۲۸ مهر ۱۳۹۹،‏ ۲۱:۲۶
کد خبرنگار: 1455
کد خبر: 84080958
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

لرستان رتبه سوم کشور در تولید جو دیم را دارد

خرم‌آباد - ایرنا - رییس سازمان جهاد کشاورزی لرستان گفت: این استان در رتبه دوم کشوری سطح زیر کشت جو دیم و رتبه سوم تولید این محصول را دارد.

اسفندیار حسنی مقدم روز دوشنبه در جلسه ویدیو کنفرانس رویداد ملی ترویج نوآوری و تجارب موفق کشت جو دیم در لرستان با اشاره به سطح زیر کشت جو در استان بیان کرد: در سال زراعی جدید حدود ۱۲۷ هزار هکتار سطح زیر کشت جو استان است که از این میزان ۱۲۰ هزار هکتار دیم و هفت هزار دیگر آبی است، برآورد ما از این میزان برداشت ۱۵۰ هزار تن است که ۱۲۰ هزار تن مربوط به کشت دیم و سی هزار تن آبی است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی لرستان در ادامه به برخی اقدامات در خصوص بذور و ارقام جدید اشاره کرد و ادامه داد: برای سال جاری حدود ۲ هزار و دویست تن انواع ارقام جو اصلاح شده کشت می‌شود.

حسنی مقدم افزود: افزایش ظرفیت میزان تولید بذر جو از دیگر مواردی است که می‌توان مطرح کرد، به طوری که در سال زراعی جدید سه هزار هکتار سطح زیر کشت مزارع جو داریم و پیش بینی ما برداشت شش هزار و هفتصد تن است.

 وی ادامه داد: ورود ۱۶ رقم جو اصلاح شده به چرخه تولید از دیگر ‌اقدامات قابل توجه است، از  مهمترین ارقام دیم می‌توان به ارقام آبیدر، سهند خرم، ماهور، انصار، نادر ، سرا رود و ایذه و بهمن، مهتاب، جلگه نمیروز و گوهران اشاره کرد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان با اشاره به نیاز بذر جو استان گفت: نیاز استان  ۲۴ هزار تن است که از این میزان  ۲۱ هزار و پانصد تن دیم و ۱۵۰۰ آبی است، در صورت تحقق تولید بذر سال آتی سی درصد نیاز بذر اصلاح شده تامین می‌شود.

حسنی مقدم ادامه داد: یکی از مشکلات جوکاران استان این است که جو را به شکل خود مصرفی استفاده کرده و از ضدعفونی استفاده  نمی‌کنند.

وی با بیان اینکه این موضوع خود عامل بروز بیماری اسکالد یا کچلی است که مدیریت مزرعه  را با مشکل مواجه می‌کند،تأکید کرد: در صورت استفاده از بذرهای استاندارد و با کیفیت علاوه بر نابودی  علف‌های هرز شاهد از بین رفتن بیماری‌های از جمله اسکالد در مزارع جو خواهیم بود.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha