون تا شنه، محرزی و شلمچه لایروبی شدند.

شهیب‌زاده با اشاره به لوله‌گذاری هفت کیلومتر از انهار در مسیر غرب کارون گفت: لوله‌هایی در سایزهای ۱۴ و ۱۶ اینچی برای ترمیم سیل‌بندها و کنترل محل ورود و خروج زهکش‌ها در مسیر غرب کارون در اختیار کشاورزان قرار داده شد.

وی اظهار داشت: به منظور ساماندهی دهانه زهکش‌ها و ترمیم سیل‌بند نقاط حادثه‌خیز در مسیر غرب کارون به ۵۰ کیلومتر لوله‌گذاری نیاز است.

شهیب‌زاده در ادامه گفت: برآوردی در نقاط حادثه‌خیر عمدتا در غرب کارون در اختیار مدیریت آب و خاک جهادکشاورزی استان خوزستان قرار دادیم که در صورت تامین اعتبار نقاط حادثه‌خیر در این مسیر ترمیم خواهند شد.

به گفته کارشناسان ساحل روستای ام‌نوشه از توابع بخش مرکزی و روستاهای غرب کارون به دلیل داشتن پیچ و خم رودخانه با خاک‌ریزی قابل ترمیم نیست و باید با بتن ساحل‌سازی شود که طبق توافق انجام شده ترمیم و ساحل‌سازی این روستا در تعهد سازمان آب و برق خوزستان قرار دارد.

در بهار ۹۸ طغیان رودخانه‌های کرخه، دز و کارون سبب آبگرفتگی ۲۷۰ روستا و بیش از ۱۰۰هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی خوزستان شد.

شهرستان خرمشهر بیش از ۴۰ هزار هکتار زمین‌های کشاورزی قابل کشت دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =

سرخط اخبار استان‌ها