آغاز به‌کار بزرگترین پایگاه ارتباطات ماهواره‌ای ناتو
پایگاه فضایی ناتو در کستر نزدیک بروکسل پایتخت بلژیک

تهران – ایرنا – سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو)، مرکز تازه ارتباطات ماهواره ای در بلژیک افتتاح کرده است که بزرگترین تاسیسات در میان چهار پایگاهی است که این ائتلاف نظامی در اختیار دارد.

به گزارش خبرگزاری اسوشیتدپرس از کستر بلژیک؛ اکنون حدود ۲ هزار ماهواره در مدار زمین قرار دارد که بیش از نیمی از آنان به کشورهای عضو ناتو تعلق دارد و در امور گوناگون از گوشی های همراه تا خدمات بانکی و پیش بینی هواشناسی فعالیت میکنند و فرماندهان این سازمان در مکان هایی مانند افغانستان یا کوزوو از برخی از این ماهوارهها برای ناوبری، مخابرات، تبادل اطلاعات محرمانه نظامی و امنیتی و ردیابی و نظارت بر شلیک موشک بهره می برند.

در حالی که در دهه ۱۹۸۰ تنها بخشی از ارتباطات ناتو از طریق ماهواره بود، اما اکنون دستکم به  ۴۰ درصد رسیده است.

ناتو که در ماه دسامبر گذشته (۲۰۱۹) فضا را عرصه چهارم عملیات این نهاد پس از زمین، دریا، هوا و فضای مجازی اعلان کرده بود، اکنون گشایش این مرکز فضایی را برای کمک به مخابرات و ارتباطات ماهواره ای و نظارت بر بخش اصلی عملیات نظامی این سازمان در جهان اعلام کرده است. 
ینس استولتنبرگ دبیر کل ناتو گفت که این پایگاه، تضمین کننده حمایت فضایی از عملیات ناتو مانند تبادل اطلاعات و هماهنگی های عملیاتی خواهد بود

اکنون حدود ۸۰ کشور در فضا ماهواره دارند و شرکت های خصوصی (مانند اسپیس ایکس) آماده ورود به این جرگه می شوند.

ناتو در دوره جنگ سرد بیش از ۲۰ پایگاه در اختیار داشت، اما فناوری های نوین به این معناست که بزرگ ترین سازمان امنیتی جهان می تواند با یک پنجم این  تعداد، پوشش ماهواره ای خود را ۲ برابر کند.

وزیران دفاع ناتو در نشست ۲ روزه که از پنجشنبه آغاز می شود، ساخت مرکز تازه فضایی دیگری را در مرکز فرماندهی هوایی این سازمان در رامشتاین آلمان بررسی خواهند کرد.

یک مقام بلندپایه ناتو پیش از این گفته بود: روسیه و چین با ماهواره‌هایی که توان عملیات بالا در فضا دارند، ماموریت‌های جاسوسی این پیمان را با خطر مواجه می کنند.

ژنرال «آندره لاناتا»، در گفت و گو با «واشنگتن اگزماینر»، روسیه و چین را متهم کرد که با ماهواره های با قابلیت مانور بالا در فضا، ماموریت های فضایی این پیمان نظامی را با مشکل مواجه می کنند.
وی  از ایجاد مزاحمت برای ماهواره جاسوسی آمریکایی در فضا از سوی ماهواره روسیه خبر داد و نسبت به وقوع اقدامات مشابه روسیه و چین در ماموریت های فضایی ناتو ابراز نگرانی کرد.
به گفته وی، ارتش روسیه ماهواره ای را در مدار زمین قرار داده که در حال ردیابی و رصد فعالیت های یک ماهواره جاسوسی ارتش آمریکا است.

https://www.dailymail.co.uk/wires/ap/article-8858999/NATO-set-new-space-center-amid-China-Russia-concerns.html

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان