رکورد ۷۰ هزار ابتلا به کرونا در آمریکا؛ اصرار ترامپ بر تجمع‌های انتخاباتی

تهران- ایرنا- آمریکا با حدود هشت و نیم میلیون مبتلا به ویروس کرونا (یک پنجم کل مبتلایان جهان)، در اثر بی اعتنایی و سهل‌انگاری دولت ترامپ و همزمان اصرار او بر تشکیل تجمع‌های انتخاباتی، ۷۰ هزار مورد جدید ابتلا را تنها در یک روز به ثبت رساند تا رکوردی تازه در این کشور ثبت شود.

به گزارش روز سه‌شنبه ایرنا، آمریکا که با حدود هشت و نیم میلیون مبتلا به ویروس کرونا در جایگاه نخست جدول آمار مبتلایان قرار گرفته، روز جمعه در رکوردی تازه ۷۰ هزار مبتلای جدید را تنها در ۲۴ ساعت (روز جمعه) به ثبت رساند.

براساس گزارش دانشگاه جان هاپکینز، این کشور روز جمعه شاهد ابتلای ۷۰ هزار نفر جدید به کووید ۱۹ بود. این آمار تکان دهنده پس از ارقام گزارش شده در ماه ژوئیه به عنوان رکوردی تازه اعلام شده است.

اگرچه عوامل جوّی مانند سرد شدن هوا و جمع شدن افراد در فضای سربسته می تواند به اوج گیری آمار همه گیری منجر شود اما تحلیل گران مهم ترین عامل را بی توجهی دولت ترامپ به این مسئله می دانند. شخص رئیس جمهور آمریکا مکررا در سخنان خود با کوچک انگاری این ویروس به هشدارهای جامعه بهداشت و سلامت بی اعتنایی آشکار نشان داده است.

شیوع پرشتاب کرونا در آمریکا درحالی است که دونالد ترامپ اصرار به افزایش تجمع ها و کمپین های تبلیغاتی خود در آستانه انتخابات دارد و حضور مردم در چنین تجمع هایی، خود عامل کلیدی افزایش شیوع کووید ۱۹ محسوب می شود.

بسیاری از افرادی که در تجمع های انتخاباتی ترامپ شرکت می کنند، بدون ماسک هستند ضمن اینکه از رعایت فاصله اجتماعی در این تجمع ها خبری نیست.

جولان کرونا در انتخابات آمریکا

در حالی که دو هفته بیشتر به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سوام نوامبر (۱۳ آبان) باقی نمانده، همزمان با افزایش آمارها در آمریکا و در کنار بی اهمیتی و سوء مدیریت دولت در مهار همه گیری، کرونا به عنوان موضوع داغ کارزارهای انتخاباتی آمریکا مطرح می شود.

این در حالی است که رئیس جمهوری این کشور، خود پس از پخش اولین مناظره مفتضحانه انتخاباتی ناگهان به ویروس کرونا مبتلا شد! و در کمتر از دو هفته اعلام کرد که بهبود یافته و دیگر ناقل این ویروس نیست.

ترامپ که پس از دو هفته، با تایید متخصص مخصوص خود فائوچی، با هیجان و توان بیشتری به میتینگ های انتخاباتی اش برگشت، در میان تجمع هواداران پرشورش باز هم به ویروس کرونا و تدابیر پزشکی تاخت.

مستاجر کاخ سفید و نامزد حزب جمهوریخواه، روز گذشته (یکشنبه)، در ایالت نوادا به هواداران خود هشدار داد که اگر رقیب دموکرات او  «جو بایدن»  پیروز شود "آینده آمریکا را تسلیم ویروس کرونا" خواهد کرد.

رئیس فعلی دولت آمریکا همچنین افزود: این مرد (جو بایدن) خواستار قرنطینه و تعطیلی سراسری است. او به حرف دانشمندان گوش خواهد کرد... اگر من تا حالا به حرف دانشمندان به طور کامل گوش کرده بودم، الان مملکت دچار رکود اقتصادی شدیدی شده بود.

در واکنش به این اظهارات، یک سخنگوی ستاد انتخاباتی جو بایدن گفته حرف‌های دیروز آقای ترامپ «نمونه کاملی از خلاف واقع» دانستن حقایق از سوی اوست. آقای بایدن وضعیت نابسامان اقتصادی فعلی کشورش را ناشی از سیاست‌های دولت آقای ترامپ در مواجهه با ویروس کرونا می‌داند.

ترامپ که همیشه با تحقیر ویروس کرونا بی اعتنایی خود را نسبت به توصیه های بهداشتی جامعه پزشکی و اتخاذ تدابیر لازم برای مدیریت بحران کرونا در این کشور نشان داده است، حتی دکتر «آنتونی فائوچی» متخصص کاخ سفید را نیز از حملات انتقادات شدید خود بی‌نصیب نگذاشته است.

ترامپ: فائوچی "فاجعه" است 

آنتونی فائوچی که حالا دیوارنگاری او هم به عنوان گواهی بر شهرتش در میان مردم آمریکا بدل شده، از زمان آغاز همه‌گیری کرونا به عنوان «پزشک آمریکا» مورد توجه رسانه‌ها بوده است. شهرتی که بخشی از آن به تلاش‌هایش در زمان شیوع ویروس اچ آی وی (ایدز) برمی گردد.

دونالد ترامپ دیروز (دوشنبه) در یک مکالمه تلفنی که خبرنگاران هم می‌شنیدند، درباره دکتر «آنتونی فائوچی» مدیر کل مرکز آلرژی و کنترل بیماری های عفونی و متخصص ستاد مقابله با کرونا در کاخ سفید گفت: فائوچی یک "فاجعه" است. او ۵۰۰ سال است که سرکار است و مردم دیگر از شنیدن حرف‌های او و همه این کودن‌ها خسته شده‌اند.

ترامپ با فاجعه خواندن رویکرد فائوچی به کرونا مدعی شد که اگر کاخ‌سفید به توصیه‌های دکتر فائوچی دل سپرده بود اکنون تعداد بسیار بیشتری از مردم آمریکا قربانی کووید-۱۹ شده بودند.

فائوچی روز قبل (یک شنبه) در گفتگویی با شبکه سی بی اس آمریکا گفته بود: تعجب نمی کند که ترامپ با این بی توجهی ها به توصیه های پزشکی به کرونا مبتلا شود.

دونالد ترامپ که پیش تر فائوچی را «آدم خوبی» خوانده بود، درباره او گفت: اگر به علت انتقاد رسانه‌ها نبود تا حالا دکتر فائوچی را اخراج کرده بودم.

آخرین آمارهای کرونا در آمریکا

براساس گزارش به روز شده تارنمای وردمترز، در حالی که آمریکا با ثبت حدود هشت و نیم میلیون مبتلا در دل کرونا پیشتازی می کند، جان بیش از ۲۲۵ هزار نفر از شهروندان آمریکایی قربانی سیاست‌های دولتمرد آمریکایی شده‌اند.

آمار تازه مبتلایان به کرونا در آمریکا در ماه سپتامبر به کمتر از ۳۴ هزار مورد در روز کاهش پیدا کرده بود اما در روزهای اخیر به متوسط روزانه ۵۵ هزار نفر افزایش پیدا کرده است.

تنها روز جمعه، ۱۶ اکتبر، حدود ۷۰ هزار مورد جدید ابتلا در این کشور ثبت شد که یک رکورد جدید از ماه ژوئیه تاکنون محسوب می‌شود.

روز جمعه ۱۰ ایالت آمریکا که اکثرا در میانه مرکزی این کشور قرار دارند به بالاترین آمار ابتلا به کرونا از زمان آغاز شیوع آن در ماه مارس رسیدند؛ کلورادو، آیداهو، ایندیانا، مینه سوتا، نیومکزیکو، داکوتای شمالی، ویرجینیای غربی، ویسکانسن، وایومینگ و کارولینای شمالی.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 10 =

سرخط اخبار جهان