روحانی اهل سنت عراق: باید از حقوق مشروع ایران در خرید و فروش سلاح دفاع کرد

بغداد - ایرنا- سخنگوی «دار الافتاء» اهل سنت عراق با اشاره به شکست آمریکا در تمدید تحریم تسلیحاتی ایران خواستار حمایت از حقوق مشروع جمهوری اسلامی ایران در زمینه خرید و فروش سلاح شد .

شیخ «عامر البیاتی» روز سه‌شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا در بغداد افزود که وعده خداوند سبحان درباره ملت صبور ایران تحقق یافت و پاداش این صبر و استقامت خود را با برداشته شدن محدودیت بین المللی تسلیحاتی از این کشور دریافت کردند.

وی ادامه داد که رفع محدودیت تسلیحاتی به این کشور مسلمان اجازه می دهد که از این پس در زمینه خرید و فروش سلاح با همه کشورهای دنیا آزادانه تعامل داشته باشد.

این روحانی برجسته اهل سنت عراق تاکید کرد که بی شک این اتفاق به شدت آمریکا را عصبانی کرده و به همین میزان علاقه مندان و دوستان ایران را خرسند و شادمان کرده است.

شیخ البیاتی افزود که این شکست تازه ای برای دیپلماسی شرور آمریکا و در مقابل، پیروزی جدیدی برای دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران در منطقه و صحنه بین المللی به شمار می رود.

وی از همه شرافتمندان، غیرتمندان و آزادگان جهان خواست از حقوق مشروع جمهوری اسلامی ایران در زمینه خرید و فروش تسلیحات دفاع کنند. 

شیخ البیاتی همچنین از ملت های مسلمان و عرب خواست در کنار ایران بایستند و گفت: جمهوری اسلامی ایران با پایبندی به ارزش های اسلامی و الهی حرکت می کند و در وقت حاضر مهمترین حامی و پشتیبان قضیه اصلی اسلام و عرب یعنی فلسطین عزیز است.

سخنگوی رسمی دار الافتاء اهل سنت عراق این پیروزی جدید ایران را به ملت و دولت کشورمان به ویژه مقام معظم رهبری تبریک گفت.

 ساعت ۳ و ۳۰ دقیقه بامداد روز یکشنبه ۲۷ مهر ماه، رسما محدودیت‌های تسلیحاتی ایران پایان یافت، موضوعی که طبق توافق هسته‌ای ایران با کشورهای ۵+۱ در سال ۲۰۱۵، در این توافق پیش بینی شده بود.

دولت آمریکا در هفته‌ها و ماه‌های اخیر تلاش‌های گسترده‌ای برای جلوگیری از تحقق این امر انجام داد اما با وجود همه اینها، جامعه بین‌ الملل و کشورهای اروپایی در شورای امنیت سازمان ملل متحده در مقابل کاخ سفید قرار گرفتند تا در نهایت آنچه در برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل به ایران وعده داده شده بود، محقق شود.  

رفع محدودیت های تسلیحاتی ایران، در رسانه های عراق نیز بازتاب گسترده ای داشت و این رسانه ها از آن به عنوان پیروزی مجدد دیپلماسی ایران در برابر سیاست های زورگویانه آمریکا یاد کرده اند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 3 =

سرخط اخبار جهان