سفیر ایران در افغانستان: سفر عبدالله به تهران سازنده بود

کابل - ایرنا - "بهادر امینیان" سفیر جمهوری اسلامی ایران در افغانستان اعلام کرد که سفر "عبدالله عبدالله" رییس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان به تهران سازنده بود و دو طرف در باره نگرانی از سوء استفاده بیگانگان از روند صلح این کشور بحث و تبادل نظر کردند.

سفیر ایران در افغانستان روز چهارشنبه در مصاحبه‌ اختصاصی با خبرنگار ایرنا در کابل گفت که افغانستان به عنوان یکی از همسایگان مهم که همسایه بلافصل فرهنگی، استراتژی و تمدنی ایران هست، همیشه از اهمیت فوق العاده برای ایران برخوردار است. همچنین تمام تحولات در افغانستان تاثیر مستقیم بر ایران دارد و ایران همیشه از صلح، ثبات و پیشرفت در افغانستان حمایت می کند.

امینیان تأکید کرد که با توجه به تحولاتی که در مذاکرات بین افغانستانی اتفاق می افتد، ما این اتفاقات را از نزدیک دنبال می کنیم و همیشه از برقراری صلح بین گروه‌های افغانستانی و مردم افغانستان حمایت کردیم.

سفیر ایران اظهار داشت که ما همیشه امیدوار بودیم مردم افغانستان بدون دخالت و حضور خارجی‌ها بتوانند مشکلات خود را حل کنند.

به گفته وی، عبدالله عبدالله به عنوان رییس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان در یکی از برنامه های خود به منظور جلب همکاری همسایگان برای ایجاد حمایت منطقه‌ای در جهت مقابله با جریان‌های ضد صلح، تلاش می کند.

وی گفت که ایران همیشه از مذاکراتی که با هدایت دولت افغانستان باشد، حمایت کرده و گفته است که این موضوعات باید در داخل و توسط مردم این کشور حل شود.

امینیان اضافه کرد، خوشبختانه عبدالله عبدالله در سفری که به ایران داشت، مذاکرات خوبی با مقامات ایران داشتند و نظرات جمهوری اسلامی ایران و دغدغه های موجود را شنیدند و یکی از مسائل عمده در این مذاکرات مداخله بیگانگان و طرح هایی است که می تواند برای آینده افغانستان بسیار مخرب باشد.

سفیر ایران افزود، ما همیشه از مذاکره حمایت کردیم و گفتیم که مسائل افغانستان باید تنها از طریق گفت‌وگو بین طرف‌های افغانستانی حل و فصل شود و طالبان به عنوان یک حقیقت و بخشی از جامعه افغانستان باید در جریان صلح و مذاکرات قرار بگیرد و در چارچوب هایی که تعیین می شود به نتیجه برسند.

سفیر ایران در کابل، سفر عبدالله به تهران را در تقویت این دیدگاه خوب و موثر ارزیابی کرد و افزود: نگرانی که ما در قبال افغانستان داریم نگرانی‌هایی است که مردم افغانستان و همین طور نخبگان این کشور هم دارند.

به باور وی، در مذاکراتی که آمریکا با طالبان انجام داد ابعاد پنهانی و بخش‌هایی وجود دارد که نه تنها در ایران بلکه در دیگر کشورها نیز نگرانی بوجود می آورد.

امینیان گفت که خود دولت افغانستان نیز این نگرانی را دارد و ما تأکید کردیم که مباحث باید خیلی شفاف باشد و آنچه که باید اصل قرارگیرد، مصالح و مذاکرات خود مردم افغانستان است و نباید بیگانگان در این مسئله دخالتی داشته باشند.

سفیر ایران گفت که این نگرانی در ایران وجود داشته و هنوزهم وجود دارد و فقط مخصوص ایران هم نیست.

امینیان تأکید کرد که از ابتدا شعار و موضع ما در قبال صلح افغانستان این بود که از مذاکراتی که دولت افغانستان در آن شرکت کند و خود دولت افغانستان مالک آن باشد، حمایت می کنیم.

وی افزود: الان هم ما از این مذاکرات که توسط دولت افغانستان صورت می گیرد، حمایت می کنیم.

امینیان در باره عدم شرکت ایران در مراسم افتتاحیه نشست دوحه گفت که علت شرکت نکردن ما چنانچه به دولت افغانستان نیز گفته‌ایم، برای مخالفت با دولت و مردم افغانستان نیست. در آنجا کشورهایی خارج از منطقه تلاش می کردند از این وضعیت در جهت منافع انتخاباتی خود سوء استفاده کنند و این موضوع باعث شد ما در برنامه شرکت نکنیم.

به گزارش ایرنا، «عبدالله عبدالله» رییس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان روز یکشنبه (۲۷ مهرماه ۹۹) در سفری سه روزه برای دیدار و گفت‌وگو با مقام‌های بلندپایه جمهوری اسلامی ایران درباره راه‌های گسترش روابط دو جانبه و صلح و ثبات افغانستان در صدر یک هیات سیاسی و اقتصادی بلندپایه وارد تهران شد.

رییس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان در تهران با «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه، «محمدباقر قالیباف» رییس مجلس شورای اسلامی و «رضا اردکانیان» وزیر نیرو دیدار و درباره روند مذاکرات میان دولت افغانستان و گروه طالبان، مناسبات دوجانبه و آخرین تحولات منطقه‌ای گفت‌وگو کرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 14 =