هنر مقاومت، ارزش‌های والای انسانی را  هویدا می‌کند

تهران- ایرنا- کاظم چلیپا پیشکسوت نقاش گفت: هنر مقاومت نتیجه استمرار تلاش‌ انسان‌های عدالتخواه، آزادی‌طلب و پایبند به ارزش‌های دینی در بستر تحولات اجتماعی است که ارزش‌های والای انسانی را در آثار این جریان هنری مشهود و هویدا کردند.

 کاظم چلیپا پیشکسوت نقاش گفت: هنر مقاومت نتیجه استمرار تلاش هایی است که انسان های عدالتخواه، آزادی طلب و پای بند به ارزش های دینی در بستر تحولات اجتماعی رقم زدند و ارزش‌های والای انسانی در آثار این جریان هنری به خوبی مشهود و هویداست.


وی افزود: در اوایل انقلاب و سپس در دوران دفاع مقدس، آثار هنری بسیاری در عرصه هنرهای تجسمی شکل گرفت که بسیار هم تاثیر گذار بود. دلیل آن هم ارتباط مستقیم و بی واسطه هنرمندان و مجاهدانی بود که به طور تنگاتنگ در جریان اخبار و احوالات یکدیگر بودند و ثمره این ارتباط معنوی بین رزمندگان دفاع مقدس و هنرمندان متعهد را به وضوح در بطن آثار آن دوران می توان دید.

بسیجیان با هنرمندان ارتباط و مراوده داشتند

وی ادامه داد: به طور مثال در جریان آزادسازی خرمشهر بسیجیان با هنرمندان ارتباط و مراوده داشتند و خرمشهر مساله مهمی برای هنرمندان بود که در نهایت هم هنر متعهد انقلاب دِین خودش را به جریان دفاع مقدس به خوبی ادا کرد و آثار برجسته آن دوره گواه بر این ادعاست.
این نقاش برجسته کشور همچنین گفت: نسل امروز هم تمامی این موارد و تبلور ارزش ها را باور دارد و می بایست با برگزاری جریانات و رویداد های هنری مثل جشنواره جهانی هنر مقاومت این جریان را پویا و مستمر نگه داشت.

به نظر بنده این جشنواره باید محل تضارب آرا و جریان ها و سلائق مختلف هنری اعم از دانشجویی، آزاد و هنر مدرن باشد و شرایطی را به وجود آورد تا در بستر جریان های هنری روز دنیا بتواند محلی برای بروز و ظهور و مراودات هنری و فرهنگی داشته باشد. چون اساس و شالوده این جشنواره بر اساس مفاهیم بشری و انسانی بنا نهاده شده است که می تواند منشا خلق آثار هنری با مضامین صلح طلبانه و ضد جنگ باشد.


این مدرس دانشگاه، بر سیاست گذاری و مدیریت متمرکز تاکید کرد و گفت: می بایست نقد این آثار نیز همزمان انجام گیرد تا هنرمندان جوان این عرصه بیشتر با زبان و معیارهای جهانی آشنا شوند. هنر ایران زمین هماره درسطح بین المللی برهنر جهانی اثر گذاشته و مثمرثمر بوده است. این جشنواره می تواند محلی برای ارائه آثار باکیفیت جهانی بارعایت و حفظ اصالت ایرانی باشد.


ششمین جشنواره جهانی هنر مقاومت به همت انجمن هنرهای تجسمی انقلاب و دفاع مقدس بنیاد فرهنگی روایت فتح و با دبیری مسعود نجابتی بهمن ماه سال جاری برگزار خواهد شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 4 =

سرخط اخبار فرهنگ