۲۵۰۰ میلیارد ریال از دیون شرکت پدیده شاندیز تسویه شده است

مشهد- ایرنا- مدیرعامل شرکت توسعه بین‌المللی صنعت گردشگری پدیده گفت: دو هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال از دیون این شرکت به افراد حقیقی و حقوقی تاکنون تسویه شده است.

این شرکت روز سه‌شنبه به نقل از "نیما ملایی" در نشست فوق‌العاده مجمع عمومی عادی شرکت توسعه بین‌المللی صنعت گردشگری پدیده، در شهر شاندیز گزارش داد: همچنین وفق دادنامه قضایی و مطابق دستور دادگستری "تسویه تسهیلات معوق شرکت پدیده به نظام بانکی" از طریق تهاتر با سهام توسعه و ابنیه این شرکت صورت گرفته است. 

وی در ادامه ارائه گزارش هیات‌ مدیره و بازرس قانونی شرکت پدیده و تصویب صورتهای مالی سال مالی منتهی به ۲۹ اسفند ۱۳۹۸ افزود: "اجرای احکام قضایی مبنی بر رد مال محکومان پرونده شرکت پدیده، برگزاری مجامع شرکت توسعه و انتخاب اعضای هیات مدیره توسط سهامداران پس از چند سال تعویق، درج نماد شرکت اصلی پدیده در فرابورس و انجام معاملات سهام" از دیگر اقدامات صورت گرفته در این دوره مالی هستند.
مدیرعامل شرکت توسعه بین‌المللی صنعت گردشگری پدیده همچنین به تغییرات عمده در فعالیت این شرکت در پی اجرای دادنامه دستگاه قضایی اشاره و بیان کرد: سود و زیان ناخالص شرکت پدیده در پایان سال مالی ۱۳۹۸ به میزان پنج هزار و ۹۵۰ میلیارد ریال و سود تلفیقی آن پنج هزار و ۹۱۰ میلیارد ریال ثبت شد.
وی همچنین به افزایش نرخ بازده داراییها و نرخ بازده حقوق صاحبان سهام گروه شرکتهای پدیده در همین دوره مالی اشاره و بیان کرد: سهامداران برخوردار از افزون بر یک درصد کل سهام شرکت پدیده در انتهای سال ۱۳۹۸ شامل "بانک صادرات" با مالکیت ۱۶.۹ درصد، "موسسه ملل" با ۴.۵ درصد سهام و "موسسه پشتیبانی سهام" با یک درصد از کل سهام شرکت پدیده بودند که در مجموع ۲۲.۴ درصد از کل سهام این شرکت را در اختیار دارند.  

ملایی گفت: بقیه سهامداران شرکت پدیده شاندیز که هر کدام کمتر از یک درصد سهام این شرکت را در اختیار دارند نیز در دوره مالی منتهی به پایان سال ۱۳۹۸ در مجموع مالک ۷۷.۶ درصد کل سهام این شرکت بودند.

وی افزود: هم‌اینک در زمان ارائه گزارش هیات‌ مدیره و بازرس قانونی شرکت پدیده مربوط به سال مالی منتهی به پایان سال ۱۳۹۸ در پی معاملات صورت گرفته در بازار سرمایه تغییراتی در مالکیت میزان سهام این شرکت رخ داده که بر اساس آن سهم بانک صادرات از کل سهام پدیده به ۱۴.۴ درصد رسیده لذا در مجموع سهم دیگر سهامداران این شرمت به ۸۰ درصد افزایش یافته است.

مدیرعامل شرکت توسعه بین‌المللی صنعت گردشگری پدیده ادامه داد: بر اساس صورتهای مالی و بهای دفتری در پایان سال ۱۳۹۸ جمع ارزش داراییهای شرکت توسعه پدیده دو هزار و ۲۲۵ میلیارد تومان و داراییهای تلفیقی گروه شرکتها چهار هزار میلیارد تومان بود.

وی گفت: سرمایه ثبت شده شرکت توسعه پدیده نیز حدود ۵۲ میلیارد تومان، جمع حقوق صاحبان سهام در همین شرکت دو هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان و در تلفیق گروه شرکتهای پدیده دو هزار ۲۰۰ میلیارد تومان است.

ملایی همچنین اخذ مصوبه سران قوا را در خصوص تجمیع همه دعاوی حقوقی در مورد گروه شرکتهای پدیده شاندیز در محل دادستانی دادگستری‌کل خراسان رضوی برای چابک‌سازی و اجرایی شدن احکام در کوتاه کردن زمان، مفید توصیف و بیان کرد: در قالب سیاستهای تامین مالی شرکت پدیده "فروش اموال مازاد، انتشار اوراق تامین مالی، وصول مطالبات از اشخاص حقیقی و حقوقی، تهاتر بدهیها، اجاره املاک، فروش سهام شرکتهای فرعی، ایجاد منابع درآمدی جدید، افزایش سرمایه از محل سود انباشته، اخذ تسهیلات بانکی و پیگیری امکان اخذ مشارکتهای خارجی" در دستور کار قرار دارند. 

شرکتهای تابعه پدیده شاندیز شامل شرکت ابنیه و ساختمان پدیده، شرکت بین‌المللی تجارت الکترونیک پدیده کیش (سهامی خاص)، شرکت بین‌المللی پدیده شاندیز کیش (سهامی خاص)،شرکت پدیده پارسیان توس (سهامی خاص) و موسسه پشتیبانی سهام پدیده شاندیز هستند. 

فعالیت شرکت پدیده شاندیز با ۱۲۳ هزار سهامدار سال ۱۳۹۳ در پی مطرح شدن تخلفات گسترده در "فروش سهام، تغییر غیرمجاز کاربری زمینهای کشاورزی، پرداخت نکردن حقوق دستگاههای ذیربط، دریافت نکردن گواهی پایان کار" و دیگر تخلفات مدیران این شرکت، با دستور مراجع قضایی متوقف شد. به این ترتیب پروژه پدیده شاندیز با دستور مرجع قضایی تعطیل و بر این اساس در مرحله نخست اقدامات قضایی، دفاتر فروش و عرضه سهام شرکت با حکم دادستانی خراسان رضوی بسته و بعد از مدتی فعالیتهای کل پروژه راکد شد.

رسیدگی قضایی به اتهامات شرکت پدیده در صحن دادگاه با حضور ۲۲ متهم در قالب پرونده ۱۲۰ جلدی به ریاست قاضی سید هادی منصوری از ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ در مشهد آغاز و ۲۳ تیر ماه همان سال پس از ۱۶ جلسه دادگاه، رای نهایی این پرونده در قالب ۵۰۹ برگ صادر شد.

"عدم رعایت الزامات قانونی، بی‌توجهی به تذکرات قانونی سازمانهای مسوول، فقدان مجوزهای لازم قانونی، رعایت نکردن حقوق سهامداران، تبلیغات گسترده و اغواگرانه منجر به بروز مشکلات متعدد برای شهروندان و سهامداران، تمکین نکردن در برابر تعهدات، ارائه دلایل غیرواقعی و واهی برای توجیه اقدامات خلاف قانون، تغییر گسترده کاربری زمینها و رعایت نکردن حقوق بیت‌المال" از جمله اتهاماتی بودند که از سوی ستاد تدبیر استانداری خراسان رضوی، سازمان جهاد کشاورزی این استان، سازمان امور اراضی کشور و اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی به عنوان بخشی از تخلفات متهمان پرونده شرکت پدیده شاندیز در صحن علنی دادگاه مطرح شد. 

بر این اساس "محسن پهلوان‌مقدم" متهم ردیف نخست پرونده شرکت پدیده شاندیز به عنوان مدیرعامل آن به جرم "هدایت و رهبری شبکه کلاهبرداری با استفاده از تبلیغات عامه، فروش سهام به قیمت کاذب و خودداری از اقدام برای استرداد اموال" به حبس ابد از نوع مجازات تعزیری درجه یک، استرداد اموال منقول و غیرمنقول و سهام شرکت پدیده به اشخاص و ذینفعان و محرومیت دائم از خدمات دولتی محکوم شد. ۲۱ مجرم دیگر همین پرونده نیز علاوه بر استرداد مال، به تحمل دو تا ۲۰ سال حبس محکوم شدند.
قاضی اجرای احکام پرونده‌های اقتصادی مشهد و نماینده دادستان در دادگاه ویژه رسیدگی به جرائم اخلالگران در نظام اقتصادی در توصیف نتیجه نهایی پرونده قضایی شرکت پدیده گفت: رای دادگاه این پرونده در ابعاد مختلف، امور جاری شرکت پدیده را به نحوی تعیین نمود که این شرکت نجات پیدا کرد و اجرای حکم پرونده نکات مثبت بسیار به همراه داشته‌ است. 

صادق صفری افزود: پیش رسیدگی قانونی به پرونده شرکت پدیده، متهم ردیف نخست و ۳۸ نفر وابستگانش مالک ۷۷.۹ درصد این شرکت با کمترین آورده بودند و مردم با بیشترین آورده تنها مالک ۲۲ درصد آن بودند. پس از رای دادگاه و در جریان اجرای احکام آن، هم‌اینک ۱۰۰ درصد سهامداران شرکت پدیده افراد حقیقی، حقوقی کسانی هستند که آورده مالی داشته‌اند. وضعیت مالی کنونی شرکت پدیده نیز شفاف و قیمت سهام آن در بورس رو به رشد است و بدون اینکه از سوی دولت مبلغی تزریق شود شرکت به قدری پیش رفته که مردم راغب به خرید سهام آن هستند.
همچنین ظرف این مدت تلاشهای همزمان مسوولان در سطح خراسان رضوی و کشور برای رفع مشکلات شرکت پدیده و خروج سرمایه هنگفت آن از رکود منجر به گشایش کار با عقد مجموعه قراردادهایی با ۴۵ شرکت پیمانکاری و مشاور جزء و کل برای ساخت و تکمیل پروژه‌های شرکت پدیده از مهر ماه سال ۱۳۹۸ شد.
هم‌اینک گروه شرکتهای پدیده در قالب شش شرکت اصلی و دو موسسه وابسته در حال فعالیت است. این شرکت دو سایت اصلی اداری و پروژه گردشگری در شهر شاندیز خراسان رضوی و جزیره کیش استان هرمزگان دارد. دو هزار نفر هم‌اینک در بخشهای مختلف پروژه‌های شرکت پدیده در شهر شاندیز واقع در ۴۰ کیلومتری شمال غرب مشهد مشغول کار هستند. 

نماد معاملاتی شرکت بین‌المللی پدیده شاندیز هم در فهرست اوراق بهادار "بازار پایه فرابورس ایران" قرار گرفته و ازاردیبهشت ۱۳۹۹ گشوده شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 9 =

سرخط اخبار استان‌ها