مراسم پایانی سوگواره علمی و فرهنگی امام رضا (ع) در مشهد برگزار شد

مشهد- ایرنا - مراسم پایانی اولین سوگواره علمی و فرهنگی امام رضا (ع) به همت نمایندگی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در مشهد برگزار شد.

به گزارش روز سه‌شنبه آستان قدس رضوی، مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور در پیامی به این سوگواره آورده است: حضرت امام رضا (ع)، آفتاب درخشان امامت و ولایت که کشور و ملت عزیز ایران به ویژه از عنایت و انوار آن متنعم‌ هستند، رسالت و نقش ممتاز دارند که شناخت و تاسی به آن حضرت، گفتمان‌سازی و فرهنگ‌سازی در این زمینه از اولویت‌های حوزه علمیه، نخبگان و اندیشمندان است.

آیت‌الله اعرافی در پیام خود با اشاره به کتاب عیون اخبار الرضا (ع) به عنوان یکی از جامع‌ترین کتب شیعی و حدیثی افزود: در شناخت آستان ملکوتی حضرت امام رضا (ع) بدون تردید، کتاب عیون اخبارالرضا(ع) از بهترین کتب به شمار می‌آید و یکی از جامع‌ترین کتب شیعی و حدیثی است که معارف بلندی در ابواب حکمی، کلامی، فقهی، اخلاقی، تربیتی، سیاست و مدیریت دارد.

این پیام ادامه داد: این کتاب که از یادگارهای سدید و ماندگار شیخ صدوق است در طول تاریخ مورد توجه بسیاری از عالمان، شارحان و مترجمان قرار گرفته و از نعمت‌های الهی برای شناخت سیرت و فکرت حضرت امام رضا (ع) است. رساله‌ها، نوشته‌ها، مناظرات و پاسخ‌ها و نکات ناب تفسیری و ادبی و هنری منسوب به امام رئوف (ع) این کتاب را به دایره‌المعارفی مختصر درباره آن امام تبدیل کرده است.

رییس سازمان علمی و فرهنگی آستان قدس رضوی نیز در این مراسم گفت: کتاب عیون اخبار الرضا (ع) باید جایگاه ویژه‌ای در مجامع علمی، حوزوی و دانشگاهی داشته باشد و به عنوان سند ارزشمند و دایره‌المعارف امام‌شناسی در دسترس همگان قرار گیرد.

حجت الاسلام محمد حسن مهدوی‌ مهر افزود: شیخ صدوق مولف این کتاب از جایگاه ویژه‌ای در انتقال معارف اهل بیت(ع) به نسل‌های بعدی برخوردارند، از همین رو این کتاب باید در زمره کتب برجسته قرار گرفته و در دسترس علاقه‌مندان و عموم مردم باشد.

وی ادامه داد: نهج‌البلاغه و صحیفه سجادیه در مجامع علمی و فرهنگی و دانشگاهی جایگاه ویژه‌ای دارد و کتاب عیون اخبارالرضا (ع) نیز که از تألیفات نزدیک به عصر معصومین (ع) است، باید چنین جایگاهی داشته باشد.

رییس سازمان علمی و فرهنگی آستان قدس رضوی گفت: آنچه در اولین سوگواره علمی و فرهنگی امام رضا (ع) رخ داد فرصت خوبی فراهم آورد تا این اثر به عنوان کتابی مرجع در اختیار پژوهشگران و محققان حوزه تعالیم و فرهنگ رضوی قرار گیرد.

وی افزود: کتاب عیون اخبارالرضا (ع) باید در دستور کار مطالعات علمی و فرهنگی و میزگردهای مختلف در آستان قدس رضوی قرار گیرد.

حجت الاسلام مهدوی‌ مهر ادامه داد: این اثر می‌تواند موضوعات مختلف دایره‌المعارفی را برای نشست‌های علمی عرضه کند و جلسات متعدد علمی درباره آن برگزار شود تا معارف آن در عرصه اعتقادی و کلامی و گفت‌وگوهای بین‌الادیانی، معرفتی و اخلاقی واکاوی و جامعه بشری از این زلال رضوی سیراب شود.

اولین سوگواره علمی و فرهنگی امام رضا(ع) همزمان با دهه پایانی صفر از ۱۹ مهرماه کار خود را آغاز کرد و آخرین نشست از سلسله‌نشست‌های این سوگواره نیز ۲۸ مهرماه، برگزار شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =