۲۹ مهر ۱۳۹۹،‏ ۱۶:۰۱
کد خبرنگار: 2493
کد خبر: 84081974
۲ نفر

برچسب‌ها

«ایل‌دا»؛ فرار از سریال‌های آپارتمانی و نمایش فرهنگ همدلی ایرانیان

تهران- ایرنا- مجموعه «ایل‌دا» که این روزها شاهد پخش آن از شبکه یک سیما هستیم، سریالی است که نویسنده آن با فرار از سریال‌های آپارتمانی فرهنگ همدلی ایرانیان را به نمایش گذاشته است.

سریال تلویزیونی ایل‌دا که این روزها شاهد پخش آن از شبکه یک سیما هستیم، سریالی است که نویسنده یک سوژه عاشقانه را در دل رشادت‌های ایلات و عشایر در حوزه دفاع مقدس روایت می‌کند. روایتی که پیش‌تر مخاطب عادت داشت یک قهرمان در مقابل ضد قهرمان‌ها قرار گیرد، اما در این سریال برای اینکه رشادت‌های مردم خطه غرب کشور را به تصویر بکشد از ارائه یک قهرمان پرهیز کرده و سریال را از فردگرایی به سمت جمع‌گرایی سوق داده است.

عدم ارائه لهجه که مورد مناقشه برخی از کارشناسان قرار گرفته کاملا به جا است. گروه سازنده فراگیر بودن موضوع و پخش از شبکه سراسری را در نظر گرفتند و همین امر موجب عدم استفاده از لهجه می‌شود تا همه اقشار جامعه بتوانند از آن استفاده کنند. 

در سریال ایل‌دا به طراحی صحنه و لباس به درستی توجه شده است. در مناطق غرب تنوع لباس، رنگ، رسم و رسومات به وفور دیده می‌شود که قویدل از این تنوع به خوبی استفاده کرده است. شخصیت‌ها به درستی معرفی و روایت به سمتی هدایت می‌شود که فرهنگ انتقام و خون و خون‌ریزی در ایلات به سمت همدلی و همگرایی در دفاع از وطن بدل شود. 

در مجموع سریال ایل‌دا جدای از نقاط ضعفش، نقاط قوت بسیاری دارد که مهم‌ترین آن نمایش زندگی، رسوم و آیین و سنن مردم لر در قاب تلویزیون است و برای مخاطبی که مرتب شاهد سریال‌های آپارتمانی با فضای روز جامعه و مشکلات قابل لمس در روز است، تنوع ایجاد کرده و بیننده را از مشغله‌های روزانه دور می‌کند و او را با فضایی تازه و جذاب روبرو می‌کند.

این سریال برای اولین بار جنگ را خارج از قاب همیشگی که فضای نبرد در جبهه و پشت جبهه است، نمایش می دهد و او را با فضایی که پیش‌تر درباره دلاوری‌های ایلات ندیده مواجه می‌کند.

در این مجموعه پربازیگر هنرمندانی چون خسرو شهراز (نصیر خان)، علی دهکردی (دکتر هوشنگ)، جعفر دهقان (کاکاوند)، کاظم هژیر آزاد (شیر علی خان)، کوروش سلیمانی (شیرزاد)، امیرمحمد زند (فرهاد)، قربان نجفی (شیخ رحیم)، سینا رازانی (کریم)، مهدی صبایی (منصور)، رضا نجفی (عمو برفی)، مژگان صابری (هاویر)، بهروز چاهل (دکتر هندی)، محمدصادق ملک (جابر و قادر)، سیامک ادیب (قباد)، پویان گنجی (یاور)، میترا رفیع (گندم)، زینب قادری (راحیل)، مسعود امین ناجی (بهادر)، طیبه دوست (زیور)، منصور نواصری (کامل)، امید محمد نژاد (کیومرث)، فاطمه آقا بابایی (ننه نازار)، مهدی افشار (گروهبان واحدی)، معصومه بافنده (آساره) ایفای نقش کرده اند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =