امام  جمعه ابرکوه: وقف عامل گسترش مساوات اجتماعی است

یزد- ایرنا- امام جمعه ابرکوه با بیان اهمیت کارهای خیر در عرصه های اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگی، گفت: وقف در تعالیم اسلامی و دینی ، ضامن گسترش عدالت و مساوات اجتماعی در بین آحاد مردم است .

به گزارش ایرنا، حجت‌الاسلام سید ابراهیم حسینی روز سه شنبه به مناسبت دهه وقف (۲۴ مهرتا سوم آبان‌ماه) در دیدار با رییس و کارکنان اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان با قدردانی از فعالیت های این نهاد ،افزود: وقف تأثیر شگرفی بر زندگی اقشار کم درآمد ، توسعه مکان های متبّرکه و مذهبی و ترویج و نشر شعایر دینی دارد .

وی اضافه  کرد: دهه وقف ، فرصتی برای ترغیب و آشنایی مردم به تامین بخشی از نیازهای روز جامعه در قالب کارهای خیر است، و وجود موقوفه ها، بقاع متبّرکه و رقبه ها ظرفیت‌های خوبی برای مشاهده نتایج این سنت الهی در شهرستان  است .

رییس شورای فرهنگ عمومی ابرکوه اظهارکرد: نادیده گرفتن و ضایع کردن وقف و تصّرف غصبی موقوفه ها اقدامی خلاف شرع است و عذاب الهی را در برزخ و قیامت به دنبال دارد .

احیاء وقف همان صدقه جاریه است

 وی تصریح کرد: احیاء سنت حسنه وقف همان صدقه جاریه است که مردم عزیز ما باید با جدیّت و انگیزه پاک دینی در اموال و املاک خود برای همیشه در تاریخ از خود به یادگار بگذارند و از این طریق خود را به خدا مقرّب سازند و به نسل آینده نیز خدمت کنند .

امام جمعه ابرکوه  با قدردانی از تلاش‌های مجموعه اوقاف و امور خیریه که راهگشای کارهای خیر برای همگان و امور وقفی هستند ، خاطرنشان کرد: خروجی این سنت، علاوه بر کمک به نیازمندان باید بخشی از مشکلات جوانان در خصوص ازدواج و مسکن آنها را هم رفع کنند.

همچنین رییس اداره اوقاف و امور خیریه ابرکوه با ارائه گزارشی از فعالیت‌های این نهاد گفت : در سه سال اخیر تعداد رقبه های شهرستان از ۷۰۰ مورد به یک هزار فقره با موضوع های مرتبط روز جامعه و نیات واقفان و افراد خیراندیش رسیده است.

کمک به ازدواج و اشتغال جوانان ،درمان بیماران خاص ترویج سنت وقف است

ابوالفضل زمانی با قدردانی از امام جمعه ابرکوه به اهمیت ترویج  وقف ، اظهار کرد: کمک به ازدواج و اشتغال جوانان ، کمک برای تهیه هزینه جهیزیه ، کمک به درمان بیماران خاص و سلامت و علم و فناوری از جمله نیازها و  موضوع های روز جامعه است.

وی افزود: در ۶ ماهه نخست سال ۱۳۹۹، ۱۰۰ رقبه جدید در شهرستان شناسایی شده و تعداد موقوفه ها هم به ۳۳۰  مورد رسیده است.

این مسوول خاطرنشان کرد: در راستای احیای این سنته طرح های توسعه مسجد ، خانه عالم ، مدرسه علمیه خواهران کوثر، مجتمع فرهنگی و مذهبی ، کمک هزینه جهیزیه، درمان نیازمندان و فقرا به ارزش بیش از ۱۰ میلیارد ریال وقف شد که در سامانه جامع موقوفه های سازمان اوقاف کشور نیز به ثبت رسیده است.

شهرستان ابرکوه پنج امامزاده به نام‌های احمد(ع) و شهیدان(ع) در شهر ابرکوه ، حمیده خاتون دختر موسی بن جعفر (ع) در روستای اسفندآباد، عباس بن علی (ع) در روستای‌  مریم آباد و سیداحمد و سیدمحمود(ع) در شهر مهردشت دارد .

مرکز این شهرستان ۵۵ هزار نفری در ۱۴۰ کیلومتری جنوب غربی شهر یزد قرار دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =