۲۸ مهر ۱۳۹۹،‏ ۲۱:۲۰
کد خبرنگار: 2583
کد خبر: 84080959
۰ نفر

برچسب‌ها

طرح اتحادیه اروپا برای تحریم ناقضان حقوق بشر

لندن – ایرنا – رییس کمیسیون و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز دوشنبه طرح مشترکی را برای اعمال سیاست خارجی قاطع‌تر و تنظیم سازوکاری اروپایی برای تحریم ناقضان حقوق بشر در سراسر دنیا به شورای اروپا ارائه کردند.

به گزارش ایرنا به نقل از تارنمای اتحادیه اروپا، انتظار می‌رسد که ممنوعیت سفر و مسدود کردن دارایی‌های ناقضان حقوق بشر محورهای اصلی نظام جدید تحریم‌های حقوق بشری اتحادیه اروپا را تشکیل دهند. این طرح که باید به تائید شورای اروپا برسد جایگزین تحریم‌های حقوق بشری اتحادیه نخواهد شد، بلکه انعطاف پذیری بیشتری را برای اعمال تحریم‌های یکپارچه علیه ناقضان حقوق بشر در سراسر دنیا ایجاد می‌کند. 

«جوسپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و «اورسولا فون در لاین» رییس کمیسیون اتحادیه اروپا، خواستار شدت عمل بیشتری در سیاست خارجی اتحادیه اروپا هستند.

«فون درلاین» در این باره می‌گوید: ما باید دربرابر آزادی‌های بنیادین و حقوق بشر ایستادگی کنیم. نظام تحریمی اتحادیه اروپا که ناقضان حقوق بشر را هدف قرار می‌دهد خیلی زودتر باید به اجرا گذاشته می‌شد.

وی ابراز امیدواری کرد که شورای اروپا با حمایت از نظام جدید تحریم‌ها اراده خود را در این زمینه نشان دهد.

«جوسپ بورل» نیز با بیان اینکه حقوق بشر در سراسر دنیا در معرض حمله قرار دارد تصریح کرد: نظام بین‌المللی تحریم‌های حقوق بشر اتحادیه اروپا ابزار قدرتمندی برای حساب کشی از ناقضان حقوق بشر در سراسر دنیا خواهد بود.

وی افزود که این طرح برای اتحادیه اروپا فرصتی است که نه تنها از ارزش های خود دفاع، بلکه عمل کند.

بورل معتقد است که عصر جدیدی در اتحادیه اروپا آغاز شده و قاره سبز باید بین بازیکن بودن یا اینکه دیگران در زمینش بازی کنند یکی را انتخاب کند.

اما موضوع بر سر ایجاد نظیر اروپایی "قانون ماگنیتسکی" است که آمریکا در سال ۲۰۱۲ علیه مقام های روسیه به دلیل مرگ سرگئی ماگنیتسکی، وکیل روسی، در زندان مسکو تصویب کرده بود. آمریکا از سال ۲۰۱۶ طبق همین قانون، مجاز است ناقضان حقوق بشر در سراسر دنیا را مجازات و دارایی‌های آنها را توقیف و درخواست آنها برای سفر به آمریکا را رد کند.

برخی از کشورهای جهان مانند کانادا ایده "قانون ماگنیتسکی" را در قانونگذاری خود وارد کرده‌اند. بحث درباره تنظیم نسخه اروپایی "قانون ماگنیتسکی" هم سال‌هاست در اتحادیه اروپا در جریان است و پارلمان اروپا در سال‌های اخیر موافقت ضمنی خود را با ایجاد "نظام تحریمی اروپایی" اعلام کرده است.

از این رو شاید تنها مانع تصویب فوری طرح تحریم‌های جدید اتحادیه اروپا توسط شورا فقدان قانون ماگنیتسکی است که در این زمینه مشخص نیست بورل و فون درلاین چه تدابیری در نظر گرفته اند. 

بر اساس گزارش تارنمای اتحادیه اروپا بالغ بر ۴۰ نظام تحریمی متفاوت از سوی اتحادیه در زمان حاضر برقرار است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =