احکام مجازات جایگزین حبس در آذربایجان شرقی ۱۵ درصد افزایش یافت

تبریز-ایرنا- رئیس کل دادگستری آذربایجان‎شرقی گفت: از ابتدای امسال تاکنون تعداد احکام صادره مجازات جایگزین حبس در این استان نسبت به مدت مشابه پارسال ۱۵ درصد افزایش یافته است.

موسی خلیل اللهی روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا، افزود: از آغاز امسال تاکنون تعداد پنج هزار و ۸۸ مورد مجازات جایگزین حبس در دادگاه های آذربایجان شرقی به ثبت رسیده است که در نوع خود رکوردی مناسب برای مجموعه قضائی این استان به شمار می رود.

وی اظهار داشت: با توجه به اینکه خواسته و ناخواسته با جرایم مختلف و در شرایط گوناگون در جامعه روبه رو هستیم، باید آسیب شناسی دقیقی بر روی علل ارتکابی انواع جرایم انجام شده و راهکارهای مناسبی برای پیشگیری از آن ارائه شود که در این راستا نیازمند کمک رسانه ها و کارشناسان امر می باشیم.

خلیل اللهی ادامه داد: با توجه به سیاست های تحولی قوه قضائیه و تاکیدات آیت الله رئیسی به دنبال کاهش آمار ورودی زندانیان استان هستیم و مجازات های جایگزین حبس را با قدرت و جدید تمام پیگیری می کنیم.

وی کاهش جمعیت کیفری را یکی از مهمترین فواید حبس زدایی و قوانین مربوط به حبس‌های جایگزین دانست که می تواند در سالم سازی فضای عمومی جامعه و نیز تادیب مجرمان تاثیر عمیقی داشته باشد.

خلیل اللهی حبس زدایی، کاهش جمعیت کیفری و استفاده از مجازات‌های جایگزین حبس را از اولویت‌های دستگاه قضا عنوان و اضافه کرد: با توجه به این مساله در اعطای مرخصی و اعمال عفو و بخشودگی نیز به امر مشارکت مددجویان در برنامه‌های قرآنی، اصلاحی و تربیتی توجه ویژه‌ای می‌شود.

وی اصلاح و تقویت پایه های اخلاق و معنویت جامعه را از عوامل مهم در کاهش بزهکاری در جامعه برشمرد که فرآیندی زمان بر و نیازمند فرهنگ سازی می باشد.

رییس کل دادگستری آذربایجان شرقی گفت: این اقدامات کار ریشه ای می طلبد تا زمینه های آن در جامعه فراهم و پذیرش اجتماعی به یک فرهنگی عمومی تبدیل شود که در این میان رسانه های گروهی و خبرنگاران می توانند نقش ممتاز و تعیین کننده ای ایفا کنند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha