۲۸ مهر ۱۳۹۹،‏ ۲۱:۲۶
کد خبرنگار: 1455
کد خبر: 84080958
۰ نفر

برچسب‌ها

لرستان رتبه سوم کشور در تولید جو دیم را دارد

خرم‌آباد - ایرنا - رییس سازمان جهاد کشاورزی لرستان گفت: این استان در رتبه دوم کشوری سطح زیر کشت جو دیم و رتبه سوم تولید این محصول را دارد.

اسفندیار حسنی مقدم روز دوشنبه در جلسه ویدیو کنفرانس رویداد ملی ترویج نوآوری و تجارب موفق کشت جو دیم در لرستان با اشاره به سطح زیر کشت جو در استان بیان کرد: در سال زراعی جدید حدود ۱۲۷ هزار هکتار سطح زیر کشت جو استان است که از این میزان ۱۲۰ هزار هکتار دیم و هفت هزار دیگر آبی است، برآورد ما از این میزان برداشت ۱۵۰ هزار تن است که ۱۲۰ هزار تن مربوط به کشت دیم و سی هزار تن آبی است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی لرستان در ادامه به برخی اقدامات در خصوص بذور و ارقام جدید اشاره کرد و ادامه داد: برای سال جاری حدود ۲ هزار و دویست تن انواع ارقام جو اصلاح شده کشت می‌شود.

حسنی مقدم افزود: افزایش ظرفیت میزان تولید بذر جو از دیگر مواردی است که می‌توان مطرح کرد، به طوری که در سال زراعی جدید سه هزار هکتار سطح زیر کشت مزارع جو داریم و پیش بینی ما برداشت شش هزار و هفتصد تن است.

 وی ادامه داد: ورود ۱۶ رقم جو اصلاح شده به چرخه تولید از دیگر ‌اقدامات قابل توجه است، از  مهمترین ارقام دیم می‌توان به ارقام آبیدر، سهند خرم، ماهور، انصار، نادر ، سرا رود و ایذه و بهمن، مهتاب، جلگه نمیروز و گوهران اشاره کرد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان با اشاره به نیاز بذر جو استان گفت: نیاز استان  ۲۴ هزار تن است که از این میزان  ۲۱ هزار و پانصد تن دیم و ۱۵۰۰ آبی است، در صورت تحقق تولید بذر سال آتی سی درصد نیاز بذر اصلاح شده تامین می‌شود.

حسنی مقدم ادامه داد: یکی از مشکلات جوکاران استان این است که جو را به شکل خود مصرفی استفاده کرده و از ضدعفونی استفاده  نمی‌کنند.

وی با بیان اینکه این موضوع خود عامل بروز بیماری اسکالد یا کچلی است که مدیریت مزرعه  را با مشکل مواجه می‌کند،تأکید کرد: در صورت استفاده از بذرهای استاندارد و با کیفیت علاوه بر نابودی  علف‌های هرز شاهد از بین رفتن بیماری‌های از جمله اسکالد در مزارع جو خواهیم بود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 4 =

سرخط اخبار استان‌ها