درآمد موقوفات چهارمحال و بختیاری ۴۵ درصد کاهش داشت

شهرکرد- ایرنا-مدیرکل اوقاف و امور خیریه چهارمحال و بختیاری از کاهش ۴۵ درصدی درآمد موقوفات استان به دلیل شیوع ویروس کرونا در سالجاری خبر داد.

حجت‌الاسلام حسن امیری عصر روز سه‌شنبه در همایش یاوران وقف که به صورت ویدئوکنفرانس با سراسر کشور برگزار شد، افزود: به دنبال شیوع ویروس کرونا، تعطیلی مغازه‌ها و فسخ قرارداد مستاجران در موقوفات باعث کاهش درآمد موقوفات شده است.

به گفته وی،در استان یک‌هزار و ۷۰۰ موقوفه با سه هزار و ۷۰۰ رقبه ثبت شده است که ۳۷ درصد نیت‌ وقف‌های ثبت شده در استان خیریه، ۳۳ درصد مسائل اجتماعی، ۲۵ درصد مباحث مذهبی و پنج درصد مربوط به حوزه‌های علمیه است.

وی گفت: بیشترین موقوفات استان معادل ۸۰ درصد موقوفات مسجد و حسینیه است و یکهزار و ۷۸ مسجد و ۲۹۶ حسینیه در استان به عنوان موقوفه ثبت شده است.

امیری گفت: پایین بودن میزان اجاره بها موقوفات در استان به خصوص برخی موقوفات خاص از جمله موقوفه در شهرستان بروجن و موقوفه حاجی خانم صمصامی که وقف برای ایتام است ناچیز است.

وی اظهار داشت: این موقوفات سالهای گذشته به صورت سرقفلی واگذار شده  و تاکنون هیچ افزایش قیمت در اجاره بها موقوفات نبوده است.

وی با اشاره به مشکلات در جامعه گفت: نیت وقفها باید به سمت رفع مشکلات روز جامعه از جمله اشتغال، ازدواج، مسکن، بیماران خاص و رفع اقتصادی باشد.

به گزارش ایرنا،در همایش یاوران وقف که به صورت ویدئو کنفرانس با سراسر کشور برگزار شد، از ۳۲ نفر نمونه در هشت حوزه هیات امنای نمونه. خادم نمونه. کارمند نمونه شهرستانی. طرح مواسات نمونه. واقف و خیر نمونه، مدیرمرکز افق نمونه و فعال قرانی و متولی وقف شهرستانهای لردگان، فارسان، شهرکرد و بروجن تجلیل شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 1 =

سرخط اخبار استان‌ها