بخاری مبتکر جهرمی، ۶۰۰ هکتار باغ را از خطر سرمازدگی نجات داد

شیراز-ایرنا-مسوول مکانیزاسیون جهاد کشاورزی شهرستان جهرم گفت: بخاری‌های باغی که یکی از مبتکران این شهرستان مخترع آن است، ۶۰۰ هکتار از باغ‌های کشور را از خطر سرمازدگی نجات داده است.

عیدی محمد کاظمی، سه‌شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: این دستگاه که هوای گرم ضد سرما تولید می‌کند مالکیت آن به ثبت رسیده و از سوی پارک علم و فناوری استان فارس نیز تایید شده است و تا کنون برای ۶۰۰ هکتار از باغ‌های کشور از این بخاری استفاده می‌شود.

وی بیان کرد: این بخاری مورد توجه سایر استان‌های کشور به ویژه استان‌های سردسیر قرار گرفته است و مرکز کشاورزی آستان قدس رضوی نیز قراردادی برای استفاده از این بخاری در سطحی به وسعت ۱۰۰ هکتار منعقد کرده است. 

کاظمی، با بیان اینکه سوزاندن ضایعات باغی و لاستیک، کمکی به باغداران برای حل مشکل سرمازدگی درختان نمی‌کند، اظهار داشت: بخاری‌های این مبتکر جهرمی که قدرت آن هفت و نیم اسب بخار است، می‌تواند ۲ هکتار باغ را پوشش دهد که علاوه بر صرفه اقتصادی برای باغدار از پرداخت خسارت‌های ناشی از سرمازدگی باغ‌ها هم پیشگیری می‌کند زیرا  هر دستگاه بخاری می‌تواند ۱۳ هزار متر مکعب هوای با دمای ۲۵۰ درجه را تولید کند که به صورت شبکه‌ای به زیر درختان منتقل می‌شود.
وی گفت: استفاده از این بخاری در فصل زمستان در باغ‌ها به ویژه در مناطقی که هوای سرد و خشک دارند، می‌تواند به ارتقای کیفیت محصول نیز کمک کند. 

کاظمی ادامه داد: کارشناسان مکانیزاسیون وزارت جهاد کشاورزی از این طرح بازدید کرده‌اند و در صورت تایید آن، تسهیلاتی برای خرید این دستگاه از سوی باغداران تخصیص خواهد یافت.

شهرستان جهرم در فاصله ۱۹۳ کیلومتری جنوب شرقی شیراز قرار دارد.
 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =

سرخط اخبار استان‌ها