مناقشه قره‌باغ؛ ادامه درگیری‌ها، تدارک مذاکره

تهران - ایرنا - دویچه وله در گزارشی درباره درگیری باکو و ایروان گفت: در جریان جنگ ارمنستان و آذربایجان یک پهپاد در منطقه «منجوان» سقوط کرده است. روسیه تلاش می‌کند طرفین درگیری را به میز مذاکره برگرداند و وزرای خارجه دو طرف درگیر می‌خواهند با همتای آمریکایی خود دیدار کنند.

 به گزارش ایرنا، شبکه دویچه وله سه شنبه در گزارشی به شرح زیر گفت :

 علی امیری راد، فرماندار شهرستان مرزی خدا آفرین خبر داد که یک پهپاد در روستای «قره قوچ» در بخش «منجوان» در اراضی مرتعی سقوط کرده است. بنا بر همین خبر این حادثه تلفات جانی و مالی برجای نگذاشته و «کارشناسان نظامی در حال بررسی مالکیت پهپاد و منطقه اعزامی آن هستند.»

شهرستان مرزی خدا آفرین ۲۱۰ ۲۱۰ کیلومتری شمال شرق تبریز است و در حاشیه رودخانه ارس و در ضلع جنوبی جبهه جنگ قره باغ بین جمهوری  آذربایجان و ارمنستان واقع شده است. رسانه‌های ایران می‌گویند بیش از ۶۰  راکت خمپاره از زمان آغاز مجدد درگیری میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان بر سر قره باغ به شهرستان خداآفرین اصابت «چندین پهپاد»   در منطقه مرزی ایران سقوط کرده است.

از آغاز مجدد جنگ بر سر قره باغ هفت منطقه اطراف آن سه هفته می‌گذرد. روز ۱۸ اکتبر برای دومین بار میان دو طرف درگیر در جنگ آتش بس برقرار شد. آتش بسی که با تلاش گروه میانجی مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا (OSZE) و در مذاکرات مسکو با حضور وزیران امور خارجه جمهوری آذربایجان و ارمنستان حاصل شده است. رهبری گروه مینسک را آمریکا، فرانسه و روسیه بر عهده دارند که از سال ۱۹۹۲ به منظور کاستن از تنش بر سر قره‌باغ و مناطق اشغالی اطراف آن شکل گرفت.

اما این آتش بس شکننده است و طرفین یکدیگر را به نقض آن متهم می‌کنند. به گزارش خبرگزاری فرانسه ارتش ارمنستان بر اثر نقض آتش بس تلفات بالایی داده است. به گفته مقام‌های ارمنستان روز سه‌شنبه ۴۳ نفر در قره باغ کوهستانی کشته شده‌اند و به این ترتیب عده تلفات جنگی ارمنستان به ۷۷۲ نفر رسیده است که ۳۶ نفر از آنان غیرنظامیان هستند.

آذربایجان تاکنون از تلفات انسانی خود در جنگ اخیر آماری نداده است. الهام علی اف، رئیس جمهور آذربایجان اخیر گفته است که تنها پس از سپری شدن «مرحله خطیر بحران» عده قربانیان را اعلام خواهد کرد. اما دادستانی آذربایجان از کشته شدن ۶۱ نفر خبر داده است.

شورای امنیت ملل خواستار پایبندی به آتش بس 

شورای امنیت سازمان ملل بار دیگر نشستی برای رایزنی در مورد نبردهای مداوم بین ارمنستان و آذربایجان بر سر منطقه قره باغ در قفقاز جنوبی برگزار کرده است. یک دیپلمات سازمان ملل گفته است که در جلسه روز دوشنبه (۱۹ اکتبر) در نیویورک همه ۱۵ عضو شورا از درخواست دبیرکل سازمان ملل از طرف های درگیر برای پیروی از آتش بس جدید حمایت کردند.

به گفته دیپلمات‌ها روسیه که در حال حاضر ریاست بالاترین نهاد سازمان ملل را در اختیار دارد، در حال آماده سازی بیانیه‌ای رسمی است و از ارمنستان و آذربایجان می‌خواهد به میز مذاکره برگردند.

دیدار وزرای خارجه ارمنستان و آذربایجان با پمپئو

 رویترز روز سه‌شنبه (۲۰) اکتبر به نقل از وزرای خارجه ارمنستان و آذربایجان خبر داد که آنها قصد دارند روز جمعه (۲۳ اکتبر) با مایک پمپئو، همتای آمریکایی خود در واشنگتن دیدار ‌کنند. این دیدار به این منظور صورت می‌گیرد تا شاید طرفین به راه حلی برای پایان دادن به یکی از سنگین‌ترین نبردها در قره باغ قره باغ از دهه ۱۹۹۰ میلادی تاکنون برسند که ظرف هفته‌های اخیر صدها نفر قربانی گرفته است.

وزارت امور خارجه آمریکا هنوز توضیحی در این باره نداده است. اما جلسات برنامه ریزی شده حاکی از آن است که این رایزنی درست قبل از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا برنامه ریزی شده است.  

شعله‌ور شدن مجدد جنگ میان آذربایجان و ارمنستان نگرانی در مورد گسترش درگیری میان قدرت‌های منطقه‌ای ترکیه و روسیه و هم‌چنین به خطر افتادن امنیت خط لوله گاز طبیعی و نفت آذربایجان را افزایش داده است.

به دنبال فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی مناقشه میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان بر سر منطقه قره‌باغ کوهستانی در سال ۱۹۸۸ میلادی آغاز و در سال ۱۹۹۲ میلادی به درگیری‌های نظامی تبدیل شد. این مناقشه هنوز به یک راه‌حل صلح‌آمیز نرسیده است.

تابستان امسال (ژوئیه) میان نیروهای جمهوری آذربایجان و ارمنستان درگیری‌هایی رخ دادکه منجر به تلفات جانی از هر دو طرف شد. پس از یک وقفه جنگ مجددا از ۲۷ سپتامبر بر سر منطقه مورد مناقشه از سر گرفته شد. وزارت دفاع جمهوری آذربایجان در بیانیه‌ای ارمنستان را آغازگر جنگ نامید و نخست وزیر ارمنستان جمهوری آذربایجان را متهم به شروع درگیری‌ها کرد.

تلاش‌های بین‌المللی برای حل مسالمت‌آمیز این مناقشه تا به حال نتیجه‌ای نداشته است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 14 =