۶۰ درصد سوانح فوتی همدان ناشی از خواب آلودگی است

همدان- ایرنا- رییس پلیس راه استان همدان گفت: ۶۰ درصد سوانح فوتی این استان ناشی از رانندگی در حالت خستگی و خواب آلودگی است و در کمتر از ۲۴ ساعت گذشته ۲ سانحه فوتی به علت خواب آلودگی رخ داده است.

سرهنگ رضا عزیزی روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: یک دستگاه سواری سمند که از سمت اراک به همدان در حال تردد بود در نزدیکی قهاوند واژگون شد.

وی اضافه کرد: در این سانحه جاده ای که به علت خواب آلودگی راننده رخ داد، راننده جوان این وسیله نقلیه فوت کرده و سه تن از سرنشینان مجروح و به مرکز درمانی منتقل شدند.

رییس پلیس راه استان همدان اظهار داشت: سهم خواب آلودگی در واژگونی وسایل نقلیه طی مهرماه سال جاری روند رو به رشدی داشته است و به ۹۰ درصد رسیده است.

سرهنگ عزیزی درباره چرایی رانندگی در حالت خستگی و خواب آلودگی توضیح داد: با توجه به کاهش تردد و خلوت بودن جاده‌ها به دنبال شیوع کرونا، برخی رانندگان بر این باورند که در صورت رانندگی در حالت خستگی و خواب آلودگی دچار سانحه نشده و سالم به مقصد می‌رسند.

وی اضافه کرد: این قبیل رانندگان به ویژه در مسیرهای یک طرفه با خیال راحت و با سرعت بالا اقدام به رانندگی کرده در حالیکه این اقدام آنها علاوه بر جان خود جان دیگر سرنشینان وسیله نقلیه را نیز به خطر می اندازد.

رییس پلیس راه استان همدان اظهار داشت: در سانحه دیگری راننده خواب آلود یک دستگاه وانت در کیلومتر ۱۰ جاده همدان - تهران و نزدیکی انبار نفت با تریلی پارک شده در حاشیه جاده برخورد کرده و موجب مرگ راننده این وسیله نقلیه که در حال تعمیر خودرو بود شد.

سرهنگ عزیزی ادامه داد: هر چند وانت نیسان پس از برخورد با تریلی پارک شده در حاشیه جاده، واژگون شد اما راننده آن از این حادثه جان سالم به در برد.

وی اظهار داشت: پارک وسیله نقلیه در حاشیه جاده برای تعمیر ممنوع است مگر در مواقعی که وسیله نقلیه امکان حرکت و جابجایی نداشته باشد.

رییس پلیس راه استان همدان از رانندگان خواست در صورت بروز نقص فنی، خودروی خود را تا حد امکان به محل هایی که برای پارک وسیله نقلیه در جاده‌ها پیش بینی شده هدایت کنند در غیر اینصورت خودروی خود را با فاصله بیشتری از مسیر اصلی تردد خودروها پارک کنند.

سرهنگ عزیزی تاکید کرد: قرار دادن موانع فیزیکی نظیر تابلو سه گوش برای اخطار به دیگر رانندگان عبوری مبنی بر خراب شدن خودرو و حرکت با احتیاط هر چند مورد تاکید است اما نمی تواند از بروز سانحه جلوگیری کند.

طبق آخرین گزارش ارائه شده از سوی پزشکی قانونی همدان ۲۱۴ تن شامل ۱۶۵ مرد و ۴۹ زن در سوانح رانندگی درون و برون شهری این استان از ابتدای فروردین تا پایان شهریور امسال جان باختند.

با استناد به این منبع، نیمه نخست امسال ۲۹ نفر در سوانح رانندگی درون شهری، ۱۴۰ نفر در سوانح برون شهری، ۲۳ نفر در تصادفات مسیرهای خاکی و روستایی و ۲۲ نفر در سایر جاده‌ها جان خود را از دست دادند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 2 =

سرخط اخبار استان‌ها