ذخیره‌سازی گاز در میدان خانگیران خراسان رضوی افزایش یافت

مشهد- ایرنا- مسوول واحد ذخیره‌سازی گاز مخازن شوریجه در منطقه عملیاتی خانگیران سرخس واقع در شمال شرق خراسان رضوی گفت: از ابتدای امسال تاکنون میزان ذخیره‌سازی گاز طبیعی این واحد نسبت به مدت مشابه پارسال ۴۰ درصد بیشتر شده است.

رحیم وقاری روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: از ابتدای امسال، مقدار یک میلیارد و ۷۴۰ میلیون متر مکعب گاز شیرین در مجتمع ذخیره سازی و مخزن شوریجه ذخیره شده است. این ذخیره سازی که با هدف ذخیره گاز شیرین در فصل گرما و برداشت در فصل سرما انجام می‌شود طی سالهای اخیر نقش بسزایی در تامین گاز فصل زمستان شبکه شمال و شمال شرق کشور ایفا کرده است.

سرخس در فاصله ۱۸۵ کیلومتری شمال شرق مشهد قرار دارد.

وی ادامه داد: در حال حاضر امکان تزریق ۱۳ میلیون متر مکعب گاز در روز با سه ردیف کمپرسور فراهم است که سه میلیون بیش از ظرفیت اسمی است، ضمن اینکه با همت متخصصان و مهندسان داخلی صرفه جویی قابل توجهی در هزینه تعمیرات و خرید قطعات این تجهیزات شده است.

مسوول واحد ذخیره‌سازی مخازن در میدان گازی خانگیران گفت: هم‌اینک در پی اجرای برنامه‌های تعمیراتی و بهره‌برداری توربوکمپرسورهای تزریق مخازن شوریجه در بهترین وضعیت خدمت و پایداری قرار دارند. 

وی افزود: بر این اساس تا پایان آبان ماه میزان ذخیره گاز در مخازن شوریجه میدان گازی باجگیران به دو میلیارد متر مکعب می‌رسد که نویدبخش تامین بهنگام و پایدار سوخت زمستانی مورد نیاز مشترکان گاز در استانهای خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، گلستان، مازندران و سمنان است. 

مخزن شوریجه D میدان گازی خانگیران یکی از مهمترین سازندهای گازی این میدان، سال ۱۳۶۶ کشف شد و تاکنون در حال بهره‌برداری قرار دارد. این مخزن شکل‌گرفته از ماسه سنگ بخاطر وضعیت مناسب مخزنی، برای ذخیره‌سازی گاز انتخاب و عملیات ذخیره‌سازی گاز در آن پس از تکمیل مطالعات اولیه و امکان‌سنجی از سال ۱۳۹۳ شروع‌ شده است.

"مخزن ذخیره گاز شوریجه" به عنوان دومین مخزن این حوزه در کشور پس از "مخزن سراجه قم" به منظور ذخیره و تولید سوخت گاز مود نیاز فصل زمستان، زیرمجموعه شرکت پالایش گاز خانگیران سرخس است که امکان ذخیره ۴.۸ میلیارد مترمکعب گاز طبیعی را فراهم کرده است.

شرکت پالایش گاز هاشمی نژاد  سرخس یا خانگیران واقع در ۱۸۰ کیلومتری شمال شرق مشهد تولیدکننده گاز طبیعی، گوگرد، مایعات گازی و محصولات واحد تقطیر از مخازن گازی منطقه خانگیران شامل سه مخزن گاز شیرین و یک مخزن گاز ترش و تامین‌کننده گاز مورد نیاز مردم و بخشهای صنعتی و خدماتی را در استانهای خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، گلستان، مازندران و بخشی از استان سمنان است.

عملیات اجرایی پالایشگاه گاز خانگیران سال ۱۳۵۴ آغاز و سال ۱۳۵۷ به دلیل تقارن با پیروزی انقلاب اسلامی متوقف اما در نهایت دهه مبارک فجر سال ۱۳۶۲ با حضور حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رییس جمهوری وقت آغاز شد.

مجموعه استخراج و پالایش خانگیران که سابقه اکتشاف گاز در آن به سال ۱۳۳۱ و فعالیت نخستین چاه گاز شیرین به سال ۱۳۴۱ باز می‌گردد هم‌اینک روزانه فراورش ۴۹،۵ میلیون مترمکعب گاز ترش و تولید ۱۱ میلیون مترمکعب گاز شیرین را انجام می‌دهد. همچنین از محل فرآورش گاز ترش در خانگیران روزانه دو هزار تن گوگرد و هزار و ۸۸۴ بشکه میعانات گازی تقطیرشده تولید می‌شود زیرا در داخل پالایشگاه گاز سرخس، یک پالایشگاه کوچک نفتی هم برای این امر فعال است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 11 =