قانونگذاران اروپایی خواستار کاهش سطح حضور در نشست گروه ۲۰ در عربستان شدند

تهران- ایرنا- شماری از اعضای پارلمان اروپا خواستار کاهش سطح حضور اتحادیه اروپا در نشست سران گروه ۲۰ امسال به ریاست عربستان شدند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، شصت و پنج نفر از اعضای پارلمان اروپا در نامه‌ای که روز دوشنبه منتشر شد، با اشاره به برگزاری نشست سران گروه ۲۰ در ریاض به ریاست عربستان سعودی در ماه آینده میلادی، خواستار کاهش سطح حضور اتحادیه اروپا در این نشست به دلیل نگرانی‌های حقوق بشری شدند.

این نامه که پس از تصویب قطعنامه‌ای با مضمون مشابه در اوایل ماه جاری میلادی در پارلمان اروپا منتشر می‌شود، خواسته‌ است که اتحادیه اروپا با این اقدام از «مشروع‌سازی مصونیت عربستان از نقض حقوق بشر» جلوگیری کنند.

قانونگذاران اروپایی در این نامه خطاب به «اورسولا فون درلین» رییس کمیسیون اروپا و «شارل میشل» رییس شورای اروپایی نوشتند: ما نباید به حکومتی که مرتکب نقض فاحش حقوق بشر می‌شود، به عنوان میزبان مهمترین نشست سران در جهان مشروعیت ببخشیم.

کاهش سطح حضور اتحادیه اروپا در نشست سران گروه ۲۰ در ریاض به این معناست که فون درلین و میشل به عنوان رهبران این اتحادیه در این نشست حضور نداشته باشند و به جای آن‌ها مقام‌های بلندپایه میانی حضور یابند.

این نامه و قطعنامه پیشین تصویب شده در پارلما اروپا با دومین سالگرد قتل «جمال خاشقچی» روزنامه‌نگار معترض سعودی در کنسولگری عربستان در استانبول به دست ماموران سعودی همزمان شده، که حامل پیامی به حاکمان سعودی است.

همچنین اوایل مهر ماه، ۲۴ کشور بیانیه‌ای را علیه عربستان سعودی به دلیل نقض مکرر حقوق بشر در این کشور تنظیم کردند که در نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در ژنو قرائت شد.

کشورهای تنظیم کننده بیانیه نگرانی عمیق خود را در خصوص بدرفتاری مقامات سعودی با مخالفان، بازداشت‌های غیرقانونی، اعمال شکنجه و برگزاری دادگاه‌های یک طرفه علیه فعالان مدنی به ویژه روزنامه نگاران و زنان ابراز کردند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 9 =

سرخط اخبار جهان