فرانسه چهار دانش‌آموز را در ارتباط با حادثه تروریسی بازداشت کرد

تهران- ایرنا- فرانسه چهار دانش‌آموز را در ارتباط با قتل معلم تاریخ به اتهام کمک به قاتل برای شناسایی او بازداشت کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، یک منبع قضایی فرانسه گفت که پلیس این کشور روز دوشنبه چهار دانش‌آموز را دستگیر کرد که مظنون به کمک برای شناسایی معلم تاریخ مقتول در ازای پول هستند.

به گفته این منبع، این دانش‌آموزان در میان ۱۵ نفری هستند که در ارتباط با حادثه تروریستی روز جمعه دستگیر شده‌اند و یکی از این دستگیرشدگان پیشتر نیز در ارتباط با جرایم تروریستی محکومیت داشته و به ارتباط با قاتل معلم تاریخ اعتراف کرده است.

این منبع همچنین گفت که یک یا چند دانش‌آموز در ازای پول به قاتل کمک کرده‌اند که «ساموئل پتی» معلم تاریخ را که در کلاس درس تصاویری موهن از پیام اسلام (ص) برای دانش‌آموزان به نمایش می‌گذاشته، شناسایی کند.

پدر و مادر، پدربزرگ و برادر کوچکتر قاتل به همراه یک فرد افراطی شناخته‌شده و پدر یکی از دانش‌آموزان که یک کمپین آنلاین علیه این معلم تاریخ به راه انداخته بود، نیز در بازداشت هستند.

همچنین یک نفر نیز به ظن تحریک قاتل برای کشتن معلم تاریخ و یک نفر دیگر به اتهام همراهی با او در خرید یکی از سلاح‌های سردی که در قتل از آن استفاده کرده، دستگیر شده‌اند.

فرد مهاجم یک مهاجر چچنی است که در شش سالگی به فرانسه مهاجرت کرده، روز جمعه به این معلم تاریخ حمله کرده و او را سر برید.

«امانوئل مکرون» رییس جمهوری فرانسه عصر جمعه حمله به این معلم تاریخ را که در حومه پاریس روی داد، «حمله تروریستی اسلام‌گرایانه» توصیف و آن را محکوم کرد.

مکرون از مدرسه‌ای در منطقه کنفلان -سنت- اونورین در حومه پاریس که این معلم تاریخ در آن تدریس می‌کرده و حادثه قتل او در نزدیکی آن روی داده، بازدید کرد و گفت: یکی از هموطنان ما امروز کشته شد، چون درس آزادی باورمندی یا ناباورمند بودن را می‌داد.

مکرون هفته گذشته نیز اسلام را به عنوان یک دین "در بحران" در سراسر جهان توصیف کرد و گفت که دولت در دسامبر (آذر) لایحه‌ای را برای تقویت قانونی مربوط به سال ۱۹۰۵ ارائه می‌کند که کلیسا و دولت فرانسه را به طور رسمی از هم جدا می‌کند.

«رجب طیب اردوغان» رییس جمهوری ترکیه نیز در پاسخ با انتقاد از اظهارات اخیر مکرون درباره اسلام گفت: سخنان رییس جمهوری فرانسه  بی احترامی به مسلمانان است.

اردوغان گفت: سخنان مکرون در شهری که اکثریت آن مسلمانان هستند فراتر از بی‌احترامی و یک تحریک آشکار است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha