از روز سرآشپز تا روایت زندگی توران میرهادی

تهران- ایرنا- ویژه برنامه روز جهانی سرآشپز و روایت زندگی توران میرهادی «مادر ادبیات کودک و نوجوان ایران» بخشی از برنامه‌های امروز و فردای تلویزیون خواهد بود.

برنامه روز خوش سه شنبه ۲۹ مهرماه با ویژه برنامه روز جهانی سرآشپز و روز جهانی پوکی استخوان روی آنتن شبکه جام جم می رود.
به گزارش روابط عمومی برنامه روز خوش، دکتر علیرضا زمانی کارشناس خلاقیت وایده پردازی سه شنبه ۲۹مهر ماه در برنامه روز خوش موضوع خلاقیت گروهی وتیپ شناسی را بررسی می کند.
در بخشی دیگر، حمیدرضا امیرافضلی شاعر و نویسنده از حکایت ها و مثل های فارسی می گوید.
همچنین به مناسبت روز جهانی پوکی استخوان دکتر سعید کلباسی فوق تخصص غدد به موضوع  پوکی استخوان می پردازد.
ویژه برنامه روز جهانی سرآشپز از دیگر برنامه های سه شنبه «روز خوش» می باشد.
آیتم خوش قلم نیز مانند همیشه یک کتاب معرفی می کند.
برنامه روز خوش با نگاه به زندگی از منظر سبک زندگی ایرانی - اسلامی با اجرای محمدامین نبی اللهی و مریم ماهور تلاش می‌کند صبحگاه ایرانی - اسلامی را به نمایش بگذارد. علاوه بر این، در این برنامه اطلاعات، اخبارو رویدادهای امیدبخش به ویژه نمایش پیشرفت های غرورانگیز ایرانیان توسط مهدی آقابیگی به سمع و نظر مخاطبان می‎رسد.
مجله صبحگاهی روز خوش از دوشنبه تا جمعه ساعت ۹ صبح به وقت تهران به تهیه کنندگی حسین علیاری از شبکه جهانی جام‌جم پخش می‌شود.

مخاطرات مشاغل سخت کودکان کار به روایت شکلات تلخ
برنامه تلویزیونی شکلات تلخ به تهیه کنندگی و کارگردانی مجتبی احمدی این هفته (سه شنبه ۲۹ مهرماه) ساعت ۱۳:۳۰ برای بررسی، واکاوی و به تصویر کشیدن مخاطرات فعالیت های طاقت فرسا و سخت برای کودکان مثل: کوره پزخانه، بازار و مراکز فروش روی آنتن می رود.
به گزارش روابط عمومی شبکه پنج سیما، مجتبی احمدی تهیه کننده و کارگردان گفت: شکلات تلخ این بار در میان کودکانی و نوجوانانی می رود که فال و گل نمی فروشند، شیشه پاک نمی کنند و اسپند دود نمی کنند.
به گفته وی این برنامه تصاویری از کودکانی را نشان می دهد که با کارهای سخت و طاقت فرسا مثل باربری امرار معاش می کنند و قصد دارد مخاطرات مرتبط با زندگی این کودکان را تبیین و ابعاد مختلف شرایط خاص زندگی آنها را بررسی نماید.
این برنامه مشاغل سخت را از یک سو و مخاطرات حاشیه ای زندگی کودکان کار را از سوی دیگر بررسی خواهد کرد. لذا دوربین مستند شکلات تلخ به مراکز خرید، کوره های آجر پزی و ... می رود و داستان تلخ زندگی کودکان کار را در ابعاد مختلف روایت می کند.
دکتر فرید براتی سده کارشناس آسیب های حوزه کودک کار، دکتر فرید معاون اجتماعی سازمان سازمان بهزیستی کشور، دکتر علی گو مدیر کل آسیب دیدگان اجتماعی بهزیستی کشور پیرامون موضوع این برنامه به بررسی و تحلیل خواهند پرداخت.
برنامه شکلات تلخ کاری از گروه اجتماعی به تهیه کنندگی و کارگردانی مجتبی احمدی است که با اجرای مهدی اسماعیل تبار روزهای شنبه و سه شنبه ساعت ۱۳:۳۰ و یکشنبه و چهارشنبه حوالی ۰۰:۳۰ بامداد، روی آنتن شبکه پنج سیما می‌رود.

«روایت زندگی توران میرهادی» تا «پرتره استاد محمدجعفر یاحقی» در شبکۀ چهار سیما

مستند چشمه خورشید از مجموعه حکایت دل، با روایتی از زندگی استاد محمدجعفر یاحقی پژوهشگر و نویسنده ایرانی، استاد زبان و ادبیات فارسی ۲۸ مهرماه ساعت ۲۱ از شبکه چهار سیما بازپخش می شود.
به گزارش روابط عمومی شبکه چهار سیما، در این مستند که امشب روی آنتن شبکه چهار سیما می رود، در ابتدا شاگردان استاد یاحقی در ستایش این استاد برجسته سخن می گویند و در ادامه تیم تولید حکایت دل با استاد یاحقی همسفر می شوند و به زادگاهشان در فردوس تا دانشگاه فردوسی مشهد برای معرفی این استاد برجسته سفر می کنند.
محمدجعفر یاحقی (زاده ۱۳۲۶ در فردوس) پژوهشگر و نویسنده ایرانی، استاد زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه فردوسی مشهد، عضو پیوسته شورای فرهنگستان زبان و ادب فارسی و مدیر قطب علمی فردوسی‌شناسی و ادبیات خراسان در دانشگاه فردوسی مشهد است.
حکایت دل به تهیه کنندگی علیرضا حسینی و کارگردانی بیژن شکرریز، در قالب ۲۰ قسمت مستند از زندگینامه، پرتره علمی و حرفه‌ای استادان فاخر و مشاهیر معاصر کشور را مورد بررسی قرار می دهد که سری اول این مجموعه به صورت هفتگی دوشنبه ها ساعت ۲۱ بازپخش می شود و سپس پخش سری جدید آن از سر گرفته شود.

مستند دنیای شگفت انگیز دایناسورها در دو قسمت ۲۹ و ۳۰ مهرماه از شبکه چهار سیما پخش می شود.
واحد تامین برنامه شبکه چهار سیما که هر شب ساعت ۲۲ در قالب مجموعه چهارسوی علم یک مستند جذاب خارجی را روانه آنتن پخش می کند برای روز های سه شنبه و چهارشنبه هفته جاری مستند دو قسمتی دنیای شگفت انگیز دایناسورها را برای پخش در نظر گرفته است.
دنیای شگفت انگیز دایناسورها با نام اصلی Amazing Dinoworld محصول ۲۰۱۹ آمریکا است.
زمین ما  ۶۶ میلیون سال پیش در عصر شکوفایی دایناسورها قرار داشته است. با گذشت زمان و پیشرفته تر شدن فن آوری دانش ما درباره دایناسورها دیگر محدود به فیلم های علمی تخیلی نیست و  هر روز دانشمندان بر این دانش می افزایند .
چهل‌ونهمین قسمت فصل هفتم چرخ ساعت ۱۹ امروز، دوشنبه ۲۸ مهر، با بررسی تحولات دنیای برنامه‌نویسی در ۱۰ سال گذشته روی آنتن شبکه‌ چهار می‌رود.
در این قسمت چرخ سیدمحمدحسین خلیلی، روزنامه‌نگار علم با محمود شهبازیان، کارشناس نرم‌افزار درباره‌ی دنیای برنامه‌نویسی گفت‌وگو می‌کند. یک برنامه‌نویس به کمک یک زبان برنامه‌نویسی منظور خود را به یک نرم‌افزار منتقل می‌کند. برنامه‌نویس شخصی است که سعی می‌کند برای مسئله‌ها بهترین پاسخ‌ها را پیدا کند و آنها را به کمک زبان‌های برنامه‌نویسی به کامپیوتر منتقل کند. به این صورت کامپیوتر اطلاعات دریافتی را پردازش می‌کند و خروجی کار را نمایش می‌دهد.
 در بخش‌ دیگری از این قسمت چرخ، وحید رونقی، مجری و گوینده‌ رادیو و تلویزیون، زندگی توران میرهادی، مادر تعلیم و تربیت را روایت خواهد کرد. او ۶۰ سال از عمرش را وقف کودکان کرد، مدرسه‌هایی با پیشرفته‌ترین و انسانی‌ترین دیدگاه‌های آموزش و پرورش راه‌اندازی کرد و سرپرست فرهنگ‌نامه‌ی کودکان و نوجوانان بود. به خاطر همین به او لقب «مادر ادبیات کودک و نوجوان ایران» هم داده‌اند.
فصل هفتم مجله‌ تصویری چرخ مهم‌ترین رویدادهای علم و فناوری و مسائل روزمره‌ زندگی با نگاهی تخصصی و به‌زبانی ساده و با حضور مسئولان، کارشناسان، استادان دانشگاه و نخبگان بررسی و واکاوی می‌کند.
چرخ چهار روز در هفته، از یکشنبه تا چهارشنبه، از ساعت ۱۹ به‌صورت زنده و به مدت ۴۵ دقیقه از شبکه‌ چهار سیما پخش می‌شود. مجری چرخ حافظ آهی است و محمد جباری سردبیری برنامه و الهه بهبودی تهیه‌کنندگی چرخ را بر عهده دارند.
 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha