۲۵۰۰ قطعه اردک سرحنایی در تالاب "کانی‌برازان" مهاباد فرود آمدند

مهاباد- ایرنا- رییس اداره حفاظت محیط زیست مهاباد گفت: کارشناسان این اداره در پایش‌های خود از تالاب بین‌المللی "کانی‌برازان" این شهرستان ۲ هزار و ۵۰۰ قطعه اردک سرحنایی مهاجر را مشاهده کردند.

فاروق سخنور روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این اردک ها که در لیست گونه‌های حمایتی قرار دارند در دسته‌های صدتایی در مسیر کوچ خود از مناطق شمالی به جنوب در این تالاب برای استراحت و تغذیه توقف می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه  مدت حضور این پرندگان مهاجر در این تالاب متفاوت بوده و برخی دسته‌ها زودتر و برخی دیگر دیرتر "کانی‌برازان" را ترک می‌کنند، اضافه کرد: با کاهش دمای هوا در مناطق شمالی، گونه‌های دیگری از جمله فلامینگو و غازخاکستری نیز وارد این تالاب می‌شوند.

رییس اداره حفاظت محیط زیست مهاباد افزود: این تالاب به علت وضعیت مطلوب و امنیت مناسب به یکی از استراحتگاه‌ها و زیستگاه‌های مهم پرندگان در شمال‌غرب کشور تبدیل شده و همه‌ساله پذیرای شمار زیادی از انواع پرندگان مهاجری است که در مسیر پرواز خود وارد این تالاب می‌شوند.

وی با اشاره به افزایش ۱۵ درصدی حجم آب تالاب بین‌المللی "کانی‌برازان" اضافه کرد: حجم کنونی آب این تالاب به حدود ۲ میلیون متر مکعب رسیده و عمق آب در برخی مناطق به بیش از ۸۵ سانتی‌متر رسیده است.

وی از اهالی روستاهای اطراف این تالاب بین‌المللی خواست برای حفاظت بیشتر از این مهمانان پاییزی تالاب، هرگونه ورود شکارچیان و افراد متفرقه را به نزدیکی تالاب را به محیط‌بانان مستقر در سایت پرنده‌نگری "کانی‌برازان" گزارش دهند.

 اردک سرحنایی یا گیلار قهواه پرنده‌ای در دسته پرندگان تیره اردکیان و اردک غواصی با اندازه متوسط، با نام علمی Aythya ferina شناخته شده است، زیستگاه پرورش و تولید مثل این پرنده معمولا دریاچه‌ها و تالاب‌ها است.

اردک سرحنایی همان طور که از اسمش مشخص است دارای سری حنایی بوده و بدن این پرنده قهواه‌ای رنگ و متمایل به سرخ است، پرهای سینه و قسمتی از پشت این پرنده نیز سیاه رنگ بوده و نوک سیاه رنگ دارد.

تالاب بین‌المللی "کانی‌برازان" مهاباد با وسعتی افزون بر ۹۱۰ هکتار یکی از مهمترین تالاب‌های اقماری جنوب دریاچه ارومیه و با ارزش‌ترین زیستگاه‌های انواع پرندگان آبزی و کنار آبزی مهاجر و بومی درشمال غرب کشور به شمار می‌رود.
این تالاب که به دلیل موقعیت ویژه و شرایط زیستی منحصر بفرد خود در سال ۱۳۸۵ به عنوان منطقه شکار ممنوع معرفی شد، به نخستین پناهگاه حیات وحش آذربایجان‌غربی تبدیل و به این ترتیب به عنوان یکی از مناطق چهارگانه کشور با جایگاه قانونی معرفی شده است.

براساس آخرین بررسی‌ها تعداد ۷۵ گونه پرنده آبزی و کنارآبزی متعلق به ۱۱ خانواده در این تالاب شناسایی شده است که در صورت اضافه کردن گونه‌های خشکی‌زی، این تعداد به بیش از ۱۸۰ گونه خواهد رسید که همین امر اهمیت تالاب را بیش از پیش آشکار می‌سازد.

از گونه‌های مهم پرندگان این تالاب می‌توان به فلامینگو، چنگر، اردک بلوطی، اردک سرسفید، حواصیل خاکستری، پرستوی دریایی، اردک مرمری، باکلان کوچک، پلیکان سفید، چوب پا، کشم بزرگ و عروس غاز اشاره کرد.
در میان این پرندگان انواع نادری چون خروس کولی دم‌سفید، اردک سرسفید، اردک مرمری نیز که در فهرست پرندگان در خطر انقراض هستند نیز دیده می‌شود که تاکنون در کمتر تالابی از کشور مشاهده شده است.

در کانی‌برازان تاکنون ۴۵ گونه گیاهی از ۳۵ جنس و ۱۷ خانواده شناسایی شده است که این گیاهان ۲۱ جامعه گیاهی را تشکیل می‌دهد و بیشتر گونه‌های شناسایی شده از خانواده اسفناج Chenopodiaceae و گندمیان Graminae بوده و گونه‌های شناسایی شده در داخل تالاب نیز شامل نی، بوریا، جگن و گز است.

در شهرستان مهاباد علاوه بر تالاب بین‌المللی "کانی‌برازان"، تالاب‌های دایمی "حسن‌خان" و "قوپی‌باباعلی" و تالاب‌های فصلی دیگری از جمله "گروس"، "داشخانه" و "قره‌قشلاق" نیز وجود دارد.

مهاباد در جنوب آذربایجان‌غربی واقع شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha