شمخانی: اساس سیاست آمریکا ایجاد هرج و مرج و ناامنی است

تهران - ایرنا - دبیر شورای عالی امنیت ملی تاکید کرد: اساس سیاست آمریکا ایجاد هرج و مرج و ناامنی است؛ فرقی نمی‌کند که محل پیگیری آن افغانستان باشد یا عراق. 

به گزارش ایرنابه نقل دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی، «عبدالله عبدالله» رئیس شورای مصالحه ملی افغانستان که به تهران سفر کرده است؛ عصر امروز - دوشنبه - در دیدار با دریابان «علی شمخانی» نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی دیدار و پیرامون مسائل دوجانبه و منطقه‌ای با وی گفت وگو کرد.

شمخانی در این دیدار، با تبیین سیاست‌های مخرب آمریکا در منطقه غرب آسیا که نتیجه‌ای جز جنگ، ویرانی و عقب‌ماندگی برای مردم منطقه به دنبال نداشته است، گفت: اساس سیاست آمریکا ایجاد هرج و مرج و ناامنی است؛ فرقی نمی‌کند که محل پیگیری آن افغانستان باشد یا عراق. 

وی با اشاره به نقش آمریکا در راه‌اندازی جریان‌های تروریستی که نمونه بارز آن تاسیس جریان مخوف و تروریستی داعش است، اظهار داشت: تنها راه مصون ماندن از اینگونه دام‌های خطرناک آمریکا، مقاومت و حفظ وحدت و انسجام است؛ راهی که شهیدان بزرگی همچون حاج قاسم سلیمانی و احمد شاه مسعود با جانفشانی به ما نشان دادند.

دبیر شورای عالی امنیت ملی، گفت‌وگوی بین‌الافغانی، حفظ جمهوریت و حقوق اقوام و مذاهب و تبعیت از قانون اساسی را از مولفه‌های اصلی و بسیار تاثیرگذار در برقراری ثبات و امنیت پایدار در افغانستان برشمرد و تصریح کرد: آمریکا همواره برای حفظ حضور و استمرار ناامنی درصدد تضعیف مولفه‌های اصلی ثبات بخش در افغانستان بوده است.

شمخانی هرگونه اقدام خارج از چارچوب‌های ارزشی و ملی را خیانت به سال‌ها مجاهدت و ایثار ملت افغانستان دانست و خاطرنشان کرد: نباید منافع بلندمدت مردم زجر کشیده افغانستان را فدای برخی منافع زودگذر کرد.

وی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران در طول ۴۰ سال گذشته با حمایت همه‌جانبه و پذیرش بیش از سه میلیون نفر از مهاجران افغانی در عمل حسن همجواری و حق همسایگی را ادا کرده است و انتظار دارد مسئولان این کشور نیز با وحدت و همدلی اجازه رخنه و پیاده شدن نقشه‌های شوم بیگانگان برای ایجاد اختلاف میان دو کشور را ندهند.

گسترش روابط با ایران از اصول و اولویت‌های سیاست خارجی افغانستان است 

عبدالله عبدالله نیز در ادامه این دیدار در سخنانی با قدردانی از حمایت‌ها و مواضع اصولی جمهوری اسلامی ایران در قبال افغانستان، گسترش روابط با کشور دوست و برادر ایران را از اصول و اولویت‌های سیاست خارجی کشورش برشمرد.

وی با ارائه گزارشی از آخرین تحولات روند صلح افغانستان ابراز داشت: استقرار صلح و امنیت پایدار در این کشور نقش موثری در حفظ امنیت و ثبات در منطقه دارد.

رئیس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان حمایت جمهوری اسلامی ایران از روند صلح در افغانستان را مایه دلگرمی دولت و ملت افغانستان دانست و بیان کرد: جمهوری اسلامی ایران همواره نقش تعیین‌کننده‌ای در ایجاد ثبات و آرامش منطقه‌ای به ویژه در افغانستان ایفاء کرده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 1 =

سرخط اخبار سیاست