افزایش توان ذخیره‌سازی گاز ایران در آستانه زمستان

تهران - ایرنا - مدیرعامل شرکت انتقال گاز ایران با اشاره به بهره‌برداری از یک طرح رفع گلوگاه‌های تزریق در تاسیسات ذخیره‌سازی «سراجه» قم از افزایش توان ذخیره‌سازی گاز کشور خبر داد و گفت: امسال رکورد تزریق گاز در سراجه قم شکسته شد.

به گزارش روز چهارشنبه شرکت انتقال گاز ایران، «مهدی جمشیدی دانا» با اشاره به افتتاح سیستم خنک‌کن تبخیری هوای ورودی توربوکمپرسور تاسیسات ذخیره‌سازی گاز سراجه قم، گفت: برای اجرای این پروژه حدود ۱۴۰ میلیارد ریال سرمایه‌گذاری شد که با توجه به صرفه‌جویی هزینه‌های تعمیرات و نگهداری، پیش‌بینی می‌شود این سرمایه‌گذاری ۱۸ ماهه بازگشت داشته باشد.

مدیرعامل شرکت انتقال گاز ایران از افزایش ۱۳ درصدی توان توربوکمپرسورها و دبی تزریق گاز به مخزن «سراجه» به عنوان یکی از مهمترین اهداف اجرای این طرح اشاره و تصریح کرد: افزایش راندمان توربین و توربوکمپرسورها، کاهش پنج درصدی مصرف سوخت، کاهش انتشار آلایندگی، افزایش دوره تعمیرات به ۲۰ هزار ساعت، افزایش طول عمر قطعات از دیگر دستاوردهای عملیاتی و اقتصادی اجرای این طرح است.

وی با اشاره به نقش راهبردی مخزن ذخیره‌سازی «سراجه» قم در تامین و توزیع انتقال گاز طبیعی به ویژه در چهار ماه پایانی سال، افزود: بهره برداری از طرح سیستم خنک‌کن تبخیری هوای ورودی توربوکمپرسور تاسیسات ذخیره‌سازی گاز سراجه، پیش‌بینی می‌شود پایداری و توان عملیاتی ذخیره‌سازی گاز در شمال کشور افزایش یابد.

این مقام مسوول یادآور شد:  هفت ماهه امسال میزان تزریق گاز به سراجه نسبت به مدت مشابه پارسال بیش از ۱۶ درصد افزایش داشته که بخشی از این افزایش به دلیل ارتقای بازدهی توربین‌ها بوده و در مجموع بالغ بر یک میلیارد و ۲۵۰ میلیون مترمکعب گاز در این مخزن ذخیره‌سازی شده است.

جمشیدی دانا با اشاره به برنامه توسعه دو مخزن ذخیره‌سازی گاز «سراجه» و «شوریجه» از سوی مجموعه وزارت نفت، خاطرنشان کرد: افزایش توان تزریق و برداشت گاز از مخازن ذخیره‌سازی منجر به افزایش پایداری شبکه گاز در فصول پرمصرف سال خواهد شد.

به گزارش ایرنا، محمد رضا جولایی مدیر دیسپچینگ شرکت ملی گاز ایران  به تازگی اعلام کرد: در زمستان امسال حداکثر روزانه ۸۲۰ میلیون متر مکعب گاز به خطوط لوله تحویل داده می‌شود که از این میزان حدود ۶۰۰ میلیون متر مکعب در بخش خانگی و ۷۰۱ میلیون متر مکعب نیز صرف صادرات خواهد شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =

سرخط اخبار اقتصاد