مخالفت اندونزی با استقرار هواپیماهای جاسوسی آمریکا در خاک این کشور

تهران - ایرنا - روزنامه هنگ کنگی "ساوث چاینا مورنینگ پست" روز سه شنبه از جاکارتا گزارش داد: دولت اندونزی که مخالف اقدامات آمریکا در دریای جنوبی چین به منظور تشدید تنش در آن منطقه است، به پیشنهاد آن کشور برای استقرار هواپیماهای جاسوسی در خاک کشورش پاسخ منفی داد.

به گزارش ایرنا، این نشریه افزود: واشنگتن از جاکارتا خواست به وزارت دفاع آمریکا اجازه دهد برای نظارت بیشتر بر فعالیت های نظامی چین در دریای جنوبی هواپیماهای جاسوسی "پوسیدیون پی - ۸ - Poseidon P-۸ را که پیشتر در خاک سنگاپور، فیلیپین و مالزی نیز مستقر کرده بود، قرار دهد؛ اما با مخالفت «جوکو ویدودو» رئیس جمهوری اندونزی مواجه شد.

این گزارش به نقل از چند منبع آگاه اندونزیایی نوشت: مقامات آمریکایی در ماه‌های ژوئیه و اوت (تیتر و مرداد) بارها با وزارتخانه های دفاع و امور خارجه اندونزی تماس گرفته و این خواسته را مطرح کردند. اما دفتر ریاست جمهوری اندونزی اعلام کرد که این کشور به دلیل سطح بی‌طرفی بالایی که در سیاست خارجی اتخاذ کرده است، اجازه نخواهد داد نیروهای نظامی دیگر دولت ها از خاک این کشور علیه کشور ثالث اقدامی انجام دهند.

این گزارش حاکی است، اگرچه وزارت خارجه آمریکا و سفارت آن کشور در جاکارتا از اظهار نظر در این خصوص امتناع ورزیدند، اما شواهد نشان می‌دهد که خود مقامات اندونزی از این پیشنهاد آمریکایی ها بسیار تعجب کردند.

براساس این گزارش، اگرچه اندونزی تاکنون ادعای رسمی برای مالکیت بر بخش‌های راهبردی دریای چین جنوبی نداشته است، اما بخشی از آن را متعلق به خود می‌داند و بعضا تنش‌هایی را با چینی ها بر سر حضور کشتی‌های نظامی و قایق‌های ماهیگیری چینی در این منطقه داشته اند.

با این وجود، «رتنو مارسودی» وزیر خارجه اندونزی امروز به خبرگزاری رویترز گفت که جاکارتا ارتباطات اقتصادی و تجاری رو به گسترشی با چین دارد و قصد ندارد صرفا از یک طرف مناقشه بین دو ابرقدرت (آمریکا و چین) در این منطقه جانبداری کند.

وی افزود: ما نمی‌خواهیم وارد این رقابت شویم، اندونزی می‌خواهد نشان دهد که آماده است با همه شراکت کند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 7 =