مردم اصفهان از تردد غیر ضروری در آخر هفته جاری بپرهیزند

اصفهان - ایرنا - مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان با اشاره به کاهش کیفیت هوا در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه این هفته از مردم خواست تا از تردد غیر ضروری در کلانشهر اصفهان و سایر شهرهای پر جمعیت مناطق مرکزی و شمالی استان پرهیز کنند.

منصور شیشه‌فروش روز سه‌شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: پیش‌بینی‌های هواشناسی حاکی است که بدلیل پایداری هوا و سکون نسبی جو، کیفیت هوای کلانشهر اصفهان، مناطق صنعتی مرکزی و شهرهای پرجمعیت شمالی استان از اوایل فردا چهارشنبه تا بعدازظهر پنجشنبه اول آبان کاهش می‌یابد.

وی افزود: بر اساس این پیش‌بینی‌ها افزایش غلظت آلاینده‌ها در ۲ روز آینده به گونه‌ای است که منجر به کاهش کیفیت هوا تا حد ناسالم برای گروه‌های حساس و در مناطق آلوده و پرترافیک تا حد ناسالم برای تمام گروه‌های سنی خواهد بود.

شیشه‌فروش از مردم بویژه کودکان، افراد مسن و بیماران تنفسی و قلبی خواست تا در روزهای پایانی این هفته از تردد غیر ضروری در سطح مناطق مذکور خودداری کنند و اضافه کرد: مردم این روزها از ماسک بدلیل شیوع بیماری کرونا استفاده می‌کنند اما همچنان بر استفاده از آن برای همه تاکید می‌شود.

وی با بیان اینکه مردم باید از ورزش و فعالیت بدنی در فضاهای باز نیز پرهیز کنند، خاطرنشان کرد: به سازمان صنعت، معدن و تجارت برای جلوگیری از فعالیت کوره‌پز خانه‌ها و به جهاد کشاورزی برای جلوگیری از سوزاندان بقایای گیاهی و زراعی دستورهای لازم ابلاغ شده است.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان با تاکید بر اینکه در جلسه‌هایی با شرکت پخش فراورده‌های نفتی بر توزیع بنزین یورو ۴ در همه جایگاه‌های سوخت استان تاکید شده است، تصریح کرد: به نیروگاه‌ها و شرکت پخش فراورده های نفتی نیز تاکید شده است که توزیع مازوت انجام نشود و شرکت گاز موظف به تامین سوخت مورد نیاز نیروگاه‌هاست.

وی با اشاره به اینکه برای امسال بارندگی‌ها با تاخیر و میزان کمتر از نرمال پیش‌بینی شده است، گفت: لازم است که دستگاه‌های اجرایی مربوطه تدابیر لازم را متناسب با این شرایط در نظر بگیرند و طرح‌هایی مانند نهال‌کاری و کنترل کانون‌های گرد و غبار و ساماندهی کوره‌پز خانه‌ها با جدیت بیشتری پیگیری شود.

شیشه‌فروش افزود: اصفهان بدلیل شرایط اقلیمی و جغرافیایی خاص، وجود کانون‌های گرد و غبار فعال در شمال و شرق آن، تردد زیاد خودروها و مصرف بنزین، فعالیت معادن مختلف و سنگبری‌ها و واحدها و شهرک‌های صنعتی زیاد با معضل آلودگی هوا مواجه است.

بنا به گزارش گروه پایش آلودگی هوا و صوت سازمان حفاظت محیط‌زیست، کلانشهر اصفهان امروز سه شنبه بیست و نهم مهر جاری با شاخص ۱۳۳ (AQI)، آلوده‌ترین شهر کشور بود.

به گفته شهرام سپهرنیا رییس گروه پایش آلودگی هوا و صوت سازمان حفاظت محیط‌زیست، روز سه‌شنبه هوای شهرهای سمنان، شهرکرد، قم، اراک، اهواز، شیراز، مشهد و اصفهان به ترتیب با شاخص‌ ۱۰۷، ۱۱۰، ۱۱۶ ، ۱۲۱، ۱۲۸، ۱۲۹، ۱۳۱ و ۱۳۳ در شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس قرار دشت.

روز گذشته(دوشنبه) هوای شهرهای اصفهان، سمنان، نظرآباد و اهواز به ترتیب با شاخص ۱۰۱، ۱۰۷، ۱۰۸ و ۱۴۳ در شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس قرار داشت. 

اصفهان، آلوده‌ترین کلانشهر کشور است و سایر شهرها و مناطق صنعتی این استان نیز همواره با معضل آلودگی هوا بویژه در فصول سرد سال مواجه هستند.

کارشناسان، فعال شدن کانون‌های گرد و غبار، خشک شدن زاینده‌رود و تالاب بین‌المللی گاوخونی، فعالیت واحدهای صنعتی و تردد خودروهای زیاد را از جمله دلایل آلودگی این خطه می‌دانند.

سرخط اخبار استان‌ها