استاد دانشگاه : تضعیف دولت آثار سوء داخلی و خارجی بر کشور دارد

اصفهان- ایرنا- استاد دانشگاه های پیام نور و آزاد اسلامی اصفهان گفت: بی شک تضعیف دولت موجب تضعیف حاکمیت شده و آثار سوء بر کشور از منظر داخلی و خارجی دارد.

محمدسعید شفیعی روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا اظهارداشت: برخی از این رفتارهای نمایندگان مجلس دارای جنبه سیاسی  و برای تخریب دولت است.

به گفته وی حملات علیه رییس جمهوری بی سابقه افزایش پیدا کرده هر چند این اقدامات انگیزه های قبلی و اهداف انتخاباتی دارد.  

وی با بیان اینکه از جمله مساله دو دو گفتن نمایندگان، به معنای توهین و یا تخریب دولت است، ادامه داد: رهبر معظم انقلاب بارها به موضوع تخریب و توهین اعضای دولت اشاره و آنها را منع فرموده اند.

این حقوقدان با بیان اینکه حجت الاسلام روحانی از فعالان پیش از انقلاب و پس از انقلاب تا امروز بوده و در پست ها و مقامهای بالای سیاسی و امنیتی حضور داشته است، افزود: رفتار فیزیکی یا کلامی هیچ یک از شهروندان نباید به گونه ای باشد که نشان دهنده توهین محسوب شود کما اینکه شخص توهین شونده از مقامات ارشد سیاسی است و اوصاف خاص خود را دارد.

شفیعی با اشاره به اینکه آقای روحانی پنج دوره نماینده مجلس شورای اسلامی، چند دوره عضو مجلس خبرگان رهبری بود، اضافه کرد: نمایندگان مجلس شورای اسلامی با توجه به شأنیت و جایگاه سیاسی و در منظر عموم بودن، رفتاری شایسته درخور نماینده تمامی مردم کشور داشته باشند.

استاد دانشگاه های پیام نور و آزاد اسلامی خاطرنشان کرد: کمیسیون نظارت بر رفتار نمایندگان از همین رو در سال ۹۱ بنا به طرح پیشنهادی نمایندگان مجلس شکل گرفت که در واقع حسب فرمایش رهبری از باب وجود سازوکار نظارتی درون مجلس بود.

وی تصریح کرد: آقای روحانی در دسته اصلاح طلبان نبوده که اصولگرایان امروز اینقدر از ایشان انتقاد می‌کنند وی عضو مجمع روحانیت بوده و شورای نگهبان هم وی را واجد تمام ویژگی‌های مندرج در اصل ۱۱۵ دانسته است.  

وی  بیان کرد: موارد مختلف از تخلفات یا رعایت نکردن شئون نمایندگی در این کمیسیون بررسی می‌شود و مجازات‌هایی مانند تذکر شفاهی یا کتبی و همچنین لغو اعتبارنامه نماینده در نظر گرفته شد و شعبه ویژه‌ای از محاکم قوه قضاییه نیز مسوول پیگیری جرایم و مجرمین معرفی شده از طرف کمیسیون شده است.

این حقوقدان و استاد دانشگاه بیان کرد: حملات علیه رییس جمهوری  ناشی از این است که ساختار کنونی نمی تواند بر عملکرد مسوولان نظارت کافی و موثر داشته باشد.

وی اظهار داشت: حجت الاسلام روحانی بهترین ثمره ساختار انتخابی موجود است و باید ایشان را حمایت کنیم تا در آینده پشیمان نشویم.

شفیعی با بیان اینکه رییس جمهوری فرد مومن و ولایتمدار است و همیشه حامی رهبر معظم انقلاب بوده و خواهد بود گفت: مردم مومن و شهید پرور کمترین خطا را می‌کنند .

این پژوهشگر و مولف بیش از ۲۵ جلد کتاب با موضوعات حقوقی گفت: راهکارهای متعدد سیاسی برای نمایندگان در این خصوص  از جمله کمسیون اصل ۹۰  سوال و استیضاح تعریف شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 5 =

سرخط اخبار استان‌ها