پوتین: سازمان ملل همچنان ساختاری بدون جایگزین است

مسکو - ایرنا- ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در پیامی اعلام کرد که سازمان ملل ساختاری غیرقابل جایگزین برای گفت وگوهای برابر و یکسان است. که امکان گفت و گوهای همه‌جانبه و برابر را فراهم می کند.

به گزارش ایرنا از دفتر مطبوعاتی کاخ کرملین، پوتین روز دوشنبه در پیامی به مراسمی به مناسبت هفتاد و پنجمین سالگرد تاسیس سازمان ملل گفت: بر این باوریم که سازمان ملل سازمان جهانی بدون جایگزین بوده و هست که امکان برای گفت وگوهای چندجانبه برابر و مشارکت در مسائل مختلف فراروی بشریت را می دهد.

پوتین در ادامه پیام خود با تاکید بر حمایت کشورش از سازمان ملل تصریح کرد: روسیه بطور فعالانه از اقدامات سازمان ملل حمایت می کند و خواهان تقویت نقش مرکزی و هماهنگ کننده آن در امور جهانی است و از رعایت معیارها و اصول منشور این سازمان دفاع می کند.

 رئیس جمهوری روسیه با بیان اینکه سازمان ملل متحد باید به تقویت صلح و امنیت جهانی کمک کند اظهار داشت: این سازمان به حل و فصل سیاسی اوضاع بحرانی در مناطق مختلف و تامین شرایط برای توسعه پایدار و دفاع از حقوق بشر کمک می کند.

 پوتین خاطرنشان کرد: هفتاد و پنج سالگی سازمان ملل با شعار آینده مشترک با تلاش های مشترک برگزار می شود. فقط با تلاش های مشترک می توانیم در برابر چالش های قرن بیست و یکم و مسائل فرا روی بشریت بایستیم.

گفتنی است روسیه از سازمان ملل حمایت می کند و برای تامین نقش مرکزی و هماهنگ کننده آن در امور بین المللی تاکید دارد.

رئیس‌جمهوری روسیه به تازگی در هفتاد و پنجمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل که به صورت مجازی برگزار شد با تاکید بر حمایت کشورش از تلاش های سازمان ملل اظهار کرد: شورای امنیت سازمان ملل باید در جهت منافع همه کشورها حرکت کند.  

او برداشته شدن تحریم‌ها و محدودیت‌ها را  اقدامی در جهت تقویت اقتصاد جهان و کاهش بیکاری دانست و گفت: نظر ما این است که شورای امنیت باید در جهت منافع همه کشورها با وجود اختلاف‌ها و مواضع متفاوت آنها حرکت کند.

پوتین با تقدیر از سازمان ملل در عملکرد موفق در ماموریت‌هایش در  طول دوران شکل‌گیری گفت: با نگاهی به گذشته می توان شاهد بود که به رغم همه مشکلات در دوران جنگ سرد تغییرات اصلی ژئوپلتیک و تمامی رخدادهای امروز عرصه سیاسی جهان سازمان ملل توانسته به ماموریت خود در حفاظت از صلح گسترش توسعه پایدار و و کمک به حل بحران‌های محلی موفق بوده است.

وی همچنین گفت که حق وتو پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل همچنان یک ابزار خاص برای پیشگیری از درگیری‌های جهانی است که بازتاب توازن قدرت است و باید حفظ شود.

پوتین تاکید کرد: چنین حقی برای پنج قدرت هسته‌ای که پیروز جنگ جهانی دوم بودند نشانگر توازن سیاسی و نظامی واقعی تا امروز است. از همه مهمتر این یک ابزار ویژه و خاص است که به جلوگیری از اقدامات یکجانبه کمک می‌کند که ممکن است منجر به رویارویی نظامی مستقیم دولت‌های مهم شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha