ایران و افغانستان قربانی اصلی مواد مخدر هستند

کرج- ایرنا- معاون مبارزه با مواد مخدر وزارت کشور افغانستان با بیان اینکه مساله مواد مخدر یک موضوع نه تنها ملی و منطقه ای، بلکه جهانی است گفت: می توان گفت که ایران و افغانستان قربانی های اصلی مواد مخدر هستند.

محمد هاشم اورتاق روز سه شنبه در بازدید از مرکز سپکا در چهارباغ ساوجبلاغ که با حضور رییس پلیس مبارزه با مواد مخدر جمهوری اسلامی ایران انجام شد، در جمع خبرنگاران افزود: امروز ایران و افغانستان در خط مقدم جبهه مبارزه با مواد مخدر قرار دارند.

وی با بیان اینکه بسیاری از جوانان هر ۲ کشور در چنگال مواد افیونی قرار دارند اظهار داشت: با کمال تاسف باید گفت که افغانستان بزرگ ترین تولید کننده خشخاش است و  بر اساس آمارهای به دست آمده ۸۴ درصد کشت خشخاش در این کشور صورت می گیرد که عامل اصلی آن ناامنی های تحمیلی ایجاد شده و جنگ های نیابتی است.

هاشم اورتاق افزود: این کشت ها بیشتر در مناطق تحت نفوذ مخالفان مسلح و یا دشمنان مردم افغانستان صورت می گیرد.

وی با اشاره به تدابیر صورت گرفته با هدف مقابله با توسعه کشت مواد مخدر در این کشور عنوان کرد: امسال و به تنهایی موفق شدیم که یک هزار هکتار از اراضی کشت خشخاش را در افغانستان نابود و حدود ۳۰۰ تن نیز انواع مواد مخدر را کشف و ضبط نماییم.

معاون مبارزه با مواد مخدر وزارت کشور افغانستان افزود: با هدف مقابله هر چه بیشتر با این مواد خانمان برانداز نشست های بسیاری با جمهوری اسلامی ایران برگزار تا بتوانیم با همکاری های ۲ جانبه جلوی این تراژدی بزرگ مواد مخدر را بگیریم.

هاشم اورتاق گفت: افغانستان سال ها است که در یک جنگ تحمیلی و نیابتی قرار دارد و دشمنان مردم افغانستان و کسانی که در کسب و کار مواد مخدر مشغول هستند از این ناامنی در داخل کشور برای جمع آوری منابع اقتصادی نامشروع سوء استفاده می کنند.

وی با اشاره به همکاری مشترک ایران و افغانستان برای مبارزه با مواد مخدر اظهار داشت: به همین منظور نشست هایی نیز با حضور ۲ کشور در افغانستان نیز برگزار تا با همکاری نیروهای مبارزه با مواد مخدر در استان های مرزی و مرزبانی ها بتوانیم راه حل های مشترکی پیدا کنیم.

هاشم اورتاق در ادامه به استفاده از تجربیات ایران برای مبارزه با مواد مخدر اشاره و خاطر نشان کرد: ایران دستاوردهای بسیار خوبی در این زمینه داشته که یکی از آنها تعلیم و تربیت سگ های مواد یاب است که بنا داریم تا از این تجربه نیز استفاده نماییم.

وی ادامه داد: برای مقابله با این معضل نیازمند یک برنامه منسجم و هماهنگ نه تنها در سطح ملی، منطقه ای بلکه در سطح جهانی هستیم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =

سرخط اخبار استان‌ها