صادرات کالا از استان اردبیل به خارج از کشور افزایش یافت

اردبیل-ایرنا-معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار اردبیل گفت: با وجود تحریم‌های اقتصادی ظالمانه و محدودیت‌های ایجاد شده بواسطه ویروس کرونا، صادرات کالا از استان امسال افزایش محسوسی داشته است.

به گزارش ایرنا، ارژنگ عزیزی روز سه‌شنبه در جلسه کارگروه توسعه صادرات غیرنفتی استان اردبیل با حضور سفیر جمهوری اسلامی ایران در گرجستان افزود:امسال در مقایسه با مدت مشابه پارسال  ارزش کالاهای صادراتی ۳۹ درصد و به لحاظ وزن ۲ درصد افزایش داشته است.

وی همچنین گفت:  در روزهای اخیر صادرات محصول سیب زمینی به دلیل تجدید نظر در قیمت پایه صادراتی این کالا به لحاظ ارزش ۱۷۵ درصد و وزن ۲۸۳ درصد نسبت به پارسال افزایش داشته است.

امسال بیش از ۲۱ هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان اردبیل به کشت سیب زمینی اختصاص یافته بود که پیش‌بینی می‌شود میزان تولید سیب زمینی به ۸۵۰ هزار تن در استان برسد.

سیب زمینی استان اردبیل علاوه بر تامین نیاز داخل استان و کشور، به کشورهای جمهوری آذربایجان، ترکیه، گرجستان و پاکستان صادر می‌شود.

عزیزی  توسعه مناسبات تجاری با گرجستان را برای استان اردبیل حائز اهمیت دانست و بیان کرد: هرچند این کشور گرجستان با ما مرز مشترک ندارد ولی همواره بخشی از صحنه معادلات ژئوپلیتیک قفقاز بوده  است.
وی  اضافه  کرد:  همچنین به لحاظ علاقمندی جمهوری اسلامی ایران به اتصال کریدور اقتصادی از خلیج فارس به منطقه قفقاز و دریای سیاه، توسعه مناسبات با این کشور برای ما حائز اهمیت است.
معاون استاندار اردبیل اظهار کرد:  مسئولان دولتی و بخش خصوصی استان اردبیل آمادگی دارند در این خصوص نقش برجسته‌ای ایفا کنند.

قاسمی سفیر جمهوری اسلامی ایران در گرجستان نیز  گفت: با توجه به اینکه شرایط کنونی برای تجارت با این کشور مناسب است، صادرکنندگان می توانندبا استفاده از موقعیت موجود محصولات و کالاهای خود را از طریق گرجستان به سایر کشورها صادر کنند.

وی اظهار داشت :  آمادگی کامل برای ارائه خدمات به تمامی کارگزاران و فعالان اقتصادی در خصوص حمایت های تخصصی در زمینه های مختلف و تبادل اطلاعات را داریم.
 


 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 3 =