۲۹ مهر ۱۳۹۹،‏ ۱۴:۱۰
کد خبرنگار: 897
کد خبر: 84081663
۰ نفر

برچسب‌ها

اهدای یک جایزه جهانی معتبر به دانشمند ایرانی 

شهرکرد-ایرنا- شورای جهانی شبکه‏‌های برق فراگیر (CIGRÉ) به‌ ‏تازگی یک جایزه معتبر با عنوان فلوی شورای جهانی شبکه‌‏های برق فراگیر (Fellow CIGRÉ) را به پرفسور مسعود فرزانه دهکردی اهدا کرد.

به گزارش روز سه‌شنبه ایرنا، پروفسور مسعود فرزانه دهکردی متولد شهرکرد مرکز چهارمحال و بختیاری، استاد تمام(پروفسور) دانشگاه شیکوتیمی کبک، به پاس همکاری‌‏های او و نقش برجسته فناورانه‌‏اش در کمیته‌‏های پژوهشی این مجموعه بین‌‏المللی موفق به دریافت این جایزه معتبر شده است که تاکنون ۲۰ نفر از سراسر دنیا به دریافت این جایزه مفتخر شده‌‏اند.

این همکاری‏‌های ارزشمند به چاپ چندین بروشور تکنیکال انجامیده است که به نوبه خود به رفرنس‏‌های بین‌‏المللی بدل شده‏‌اند.

تاکنون و از سال ۲۱۰۴ میلادی که این جایزه ارزشمند ابداع شد ۲۰ نفر از متخصصان از سراسر جهان به عنوان فلوی CIGRÉ مفتخر شده‏‌اند که امسال نام پروفسور مسعود فرزانه در این فهرست قرار گرفت.   

اعلام رسمی اعطای جایزه همکار CIGRÉ به دکتر فرزانه، در نشست‏ افتتاحیه کنگره دوسالانه CIGRÉ با مشارکت بیش از ۲ هزار متخصص از سراسر جهان از ۲۴ آگوست تا سوم سپتامبر ۲۰۲۰ در پاریس، انجام شد.

همچنین، این قدردانی معتبر به پاس همکاری دکتر فرزانه، بازتاب دهنده نقش تخصصی دانشگاه شیکوتیمی کبک در زمینه انتقال برق و تأثیر آب و هوای شمالی است.

CIGRÉ یک مجمع جهانی متعهد به توسعه مشترک و به اشتراک‌‏گذاری تخصصی در زمینه شبکه‏‌های فراگیر برق است.

این انجمن شامل هزاران متخصص از بیش از ۹۰ کشور و  یک هزار و ۲۵۰ سازمان، از جمله برخی از متخصصان برجسته جهان است. CIGRÉ همچنین ۵۹ کمیته ملی از کشورهای دارای دیدگاه‌های تخصصی و فنی گوناگون را گرد هم می‌‏آورد.

این مجمع، بزرگترین شبکه دانش جهان در زمینه شبکه‌‏های برق، شامل ۱۶ حوزه تخصصی و همچنین ۲۵۰ گروه کاری را با هدف حل مشکلات و برطرف کردن چالش‏‌های این شبکه‏‌های برق، مدیریت می‌‏کند.

پروفسور مسعود فرزانه همکاری فعالانه خود را با CIGRÉ به واسطه علاقه و تخصص خود در مهندسی شبکه برق و تأثیر آب و هوای سرد، در سال ۱۹۹۸ آغاز کرد.

از زمان آغاز همکاری با CIGRÉ، او در میان فعالیت‌‏ها دیگر، سرپرستی و راهبری چندین کارگروه دیگر در این سازمان و مشارکت در چاپ تعدادی از ۱۵ بروشور تکنیکال و سایر انتشارات فناورانه و همچنین ساخت ابزارها/تجهیزات مرتبط را در زمینه انتقال انرژی الکتریکی بر عهده داشته است.

او بین سال‌های ۲۰۱۰ و ۲۰۱۶ به عنوان نماینده بخش دانشگاهی کانادا به عضویت کمیته اجرایی CIGRÉ کانادا درآمد.

بدین رو، او در کاری ارزشمند طرح نوآورانه‌‏ای را با عنوان" زنان در مهندسی (Women in Engineering)" پایه‌‏ریزی کرد که به نقطه عطفی در توسعهCIGRÉ  بدل شده است و به علاقه‌مندی دانشجویان و مهندسان جوان در کار  CIGRÉ کمک شایانی کرده است.

او همچنین نقش مشارکتی فعالانه‌‏ای برای پیوند دادن ارتباط فعالیت‌‏های CIGRÉ با فعالیت‏‌های متناظر موسسه مهندسان برق و الکترونیک(IEEE) داشته است.

پروفسور مسعود فرزانه، زاده‏ سال ۱۳۲۷خورشیدی در شهرکرد است. او دارای جایزه‏ معتبر جهانی با نام مسعود فرزانه (Masoud Farzaneh Award) است که هر ۲ سال یکبار از سوی او در مراسمی رسمی به یک پژوهشگر برجسته مهندسی برق از سراسر دنیا اهدا می‌‏شود.

او پایه‌‏گذار" بنیاد مسعود فرزانه" به همت دانشگاه شیکوتیمی ایالت کبک با بودجه ۲۸۵ هزار دلاری است که اعطای بورس تحصیلی سالانه به سه دانشجوی برتر علمی در پایه‏ی کارشناسی ارشد و دکترا را بر عهده داشته است.

او دارای دانش نامه دکتری برق از دانشگاه پال ساباتیه‏ی فرانسه و گذراننده دوره  فوق دکتری برق در این دانشگاه است.

او پایه‎گذار بزرگترین لابراتوار یخ‎زدگی اتمسفریک در جهان است. در آرشیو مجله‏ مک‏لین به نام او در فهرست ۱۰۰ پیش‏گام نوآور دارای توان ایجاد دگرگونی در جهان اشاره شده است.

مترجم: دکتر سید سیاوش ساعی دهکردی (دانشیار دانشگاه)

منبع: https://www.uqac.ca/blog/۲۰۲۰/۰۹/۱۴/un-important-prix-de-reconnaissance-international-decerne-a-masoud-farzaneh-professeur-emerite-de-luqac/

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha