آمادگی مجلس برای همکاری با مجمع مجالس اسلامی برای مقابله با کرونا

تهران- ایرنا- سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، در نشست مجازی کمیته اجرایی (PUIC) از ابراز آمادگی کامل مجلس شورای اسلامی برای همکاری و هم‌افزایی با سایر اعضای این کمیته در زمینه مقابله با کووید۱۹ خبر داد.

به گزارش ایرنا از خانه ملت،  چهل و چهارمین نشست مجازی کمیته اجرایی مجمع مجالس کشورهای عضو سازمان همکاری‌های اسلامی (PUIC) با موضوع همه‌گیری کووید ۱۹ و راه‌های پیشگیری از آن روز دوشنبه با حضور ابوالفضل عمویی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی و نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی برگزار شد.

در این نشست ۱۱ سخنران از ۱۵ سخنرانی که از کشورهای اسلامی اعم از الجزایر، بنین، بورکینافاسو، کامرون، اندونزی، ایران، لبنان، مراکش، نیجریه، عمان، پاکستان، ترکیه، تونس، عربستان سعودی و اوگاندا ثبت‌نام کرده بودند، حضور داشتند.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در این نشست گفت: در ابتدا مفتخر مراتب خرسندی خود را از حضور در جمع همکاران خود از مجالس کشورهای اسلامی در این نشستم هم ابراز کنم. همچنین مایلم از تلاش‌های ارزشمند قریشی نیاس دبیرکل اتحادیه بین‌المجالس کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی و همکاران وی برای برگزاری این نشست مجازی قدردانی کنم.

عمویی ادامه داد: این نشست در حالی برگزار می‌شود که بیماری همه‌گیر ناشی از ویروس کرونا (کووید- ۱۹ )تغییراتی شگرف در وضعیت جهان ایجاد کرده که در نتیجه آن، واقعیت‌های جدید در سطح بین‌الملل پدید آمده است. این بیماری تاثیراتی منفی بر تمامی کشورها دربرداشته و با قاطعیت می‌توان گفت که کشوری نیست که از پیامدهای آن مصون مانده باشد.

وی تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران از همان روزهای ابتدایی شیوع ویروس کووید- ۱۹ در جهان، ضمن همکاری با سازمان جهانی بهداشت(IHR) و با عنایت به مقررات بین‌المللی بهداشت، نسبت به تهیه برنامه راهبردی ملی هدفمند برای مبارزه با این ویروس اقدام کرد و در این زمینه یکی از اولویت‌های خود را تبادل تجربه و امکانات با دیگر کشورهای جهان به ویژه کشورهای آسیایی در نظر گرفت.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: در این زمینه می‌توان به مثال‌هایی بسیار ارزشمند اشاره کرد همچون برنامه کلان ملی ایران در زمینه مقابله با کووید- ۱۹ اعم از ۱- تدوین راهبرد ملی شامل برنامه‌ریزی پاسخ به بحران با مشارکت همه نهادهای مسوول، مشارکت اجتماعی و همکاری بین بخشی و رویکرد تامین سلامت برای همگان ۲-بسیج مبارزه ملی علیه بیماری همگی ناشی از کووید- ۱۹ با روش‌های ثبت بیماری از طریق بررسی‌های تلفنی و اینترنت، به‌کارگیری ۱۷۰ هزار کارمند بخش درمان، تعیین بیش از هزار مرکز بهداشتی جامع و منتخب بدین منظور، ایجاد تارنما برای خود غربالگری و به راه‌انداختن واحدهای قرنطینه به منظور شناسایی موارد ابتلا به کوبید ۱۹ و ارائه درمان‌های تکمیلی، ۳-ایجاد شبکه تشخیص و مدیریت بیماری شامل تست‌های آزمایشگاهی و الگوریتم تشخیصی، ۴-اجرای سیاست‌های فاصله‌گذاری اجتماعی، ۵-مدیریت تحقیقات سلامت و زیست پزشکی، ۶- ارائه بسته‌های حمایتی از اقشار کم‌درآمد با توجه به محدودیت‌های ایجاد شده است.

عمویی خاطرنشان کرد: مجلس شورای اسلامی نیز در راستای تضمین پایداری اقتصادی، حل مشکلات اشتغال و بیکاری حاصل از این اپیدمی و ایجاد ثبات اقتصادی - مالی قشرهای مختلف مردم، اقدامات مناسبی را در بخش‌های گوناگون از جمله در حوزه نظارتی به عمل آورده است. در نتیجه این اقدامات تاکنون جمهوری اسلامی ایران با وجود افت و خیزهایی در این زمینه، کوشش کرده است تا شروع ویروس مزبور در بسیاری از شهرها و مناطق کشور را مهار کند. عملکرد جمهوری اسلامی ایران در زمینه مبارزه و کنترل ویروس در مواردی فراتر از استانداردهای بین‌المللی مورد ارزیابی قرار گرفته است. البته تدابیر هدفمند ایران نیز برای مقابله با شروع میروس همچنان در کشور و منطقه با قدرت ادامه دارد.

وی عنوان کرد: در حالی که بسیاری از کشورها ظهور بیماری همه‌گیر ناشی از ویروس کرونا را محکی برای پیشبرد سیاست نوع دوستی و بشردوستانه خود در نظر گرفته و در این راستا در مسیر تقویت چندجانبه‌گرایی هدفمند حرکت کرده و سخاوتمندانه به یاری کشورهای درگیر در این بیماری شتافته‌اند، با کمال تاسف شاهدیم که حاکمان قلدر ایالات متحده آمریکا، بر استمرار سیاست‌های ظالمانه تحریمی خود اصرار دارند و فشارهای غیرانسانی و تروریسم اقتصادی خود بر ملت‌های مختلف در سطح جهان را به «تروریسم سلامت» و «تروریسم دارویی» نیز تعمیم داده‌اند.

این نماینده مجلس یازدهم اضافه کرد: این رویکرد ضدانسانی، فاحشترین شکل نقض حقوق بشر مردم به ویژه نیازمندترین اقشار آنها در وخیم‌ترین بهره زمانی شروع یک بیماری همه‌گیر مهلک است. بی‌تردید هیات حاکمه آمریکا که در مقابل دسترسی کشورها به منابع مالی، فنی، بهداشتی و بشردوستانه برای مقابله موثر با ویروس کرونا مانع تراشی می‌کنند، به عنوان مجرم اصلی وارد آوردن حجم عظیمی از رنج و آلام به ملت های درگیر و تشدید خسارت‌های انسانی و اقتصادی این اپیدمی جهانی، باید در محاکم بین‌المللی و وجدان عمومی محاکمه شود.

عمویی افزود: از اتحادیه بین المجالس کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی انتظار می‌رود برای مقابله جمعی با این معضل جهانی تدبیری اتخاذ نماید تا تروریسم سه‌گانه منحوس اقتصادی، سلامت و دارویی آمریکا که امروز چهره زشت و غیرانسانی خود را بیش از هر زمان دیگری از عیان ساخته است، تقبیح و بیاثر شود.

وی تصریح کرد: با این حال، این شرایط دشوار نبایستی توجه کشورهای اسلامی را از مهمترین موضوع جهان اسلام و علت اصلی تاسیس سازمان همکاری اسلامی که همانا آرمان فلسطین است، منحرف سازد. رژیم اشغالگر قدس در ادامه تشدید طرح‌های صهیونیستی اشغال گرانه خود، با بی اعتنایی کامل به قطعنامه‌های سازمان ملل متحد و مخالفت‌های گسترده جهانی علیه ستمگری‌های آن، همچنان به دنبال اجرا و پیگیری سیاستهای سرکوبگرانه خود علیه ملت مظلوم فلسطین است.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در مجلس شورای اسلامی افزود: امروز فلسطین در وضعیت بسیار نگران کننده‌ای به سر می‌برد و به دلیل آشکار شدن سیاست کاملاً جانبدارانه ترامپ از رژیم صهیونیستی و رها ساختن فلسطینیان، بیش از هر زمان دیگر نیازمند حمایت عملی کشورهای اسلامی است.

عمویی تصریح کرد: ضروری است اعضای اتحادیه مجالس اسلامی از طریق تصویب قوانین در سطوح داخلی، منطقه‌ای و بین‌المللی از استقلال و حقوق مشروع مردم فلسطین حمایت کرده و رژیم جعلی صهیونیستی را به تبعیت از مقررات و قوانین بین‌المللی، خاتمه دادن به اعمال مضایق فراوان به فلسطینیان که این روزها به گونه‌ای وقیحانه حتی در حد جلوگیری از برداشت باغ‌های زیتون فلسطینیان مظلوم و بیگناه گسترش یافته است و نیز رفع محاصره غزه وادار کنند.

وی عنوان کرد: شیوع کووید-۱۹ طبقات گسترده‌ای بر حوزه‌های اقتصادی، سیاسی، اجتماعی، امنیتی، زیست محیطی و دیگر ابعاد زندگی جوامع و کشورها برجای گذاشته است. مقیاس گسترده و پیچیدگی قابل ملاحظه این بحران، نیازمند یک پاسخ جهانی است. از همین رو، برنامه مقابله با ویروس کرونا باید در قالب اقدام مشترک همه کشورها و در هماهنگی و همکاری کامل آنها با سازمان‌های بین‌المللی ذیربط به ویژه سازمان بهداشت جهانی اجرا شود.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم یادآور شد: در چنین شرایط حساسی، توسل به دیپلماسی چند جانبه در چارچوب همکاری‌های بین پارلمانی بیش از پیش از اهمیت برخوردار شده و مجالس قانونگذاری مسئولیت بزرگی در این زمینه بر عهده دارند، در این راستا، اتحادیه مجالس کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی با تمسک به آموزه‌های دین مبین اسلام و به پیروی از کلام روح‌بخش الهی در قرآن کریم که می‌فرماید: «من احیاها فکانما احیاء الناس جمیعا»، «هرکس جان انسانی را از مرگ نجات دهد، بشریت را نجات داده است» می‌تواند با اتخاذ تدابیر و تصمیماتی برای توسعه و ارتقاء همکاری پارلمان‌های عضو در زمینه مقابله با کووید- ۱۹، در مسیر توانمندسازی مجالس عضو این اتحادیه و همچنین تحکیم همبستگی میان ملت‌ها و کشورهای اسلامی و افزایش ظرفیت آنها در امر مقابله با آثار سوء این اپیدمی نقش مهمی ایفا کند.

عمویی اضافه کرد: مجلس شورای اسلامی ایران با هدف گسترش و تعمیق روابط و تعاملات سازنده و دوستانه پارلمانی و گشودن فصل نوین در همکاری و همگرایی با مجالس کشورهای اسلامی در این زمینه از هیچ کوششی فروگذار نخواهد کرد.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ضمن ابراز آمادگی کامل مجلس شورای اسلامی ایران برای همکاری و هم‌افزایی با دیگر اعضای PUIC در زمینه مقابله موثر با کووید۱۹، تاکید کرد:‌ از خداوند متعال برای شما عزیزان، خانواده‌های شما و بیماران مبتلا به این ویروس، آرزوی تندرستی و برای روح قربانیان آن آموزش آرامش را مسئلت می‌کند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha