بازخوانی نگاه ترامپ و بایدن به مسائل داخلی و خارجی در آستانه انتخابات ۲۰۲۰

تهران - ایرنا - در حالی که شمارش معکوس برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا آغاز شده و تقویم هر روز به تاریخ سوم نوامبر (۱۳ آبان) نزدیکتر می‌شود، مرور وعده‌های انتخاباتی «دونالد ترامپ» نامزد جمهوری‌خواه و «جو بایدن» سناتور کهنه کار دموکرات، پیرامون برخی مسائل کلیدی حاکم بر احوال این روزهای آمریکا جالب توجه است.

به گزارش سه شنبه ایرنا، فرآیند یک ساله انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بیانگر این مطلب است که موضوعاتی مانند ویروس کرونا، سیاست‌های اقتصادی، اشتغال و تجارت، مهاجرت و موقیت اقلیت‌ها، تغییرات اقلیمی و سیاست خارجی از مواردی است که به عنوان محور اصلی منازعه‌های انتخاباتی این دو رقیب، افکار عمومی این کشور برای انتخاب گزینه مورد نظر خود را هدایت خواهد کرد. 

ویروس کرونا
استراتژی جو بایدن برای مهار ویروس کرونا به عنوان تازه‌ترین و آشکارترین چالش حال حاضر کشور، انجام آزمایش رایگان در سطح ملی و استخدام ۱۰۰ هزار نفر برای راه‌اندازی برنامه ردیابس تماس‌های مبتلایان است.

بایدن قصد دارد در هر ایالت دست کم ۱۰ مرکز آزمایش ایجاد کرده و از آژانس‌های فدرال بخواهد منابع اعزام کنند. او همچنین اعلام کرد طبق نظر کارشناسان فدرال، تدابیر سختگیرانه تری همچون استفاده اجباری از ماسک در همه ایالت ها را اعمال خواهد کرد.

در حالی که چالش ویروس کرونا، تلاش‌های ترامپ برای تمدید حضورش در مسند ریاست جمهوری آمریکا را با تهدید مواجه کرده است اما او در ادامه نادیده انگاشتن ها و بی تفاوتی ها نسبت به امنیت بهداشتی شهروندان آمریکایی، هیچ برنامه مشخصی برای مقابله با بیماری همه‌گیر در این کشور ارائه نکرده و حتی در نخستین مناظره انتخاباتی، رقیبش را به دلیل استفاده از ماسک دستمایه خنده قرار می‌دهد.  

جو بایدن همچنین گفته است طرح بیمه سلامت عمومی که وقتی معاون باراک اوباما بود به تصویب رسید را گسترش خواهد داد و طرحی را به اجرا در خواهد آورد که ۹۷ درصد از آمریکایی‌ها تحت پوشش بیمه قرار بگیرند. 

سیاست‌های اقتصادی، اشتغال و تجارت
پایگاه تحلیلی پراجکت سیندیکیت در مقاله‌ای تحلیلی با عنوان «چرا بایدن برای اقتصاد بهتر از ترامپ است؟ نوشت: این فرض که جمهوری‌خواهان از نظر اقتصادی بهتر از دموکرات ها هستند، یک افسانه دیرینه است که باید از بین برود.

پرداخت وام بیشتر به کسب و کارهای کوچک، افزایش پرداخت های مستقیم به خانواده ها، افزایش ۲۰۰ دلاری پرداخت های ماهانه تامین اجتماعی، لغو قانون کاهش مالیات و بخشش ۱۰ هزار دلار وام هر دانشجو از جمله طرح های اقتصادی بایدن است.

وی همچنین از افزایش حداقل دستمزد دولت فدرال به ۱۵ دلار در ساعت حمایت می‌کند، اقدامی که در بین جوانان محبوبیت یافته و به نوعی به نماد حزب دموکرات در سال ۲۰۲۰ تبدیل شده است. چنین حرکتی همچنین از گرایش این حزب به جناج چپ هم حکایت دارد. او علاوه بر این قصد دارد ۲ تریلیون دلار در انرژی پاک سرمایه‌گذاری کند، با این استدلال که تقویت صنایع پاک به ایجاد اشتغال برای کارگران کمک می‌کند.

او علاوه بر این وعده داده است ۴۰۰ میلیارد دلار از بودجه دولت فدرال را برای خرید کالاهای ساخت آمریکا اختصاص دهد و قانون «خرید کالای آمریکایی» را به شکل گسترده‌تری در پروژه‌های جدید حمل و نقل به اجرا درآورد.

بایدن در کارزار انتخاباتی ۲۰۲۰ این را هم وعده داده که از دولت فدرال بخواهد ۳۰۰ میلیارد دلار بودجه به اجناس و خدمات آمریکایی و همین‌طور تحقیقات و فناوری در کشور اختصاص دهد.

ترامپ همیشه روی شعار انتخاباتی «اول آمریکا» تاکید داشته و برای رونق فرصت‌های شغلی و صنایع تولیدی آمریکا تلاش کرده است. تجارت در دوران ترامپ به نقطه کانونی فعالیت‌های وی بدل شده است. وی از همان ابتدا درصدد بازنگری توافق‌هایی بوده است که در دوره‌های قبل از وی به امضا رسیده و سیستمی را به چالش کشانده که به گفته وی نسبت به کارگران آمریکایی ناعادلانه بوده است. در حالیکه ایالات متحده مدتها است رهبری تجارت آزاد جهانی را برعهده دارد، افزایش نابرابری‌ها منجر به بالاگرفتن انتقادات از رویکرد ترامپ به این مساله شده است.

او در جریان اولین کارزار انتخاباتی خود قول داد مالیات آمریکایی‌های شاغل را به میزان چشمگیری کاهش دهد. کاهش مالیات شرکت‌ها، تحول وضع تجاری موجود و احیای تولید داخلی آمریکا از جمله وعده‌های دیگر او به مردم بود.

عدالت کیفری و قوانین اقلیت‌ها
به دنبال اعتراضات نژادی که آمریکا امسال با آن روبرو بود، بایدن ضمن اذعان به وجود معضل نژادپرستی در این کشور گفت برای مقابله با آن به برنامه‌های گسترده اجتماعی و سیاسی در حمایت از اقلیت‌ها نیاز است. یکی از بخش‌های اساسی برنامه «دوباره بسازیم» او، طرحی ۳۰ میلیارد دلاری برای حمایت از کسب وکارهای جوامع اقلیت است. او همچنین سیاست‌هایی در جهت کاهش مجازات حبس، رسیدگی به نابرابری‌های نژادی، جنسی و مبتنی بر درآمد در نظام عدالت کیفری و بازپروری زندانیان پس از آزادی مطرح کرده است.

آتش اعتراضات نژادی در حالی به یکی از چالش‌های جدی آمریکا در پرونده چهارساله حضور ترامپ ثبت شد که اگرچه به گفته ترامپ، روش جنجالی فشار زانو بر گردن برای بازداشت مظنونین باید در حالت کلی غیرقانونی شود اما برای اعمال این ممنوعیت تا کنون اقدامی انجام نداده است. ترامپ حتی در بحبوحه اعتراضات علیه نابرابری نژادی در این کشور، حمایت خود از پلیس را افزایش داد.

ترامپ با اعلام قانون «قدم اول» خود به عنوان اقدامی کلیدی در جهت اصلاح عدالت کیفری کشور، تبلیغات زیادی انجام داده است. این قانون دو حزبی که سال ۲۰۱۸ تصویب شد، با اصلاح قوانین در سطح فدرال به قضات در رابطه با تعیین مجازات و تقویت برنامه‌های بازپروری برای زندانیان، آزادی عمل بیشتری می‌داد.

ترامپ همچنین وعده داد به دنبال آن قانون «قدم دوم» که بر موانع مربوط به اشتغال زندانیان پس از آزادی تمرکز داشت را به تصویب برساند. البته تاکنون چنین قانونی ارائه نشده است.

مهاجرت
مهاجرت همواره موضوع تنش آفرینی در روابط ترامپ و دموکرات ها بوده و کاهش مهاجران قانونی و غیرقانونی شعار اصلی ترامپ در انتخابات بود.

بایدن رویکرد ترامپ درباره مهاجرت و پناهجویان را رد کرده و آن را «شکست اخلاقی» توصیف کرده است. این نامزد دموکرات همواره از اصلاحات جامع در زمینه مهاجرت حمایت کرده و بر ریشه یابی معضل مهاجرت تاکید دارد.

با این حال ترامپ برای پیروزی دوباره در انتخابات، وعده داده است که به ساخت دیوار مرزی میان آمریکا و مکزیک ادامه دهد. ترامپ تاکنون موفق شده بودجه ساخت ۷۱۶ کیلومتر از این دیوار مرزی که ۱۱۶۲ کیلومتر طول خواهد داشت، را تامین کند

از طرفی بایدن اعلام کرده است در طول ۱۰۰ روز اول حضور خود در کاخ سفید، سیاست‌های ترامپ که باعث جدایی والدین از فرزندان خود در مرز مکزیک و آمریکا شده را تغییر دهد. او همچنین گفته محدودیت تعداد تقاضاهای پناهندگی و ممنوعیت سفر اتباع چندین کشور عمدتا مسلمان به آمریکا - که توسط ترامپ وضع شد- را هم لغو خواهد کرد. .

تغییرات اقلیمی
در حالی که مساله تغییرات آب و هوایی و گرمایش کره زمین یکی از دغدغه‌های بزرگ در جهان امروز و تهدیدی جدی محسوب می‌شود اما برای حیات در کره خاکی محسوب می شود، ترامپ همانطور که در کارزار انتخاباتی ۲۰۱۶ خود وعده داد بود، از زمان آغاز کار در کاخ سفید، صدها مقررات زیست محیطی از جمله محدودیت تصاعد دی‌اکسید کربن از نیروگاه‌ها و وسایل نقلیه را لغو کرد.

او علاوه بر این ضمن خارج کردن آمریکا از معاهده اقلیمی پاریس گفت این توافق برای آمریکا زیان‌بار و صرفا به نفع سایر کشورهاست. 

در مقابل، بایدن تغییر اقلیمی را تهدیدی واقعی توصیف کرده و اعلام کرد با بازگشت به معاهده اقلیمی پاریس، سایر کشورها را نیز به اقدام هر چه سریع‌تر در جهت کاهش تولید گازهای گلخانه‌ای فرا خواهد خواند. بر اساس این توافق که دونالد ترامپ از آن خارج شد، آمریکا متعهد شده بود تا سال ۲۰۲۵ تصاعد دی اکسید کربن خود را نسبت به سال ۲۰۰۵ به میزان ۲۸ درصد کاهش دهد.

اقدامات ترامپ با نادیده انگاشتن تغییرات آب و هوایی و لغو محدودیت های مربوط به فعالیت های آلاینده، سبب شده تا این کشور تولیدکننده ۱۵ درصد گازهای سمی در اتمسفر باشد.

سیاست خارجی
اگر چه همه‌گیری کنونی، بیکاری گسترده، اختلافات سیاسی عمیق به معنای تمرکز بیشتر بر مسائل داخلی در مقابل مسائل خارجی است، با این حال بازگرداندن بخشی از سیاست خارجی گذشته امکان‌پذیر است. ترامپ در زمینه سیاست‌های خارجی هم مثل تجارت وعده داده آمریکا را در اولویت قرار دهد.

از زمان پایان جنگ جهانی دوم، واشنگتن رهبری تلاش‌های دیپلماتیک جهانی را برای ایجاد اتحاد و نهادهایی برای ارتقا برعهده داشته است.

واشنگتن از معماران سازمان ملل، بانک جهانی، صندوق بین المللی پول، سازمان تجارت جهانی (WTO) و سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) و همچنین بسیاری از نهادهای بین المللی دیگر بوده است.  

اما با روی کارآمدن ترامپ، وی کشور را از توافقنامه‌ها و تعهدات بین المللی که به زعم وی باعث کاهش منابع ایالات متحده می‌شود، خارج کرده و با متحدان دیرینه خود در مورد مسائل دفاعی تا تجارت مخالفت ورزیده و از نهادهای جهانی انتقاد کرده است که به گفته وی آمریکا را مجبور به «تسلیم حاکمیت» می‌کند. وی در پیشنهادات بودجه خود تلاش کرده کمک‌های خارجی را کاهش دهد و آن را منوط به حمایت از سیاست‌های ایالات متحده کند.  

بایدن تاکید می‌کند که ایالات متحده نمی‌تواند بدون روابط نزدیک با متحدان خود و همکاری نهادهای بین المللی با چالش‌های جدیدی که روبرو است مقابله کند. او می‌گوید کناره گیری ترامپ از معاهدات و تحقیر متحدانش قدرت آمریکا را در جهان کاهش داده است. 

این رویکرد به خروج آمریکا از برخی توافق‌نامه‌های بزرگ چندجانبه از جمله معاهده اقلیمی پاریس و لغو عضویت این کشور در بعضی سازمان‌های بین‌المللی از جمله سازمان جهانی بهداشت منجر شده است.

در مقابل بایدن وعده داده است که با وجود تمرکز بر مسائل ملی کشور، در نقطه مقابل رویکرد انزوا طلبانه ترامپ، به ترمیم روابط آمریکا با هم پیمانانش، چند جانبه گرایی و تعامل با جهان خواهد پرداخت.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 11 =