انتخابات ۲۰۲۰؛ اهانت ترامپ به فائوچی و واکنش مرد فضایی

تهران – ایرنا – حرف های توهین آمیز شب گذشته(دوشنبه) دونالد ترامپ علیه آنتونی فائوچی رئیس موسسه آلرژی و بیماری‌های عفونی آمریکا، آن هم در آستانه انتخابات ۲۰۲۰ و در شرایطی که شیوع ویروس کرونا در این کشور دوباره شتاب گرفته است، موجی از انتقادها را بدنبال داشت بطوریکه حتی فضانوردان ناسا را معمولا به سیاست ورود نمی کنند، وادار به واکنش کرد.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا، شبکه خبری سی ان ان گزارش داد: ترامپ در جریان کارزار انتخاباتی خود در روز دوشنبه (روز گذشته ) در فرافکنی از سو مدیریت خود به شیوع ویروس کرونا  در آمریکا که بیش از هشت میلیون نفر به  مبتلا شده و جان باختگان آن نیز از ۲۲۵هزار نفر گذشته است، فائوچی را متهم به پنهانکاری درباره حقایق همه گیری این ویروس کرد و  از او به عنوان یک «فاجعه» و یک فرد «ابله» نام برد.

رفتار از روی عصبانیت ترامپ با جامعه علمی در این روزها شاید چندان هم غیرمنتظره نباشد. رئیس جمهوری آمریکا که نامزد جمهوریخواهان در انتخابات ۱۳ آبان است، به گواه نظرسنجی های فراوان، شرایط خوبی برای رقابت با جو بایدن رقیبت سرسخت خود ندارد و طبیعی است این روزها، بخاطر هر موضوعی عصبی شود و پرخاشگری کند.

ترامپ که در ارتباط تلفنی در لاس وگاس با کارکنان ستاد انتخاباتی خود در راستای کارزار انتخاباتی صحبت می کرد، گفت: مردم از کووید-۱۹ خسته شده اند ، ما را رها کنید ، خسته شده ایم. مردم از شنیدن حرف های فائوچی و این سخنان ابلهانه او به ستوه آمده اند.

ترامپ فائوچی را یک فسیل ۵۰۰ ساله خواند

ترامپ در ادامه این کارزار انتخاباتی گفت: فائوچی انسان خوبی است، وی (یک فسیل)  ۵۰۰ سال است که اینجا به سر می برد.

سی ان ان گزارش داد: ترامپ در بخش دیگری از این مکالمه تلفنی کارزار انتخاباتی خود به صراحت گفت؛ «فائوچی یک فاجعه است، اگر خواسته باشم به حرف های او گوش کنم با ۵۰۰هزار کشته از کرونا خواهیم داشت».

انتقاد جامعه علمی علیه توهین ترامپ

«ویلیام هسلتاین» (William Haseltine) کارشناس امور بهداشت عمومی و استاد سابق دانکشده پزشکی هاروارد در واکنش به سخنان توهین آمیز ترامپ به فائوچی به سی ان ان گفت: فائوچی بطور شفاف و مداوم بر لزوم اعمال محدودیت های اجتماعی برای حفظ مردم از این بیماری مرگبار تاکید داشته.

این استاد سابق دانشکده علوم پزشکی هاروارد افزود: آنچه که دونالد ترامپ دارد انجام می دهد،  در واقع حمله به اداره آتش نشانی است  درحالی که خانه ها در حال سوختن  هستند.

انتقاد اقشار مختلف آمریکایی ها از ترامپ بر سر حرف های غیرعلمی و اهانت های او به فائوچی به حدی بود که «اسکات کلی»  (Scott Kelly) فضانورد کهنه کار سازمان فضایی آمریکا (ناسا) را هم به واکنش وا داشت.

کلی، ۵۶ ساله  در اعتراض به گفته توهین آمیز ترامپ علیه فائوچی در حساب توئیتر خود نوشت: علم یک عقیده شخصی و یا یک موضوع سیاسی نیست.

کلی که سابقه ۵۲۰ روز اقامت در فضا را دارد در ادامه این توهین ترامپ به جامعه علمی نوشت: علم یک موضوع و مساله بر اساس مشاهدات، شواهد، تجربیات، تحلیل های حساس و مهم است.

این فضانورد آمریکایی خطاب به ترامپ در حساب توئیتر خود نوشت: این واقعیتی که می خواهید باور داشته باشید یا نه، من در کنار دکتر فائوچی ایستاده ام و از علم هم خسته نمی شوم.

اشاره جمله اخیر این فضانور کهنه کار آمریکایی به سخنان توهین آمیز ترامپ بود که گفته بود مردم از این مسائل دیگر خسته شده اند.

این شبکه خبری همچنین گزارش داد: اظهارات ترامپ به حدی بود که اکنون جمهوریخواهان تلاش دارند از (نظرات و رفتارهای ناهنجار سیاسی) وی فاصله بگیرند.

سی ان ان نوشت: در واقع ترامپ کارزار انتخاباتی  خود را با توهین به فائوچی در ارتباط با شیوع ویروس کرونا، بحرانی که بطور مستقیم متوجه سو مدیریت او است، به پایان برد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 10 =