طعم تلخ کرونا در کام شهروندان فارس

شیراز- ایرنا- این روزها کرونا بیش از هر زمان چهره بی رحم خود را به شهروندان در استان فارس نشان داده است ، طی ۴۸ ساعت گذشته در هفت ماه امسال بیشترین شمار قربانیان کرونا در این استان بر جای مانده و بیش از ۴۰ خانواده عزادار شده است.

بدون تردید تا زمانی که همه شهروندان خود را در مقابل این بلای قرن مسوول ندانند ، کرونا از این خلاء بی مسوولیتی به درون ریه ها می خزد ، کرونا با کسی تعارف ندارد و پیرو جوان یا زن و مرد نمی شناسد ، این ویروس کشنده آنقدر به ما نزدیک شده که دیگر جایی برای بستری شدن در بیمارستان های استان نگذاشته است.

  شدت سرایت ویروس در موج سوم بیشتر شده و حتی گمان اینکه قدرت بیماری زایی آن با جهشهایی افزایش یافته باشد وجود دارد، هم سنین پایین تر را گرفتار و نوع گرفتاری آن، وخامت حال بیماران را بیشتر می کند.

مدافعان سلامت در استان فارس از ابتدای شیوع کرونا   تلاش ها و از خودگذشتگی های زیادی کردند و همه هستی خود را در طبق اخلاص گذاشتند علاوه بر بیمارستانها و مراکز بهداشتی و درمانی در بخش دولتی، برخی از مراکز غیر دولتی، خیریه و نهادهای عمومی برای رسیدگی به بیماران کووید۱۹ در این استان خدمت رسانی کرده اند.

علی اکبری  معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شیراز روز دوشنبه در نشست ستاد دانشگاهی مدیریت کرونا در استان فارس بر لزوم رعایت بیشتر شیوه نامه های بهداشتی پافشاری کرد و در ادامه گزارش امروز خود افزود: در حال حاضر روزهای سختی را در دوران کرونا سپری می کنیم و متاسفانه طی ۴۸ ساعت گذشته، ۴۱ هم استانی را در اثر ابتلا به این بیماری از دست داده ایم.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شیراز  با دعوت از عموم برای جدی گرفتن توصیه های بهداشتی شامل استفاده از ماسک و پرهیز از حضور در تجمعات و میهمانی ها، اظهار امیدواری کرد با همراهی مردم استان که تا امروز در کنار مدافعان سلامت بوده اند و با لطف خداوند و تلاش کارکنان حوزه سلامت بتوانیم این بیماری را مهار کنیم.

یکصد و هشتاد و هفتمین نشست ستاد مدیریت بیماری کووید ۱۹ در دانشگاه علوم پزشکی شیراز با تاکید اعضای این ستاد بر ضرورت بسج عمومی در جامعه برای توجه به پروتکل های بهداشتی همراه بود.

 مشاور عالی رئیس دانشگاه در این نشست با بررسی آخرین آمارها و وضعیت مربوط به کروناویروس در استان فارس، مشارکت تمامی سازمان ها و اعضای جامعه را برای برون رفت از چالش کروناویروس و کاهش آسیب های ناشی از این بیماری، مهم ترین ضرورت در شرایط کنونی عنوان کرد.

علی توکلی  ضمن دریافت گزارش اعضای ستاد در خصوص اقدامات انجام شده برای مدیریت کروناویروس در شهرهای مختلف استان، تقویت همکاری مسوولان ارشد شهرستان ها برای عملیاتی شدن هرچه بهتر تدابیر بهداشتی در استان را موجب افزایش زمینه های مهار بیماری دانست.

وی در ادامه به بررسی آمار ابتلا در مناطق مختلف استان و وضعیت شهرستان های قرمز، روند نمونه گیری در آزمایشگاه های تشخیصی استان، وضعیت پذیرش و بستری بیماران در بخش های عادی و ویژه بیمارستان های استان پرداخت.

مشاور عالی رئیس دانشگاه همچنین به بررسی علت های مرگ و میر بی سابقه بیماران کووید ۱۹ طی روزهای اخیر پرداخت.

برنامه ریزی برای برخورد جدی با تخلفات بهداشتی، بهبود پاسخگویی به حجم بالای مراجعان به مراکز ۱۶ ساعته، برنامه ریزی برای دورکاری کارکنان، تقویت تدابیر بهداشتی در استان و ساماندهی استفاده از اقلام حفاظتی در مراکز درمانی، از دیگر محورهای نشست امروز اعضای ستاد دانشگاهی مدیریت کروناویروس بود.

از دیروز تا امروز ۲۸ مهر ۱۳۹۹ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۴ هزار و ۲۵۱ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شدند و مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۵۳۴ هزار و ۶۳۱ نفر رسید،  در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۳۳۷ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۳۰ هزار و ۷۱۲ نفر رسیده است.

اخبار مرتبط