ارتقای سواد بهداشتی زنان، تضمین کننده اهداف نظام سلامت در نبرد با کرونا

تهران - ایرنا - عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی توجه به آموزش و افزایش سواد سلامت زنان را تضمین کننده پیشبرد اهداف نظام سلامت در پیشگیری و مهار کووید ۱۹ در کشور دانست.

دکتر نسترن کشاورز محمدی دانشیار دانشکده بهداشت و ایمنی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در گفت و گویی ضمن گرامی داشت هفته ملی سلامت زنان ایران (24 تا 30 مهرماه) گفت: ششمین روز از هفته ملی سبا با عنوان "نقش زنان در ترویج منابع معتبر آموزشی و اطلاعات معتبر و پیشگیری از انتشار باورهای غلط درباره پیشگیری و درمان کووید۱۹" نام گذاری شده است.

وی با توجه به اهمیت بحث پیشگیری بر درمان بر ضرورت دسترسی به دانش و اطلاعات بهداشتی معتبر برای پیشبرد این هدف تاکید کرد و افزود: اطلاعات قابل اعتمادتر منجر  به  بروز رفتارهای بهداشتی درست تری از سوی افراد می شود.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی خاطرنشان کرد: سواد بهداشتی به معنای توانایی دسترسی به اطلاعات درست، درک آنها و توانایی تبدیل اطلاعات به رفتار درست بهداشتی است.

افزایش سواد بهداشتی جامعه؛ کاهش میزان ابتلا به بیماری

وی با تاکید بر ضرورت افزایش سواد بهداشتی جامعه گفت: مطالعات نشان داده هرچه افراد جامعه سواد بهداشتی بیشتری داشته باشند ابتلای کمتری را شاهد هستیم. در صورت ابتلا به بیماری  نیز تشخیص زودتر و در نتیجه پروسه درمان  کوتاه تر و موفقیت آمیزتر خواهد بود.

به گفته این دانشیار دانشکده بهداشت و ایمنی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، افزایش آگاهی و سطح اطلاعات در مورد فرایند تشخیص و درمان سبب موفقیت بیشتر درمان می شود و هزینه های درمان نیز از  نظر اجتماعی و خانوادگی کمتر خواهد بود.

نقش مهم بانوان در سلامت خانواده و پیشگیری از کرونا

کشاورز محمدی ادامه داد: با توجه به این‌که نوع برخورد افراد با سلامتی خودشان به طور جدی به میزان سواد بهداشتی آنان بستگی دارد، برای شکست کرونا افزایش سواد بهداشتی افراد جامعه را یک  امر بسیار ضروری برشمرد.

به گزارش روز سه شنبه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، وی با ذکر این مطلب  که زنان نیمی از جمعیت کشور را تشکیل می دهند افزود: زنان با توجه به نقش حمایتی و مراقبتی در خانواده و ارتباط بیشتر با فرزندان و والدین، نقش اثر گذار و بسیار مهمی در سلامت خانواده و جامعه ایفا می کنند بنابراین  افزایش سواد بهداشتی بانوان جامعه از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

این دانشیار دانشکده بهداشت و ایمنی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تصریح کرد: بر اساس شواهد موجود یادآور شد که در شرایط یکسان اقتصادی زنانی که دارای سطح سواد بهداشتی بالاتری هستند فرزندان سالم تری دارند.

ارتقای سواد بهداشتی بانوان جامعه راهبردی موثر برای مهار کرونا

کشاورز محمدی تاکید کرد : در شرایط حاضر با وجود شیوع ویروس کرونا در جهان و کشور افزایش سطح اطلاعات بهداشتی بانوان بسیار حائز اهمیت است و یک الزام به شمار می آید.

وی افزود: سیستم آموزشی و بهداشتی باید توجه بیشتری بر تهیه و آماده سازی منابع معتبر و قابل درک برای عامه و اطلاع رسانی در مورد چنین منابعی داشته باشد زیرا درصورتی که زنان به اطلاعات معتبر بهداشتی و سلامت دسترسی داشته باشند به صورت موثرتری می توانند باعث ارتقای سطح بهداشتی خود و سایر افراد خانواده شوند.

توجه ویژه به آموزش زنان؛ ضامن پیشبرد اهداف نظام سلامت جامعه

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی آماده سازی اطلاعات معتبر و کاربردی و اطلاع رسانی آنها به عموم مردم را از وظیفه نظام سلامت برشمرد و گفت: در خلاء اطلاعات صحیح، شایعات افزایش یافته  و جای اطلاعات معتبر و صحیح را می گیرد و  سبب بروز رفتارهای پرخطر می شوند.

 کشاورز محمدی ادامه داد: شناسایی منبع اطلاعاتی مردم و این که اطلاعات خودشان را از کجا (سایت وزارت بهداشت و دانشگاه های علوم پزشکی یا دیگر صفحات مجازی) کسب می کنند، بسیار اهمیت دارد.

وی افزایش سواد رسانه ای افراد جامعه را یکی از نکات مهمی برشمرد که می تواند به افراد در ارزیابی صحت و سقم اخبار و اطلاعات دریافتی کمک کند و تصریح کرد:  این بخش مغفول واقع شده و نیاز به توجه ویژه دارد. باید اطلاعات معتبر و مناسب در اختیار شبکه های مجازی و مجاری اطلاع رسانی مختلف قرار گیرد.

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تاکید کرد: یکی از وظایف متخصصان این حوزه در این خصوص این است که به نشر اطلاعات معتبر و مناسب بهداشتی در کانال هایی که بیشترین افراد به ویژه خانم ها حضوردارند  بپردازند و به این ترتیب از انتشار شایعات و اخبار نادرست جلوگیری کنند.

کشاورز محمدی تصریح کرد: با توجه به این که سلامت عمومی جامعه وابسته به سلامت همه افراد آن جامعه است، توجه ویژه به زنان و آموزش آنها ضامن پیشبرد اهداف نظام سلامت جامعه خواهد بود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 2 =