کنیا خواهان دریافت فناوری از ایران در حوزه کشاورزی است

قزوین - ایرنا - سفیر جمهوری اسلامی ایران در کنیا گفت: فعالان تجاری کنیا ضمن علاقه مندی برای تقویت مناسبات تجاری با ایران، خواهان دریافت و انتقال فناوری از کشورمان در حوزه کشاورزی هستند.

جعفر برمکی بعدازظهر دوشنبه در حاشیه نشست هیات دولتی استان بومت جمهوری کنیا با مسوولان و سرمایه گذاران استان قزوین در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: کنیا از حضور سرمایه گذاران ایرانی از جمله قزوینی در کشور خود استقبال می کند و همچنین علاقه مند است تا فرصت های تجاری خود با ایران را افزایش دهد.

وی در ادامه با اشاره به سفر یک هفته ای هیات سیاسی استان بومت جمهوری کنیا به کشورمان، گفت: این سفر با هدف شناسایی ظرفیت های تجاری ایران و توسعه همکاری های اقتصادی به ویژه در زمینه های کشاورزی انجام شده است.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در کنیا گفت: بومت از استان های کوچک کنیاست اما بزرگترین تولیدکننده چای در این کشور و از قطب های تولید چای در دنیاست و با توجه به اینکه بخش قابل توجهی از چای مصرفی کشور از خارج وارد می شود علاقه مند است تا صادرات چای خود به ایران را افزایش دهد.

برمکی ادامه داد: از سوی مقابل کنیایی ها علاقه مند هستند در برخی زمینه ها از تجارب علمی و فناوری موجود در ایران به ویژه در بخش کشاورزی خود بهره مند شوند و امیدواریم در آینده نزدیک قراردادهایی در این زمینه بین فعالان اقتصادی ۲ کشور منعقد شود.

وی با اشاره به مبادلات تجاری میان ایران و کنیا، گفت: در سال ۹۷ میزان صادرات از کشور ما به کنیا ۱۳۸ میلیون دلار و میزان واردات از کنیا به ایران ۲۰ میلیون دلار بوده که البته شیوع کرونا در سال گذشته و امسال به از حجم تبادلات تجاری ۲ کشور کاسته است.

این مسوول حوزه سیاست خارجه اظهار داشت: برای پایداری و ارتقای روابط تجاری بین کشورها نیاز است که تراز تجاری به یکدیگر نزدیک باشد که یکی از اهداف سفر انجام شده نیز کمک به تحقق این موضوع است.

وی همچنین با قدردانی از اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی و استانداری قزوین بابت میزبانی خوب از هیات کنیایی،اظهار داشت: قزوین با برخورداری از زیرساخت های مناسب و فرهنگ بالای سرمایه گذارپذیری از استان های پرجاذبه کشور برای جذب سرمایه گذاری خارجی به شمار می رود.

کنیا با ۵۱ میلیون جمعیت به پایتختی نایروبی در شرق آفریقا قرار دارد.

بومت یکی از ۴۷ استان کنیا و قطب تولید چای در این کشور و همچنین آفریقاست.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha