انتفاعی بودن ۲۰ درصد موقوفات از جمله خبرهای کوتاه استان اصفهان است

اصفهان-ایرنا- ۲۰ درصد موقوفات شهرستان اصفهان انتفاعی است، آتش‌سوزی در عرصه‌های طبیعی اصفهان ۴۰ درصد افزایش یافت و پرداخت ۳۲ فقره وام تسهیلاتی توسعه منابع طبیعی در اصفهان از جمله خبرهای کوتاه روز دوشنبه استان اصفهان است.

اصفهان

رییس داره اوقاف و امورخیریه ناحیه یک شهرستان اصفهان گفت: ۲۰ در صد موقوفات شهرستان اصفهان انتفاعی و ۸۰ درصد آن منفعتی است.

به گزارش ایرنا، رییس اداره اوقاف و امور خیریه ناحیه یک شهرستان اصفهان با گرامیداشت دهه وقف  عصر دوشنبه در نشست خبری اظهار داشت:  مباحث بهداشتی ،آموزشی،کودکان بدسرپرست و بی‌سرپست در مباحث جدید وقف مورد توجه است و در این راستا کمیته یاوران وقف در شهرستان اصفهان راهنمایی می‌کنند که در چه موضوعاتی وقف جدید نیاز است.

حجت الاسلام و المسلمین اصغر توسلی گفت: در ناحیه یک شهرستان اصفهان یک هزار۲۵۲ موقوفه و حدود چهار هزار و ۷۰ رقبه وجود دارد که در زمینه های مختلف از جمله فرهنگی و عمرانی  فعالیت دارند.

وی  با بیان اینکه برگزاری مراسم‌های مذهبی،تهیه و توزیع ماسک و مواد بهداشتی بین زائرین و مردم از جمله اقدام هایی بود که ابتدای سال جدید تا کنون انجام شد، افزود: با توجه به بیماری کرونا در مقبره علامه مجلسی و امامزاده سیده فاطمه در شهرستان  با کمک خیرین ماسک و اقلام بهداشتی تولید و توزیع شد.

وی با بیان اینکه از ابتدای امسال تاکنون حدود ۵۰ هزار ماسک در هیات‌های مذهبی شهرستان توزیع شد افزود: همچنین در ۸ بقه امامزاده نیز طرح افق (مخفف سه عبارت آسیب شناسی اجتماعی، فعالیت فرهنگی و قرآنی در امام زادگان ) توسط شهرستان اصفهان و همکاری خیرین اجرا شد.

توسلی با بیان اینکه حدود ۲هزار بسته معیشتی نیز بین مردم و نیازمندان توزیع شد گفت: حدود ۱۰۰ هزار پرس غذای گرم نیز با نظارت بهداشت استان با رعایت پروتکل‌های بهداشتی در ماه‌های محرم و صفر در امامزادگان و هیات‌های مذهبی و بین نیازمندان توزیع شد.

وی همچنین به انقعاد تفاهم نامه با مسولان بهداشتی استان اشاره کرد گفت: در این تفاهم نامه ۴۰۰ میلیون تومان برای تهیه لوازم بهداشتی برای پرستاران ومدافعان سلامت در مراکز بهداشتی و بیمارستانها کمک شد.

وی با بیان اینکه در سال جدید حدود ۵ وقف جدید در شهرستان اصفهان انجام شد افزود: بیشتر این وقف‌ها در زمینه معضلات اجتماعی و کمک به مستمندان به خصوص کودکان بد سرپرست و بی‌سرپرست بود صورت گرفت که یکی از آنها کمک به این کودکان در استان سستان و بلوچستان بود.

توسلی افزود: ۸ طرح عمرانی بالغ بر۱۵ میلیارد تومان هزینه کرد در امامزادگان ناحیه یک شهرستان اصفهان وجود دارد که ۷۰ درصد پیشرفت کاری داشتند و تا پایان سالجازی به بهره برداری می‌رسند.

وی گفت: در هفته وقف سه افتتاحیه از موقوفات جدید همانند وقف خانه سه طبقه برای بهداشت و درمان و یک خانه دیگر نیز برای امور قرآنی خواهیم داشت.

همچنین  رییس اداره رئیس اداره اوقاف و امور خیریه ناحیه ۲ شهرستان اصفهان  این نشست خبری با بیان اینکه وقف یعنی خارج شدن از دایره خود خواهی و خودبینی اظهار داشت:حدود ۲۷ پروژه عمرانی از ابتدای سال جاری در ناحیه ۲ شهرستان اصفهان برنامه ریزی شده است که بیش از نصفی از آن به بهره برداری رسید.

همچنین حجت الاسلام و المسلمین روح الله بیدرام با بیان اینکه ۱۳ میلیارد رسال هزینه‌های جاری بقاع متبرکه این شهرستان بوده است اظهار داشت:۱۱ مرکز افق در بقاع متبرکه شهرستان اصفهان ایجاده شده است که در دهه وقف افتتاح می شوند.

وی کل موقوفات شهرستان اصفهان در ناحیه ۲ را ۵۸۷ موقوفه و سه هزار ۲۳۵ رقبه عنوان کرد  و افزود: از ابتدای سالجاری ۵ هزار بسته معیشتی و اقلام بهداشتی،مواد ضد عفونی و ماسک به مبلغ ۱۸ میلیارد ریال بین نیازمندان و مردم زائرین توزیع شده است.

وی گفت: حدود ۲۰ هزار ماسک توسط اداره اوقاف ناحیه ۲ شهرستان اصفهان خریداری و بین توزیع شد.

وی تاکید بر اینکه مردم حق و حقوق موقوفات را ببینند تصریح کرد: ۱۵۰ پرونده حقوقی بر علیه متصرفین موقوفات یا افرادی که بدهکار موقوفات هستند تشکیل شده و در حال رسیدگی است.

افزون بر ۵۰ هزار موقوفه در استان پنج میلیون نفری اصفهان وجود دارد و اصفهان از نظر تعداد بقعه‌های متبرکه جزو پنج استان برتر کشور به شمار می‌رود.

اصفهان

بدلیل افزایش حدود ۲ درجه ای دما در تابستان و با توجه به بارش های خوب فصل بهار و رویش های گیاهان در عرصه های منابع طبیعی استان، آمارها نشان می دهد که حریق در منابع طبیعی و عرصه های محیط زیست این استان در سال جاری ۴۰ درصد افزایش یافته است.

استان اصفهان، مساحتی معادل ۱۰.۷ میلیون هکتار دارد که بیش از ۹۰ درصد از این مساحت معادل ۹.۸ میلیون هکتار را عرصه‌های منابع طبیعی و ملی تشکیل می دهد و از این میزان حدود ۴۰۳ هزار هکتار جنگل معادل (چهار درصد)، ۶ میلیون هکتار مرتع معادل (۶۴ درصد) و سه میلیون هکتار بیابان معادل (۳۲ درصد) است.

با گرم شدن هوا و شروع فصل تابستان، مسئولان هشدار دادند که احتمال آتش سوزی در حدود یک میلیون و ۸۰۰ هزار هکتار از مراتع استان اصفهان وجود دارد و مردم و گردشگران باید نسبت به این موضوع هوشیار باشند.

این مراتع با پوشش علوفه بیشتر در شهرستان‌های غربی استان از جمله فریدن، فریدونشهر، بویین میاندشت و چادگان قرار دارند و با گرم شدن هوا و ورود به فصل تابستان رو به خشکی می‌روند و مستعد آتش سوزی می‌شوند.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان گفت: ۵۵۲ هکتار از مراتع و عرصه های محیط زیست به ویژه در غرب و جنوب این استان از ابتدای سال‌جاری تاکنون به علت وقوع ۸۶ فقره حادثه دچار آتش‌سوزی شده است.

منصور شیشه‌فروش در گفت ‌و گو با ایرنا اظهارداشت: علت بروز بیش از ۹۰ درصد این آتش‌سوزی‌ها خطای انسانی بوده است و گردشگران یا دامداران بدون مراقبت و رعایت نکات ایمنی، آتش روشن کرده‌اند.

وی ادامه داد: از ابتدای امسال تا کنون، ۸۶ مورد حریق در منابع طبیعی، مراتع و عرصه های محیط زیست استان رخ داد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدود ۴۰ درصد افزایش یافت.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان با بیان اینکه این حوادث خسارت جانی نداشته است افزود: از ابتدای امسال تا کنون ۴۰۵ هکتار از مراتع و ۱۴۷ هکتار از جنگل های طبیعی استان که بیشتر آنها در شهرستان های سمیرم و فریدونشهر قرار دارند طعمه حریق شدند.

وی ادامه داد:امسال ۲۸ فقره حریق در ۲۹۵ هکتار از مراتع و جنگل های سمیرم رخ داد که بیشترین حریق ها در این شهرستان رخ داده است.

به گفته وی فریدونشهر با ۱۲ فقره آتش سوزی در ۱۴ هکتار، فریدن با ۱۰ فقره حریق در ۳۲ هکتار، خوانسار با هفت فقره حریق در ۲۱ هکتار و بویین و میاندشت با هفت فقره حریق در هفده هکتار بیشترین آتش سوزی در مراتع و جنگل ها را در سالجاری به خود اختصاص داده اند.

شیشه فروش خاطرنشان کرد:استعداد وقوع آتش سوزی تا یک ماه دیگر در مراتع استان وجود دارد.

وی اضافه کرد: با توجه به وسعت مراتع و جنگل های اصفهان، سازمان جنگل‌ها و مراتع کشور باید نسبت به استقرار بالگرد اطفاء حریق مجهز به منبع آب در این استان اقدام کند.

۱۰۰ هزار هکتار جنگل طبیعی و ۳۰۰ هزار هکتار جنگل دست کاشت و ۶ میلیون و ۳۰۰ هزار هکتار عرصه های مرتعی در استان اصفهان وجود دارد.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان گفت: اصفهان جزو چهار استان اول کشور از نظر وسعت مراتع است و با توجه به اینکه اصفهان، جانشین استان تهران در مدیریت بحران است به منظور تسریع در خاموش کردن این حریق ها و کنترل آنها باید بالگرد امدادی مجهز به آب پاش از سازمان جنگل ها در این استان استقرار پیدا کند.

وی با بیان اینکه  باید سه ایستگاه دائم اطفا حریق در مناطق فریدونشهر، سمیرم و چادگان ایجاد شود تصریح کرد:پد های بالگرد در این استان پیش بینی شده و احداث خواهد شد و این پایگاهها به امکانات امدادی از جمله دمنده ها و دستگاههای اطفایی تجهیز خواهد شد.

اصفهان

مدیرعامل صندوق حمایت از توسعه منابع طبیعی اصفهان گفت: در ۶ ماه نخست امسال ۳۲ فقره وام با هدف اجرا و تکمیل طرح‌های مرتبط با بهره برداری و توسعه منابع طبیعی استان پرداخت شد.

مصطفی گندمی در گفت و گو با ایرنا سرجمع وام‌های پرداخت شده را ۴۷ میلیارد ریال اعلام کرد و افزود: این میزان تسهیلات سبب اجرا و تکمیل ۶ طرح اصلی و زیرمجموعه های آن در بهار و تابستان امسال شد.

وی ادامه داد: تامین و توزیع هشت هزار تُن نهاده‌های مورد نیاز بهره برداران، تامین و توزیع ۱۰ میلیون لیتر آب آشامیدنی دام در ماه‌های گرم و جمع آوری، خرید، بوجاری و فروش ۳۰۰ تن بذر زراعی، مرتعی و محصولات مرتعی و گیاهان دارویی و صنعتی از جمله طرح‌های مورد حمایت بود.

مدیرعامل صندوق حمایت از توسعه منابع طبیعی اصفهان با اشاره به اهمیت توسعه پوشش گیاهی در قالب طرح‌های جنگل‌کاری اضافه کرد: بر همین اساس تولید و توزیع ۴۰۰ هزار اصله نهال با اعطای وام مورد نیاز انجام گرفت.

به گفته وی در قالب طرح حمایتی دیگر، تسهیلات توسعه و کاشت ۵۰۰ هکتاری گیاهان دارویی و چهار هزار و ۵۰۰ هکتاری جنگل دست کاشت پرداخت شد.

گندمی با بیان اینکه حمایت از گردشگری مبتنی بر منابع طبیعی می‌تواند زمینه اشتغالزایی را فراهم کند گفت: در ۶ ماه اخیر توسعه گردشگری و بومگردی بیشتر در مناطق بیابانی استان انجام شد که ثمره آن افزایش گردشگران در ۶ ماه دوم سال است.

گندمی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به ضرورت توجه به بهره برداران و ایجاد اشتغال پایدار در کنار حفظ عرصه‌های طبیعی خاطرنشان کرد: بر همین اساس برای نخستین بار در کشور شرکت تعاونی کشاورزی و منابع طبیعی اختصاصی زنان در این استان راه اندازی می‌شود که مراحل نهایی آن در حال انجام است.

مدیرعامل صندوق حمایت از توسعه منابع طبیعی اصفهان، توانمندسازی بانوان و بهره گیری از توان آنان، ارتقای سطح زندگی، بهبود وضعیت اقتصادی و اجرای طرح‌های حفظ و پایداری عرصه‌های طبیعی را از اهداف فعالسازی این شرکت تعاونی برشمرد.

به گزارش ایرنا، استان اصفهان با ۲۴ شهرستان، معادل ۱۰.۷ میلیون هکتار مساحت دارد که بیش از ۹۰ درصد از آن را معادل ۹.۸ میلیون هکتار عرصه‌های منابع طبیعی و ملی و از این میزان حدود ۴۰۳ هزار هکتار جنگل معادل(۴ درصد)، ۶ میلیون هکتار مرتع معادل(۶۴ درصد ) و سه میلیون هکتار بیابان معادل(۳۲ درصد) دربرگرفته است.

جنگل‌های استان اصفهان بطور عمده در ۲ شهرستان فریدونشهر با ۴۰ هزار هکتار و سمیرم با ۲۵ هزار هکتار پراکنده شده و سرانه جنگل در کمتر از ۰.۱ هکتار است اما با وجود سطح به نسبت کم از تنوع گونه‌ای خوبی(۳۵ گونه درختی ودرختچه ای) برخوردار است.
این استان از نظر تقسیم نواحی رویشی در ۲ ناحیه رویشی زاگرسی و ایران تورانی قرار گرفته که ناحیه رویشی زاگرسی، مناطق غرب و جنوب استان را شامل می‌شود و بقیه مناطق جزو ناحیه رویشی ایرانی تورانی است.
این استان واقع در مرکز کشور دارای اقلیم خشک و نیمه خشک است و از این پهنه ۳.۲ میلیون هکتار معادل ۳۲ درصد را اراضی بیابانی و شنزار تشکیل می‌دهد که بطور عمده در بخش‌های شمالی و شرقی آن پراکنش دارند و ۱۰ درصد از عرصه‌های منابع طبیعی این منطقه با توجه به شاخص پوشش گیاهی اعم از مرتعی و جنگلی بعنوان پهنه‌های بحرانی و نیمه بحرانی از حیث احتمال بروز حریق شناسایی شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 8 =

سرخط اخبار استان‌ها