۲۸ مهر ۱۳۹۹،‏ ۱۴:۵۲
کد خبرنگار: 1416
کد خبر: 84080481
T T
۱ نفر

برچسب‌ها

بیمه سلامت در اردبیل الکترونیکی شد

اردبیل _ ایرنا _ مدیرکل بیمه سلامت استان اردبیل گفت: این استان از استان‌های موفق کشور در اجرای طرح الکترونیکی شدن و حذف دفترچه‌های کاغذی بیمه سلامت است.

سیدوحید سیدخلیل‌اللهی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در حالی که استقرار این طرح استفاده یک بار از نسخه الکترونیکی در مطب پزشکان در مناطق استان اردبیل بیش از ۹۵ درصد پیشرفت داشته ، اجرای این طرح و نسخه‌نویسی الکترونیکی بیمه و حذف دفترچه‌های کاغذی

در شهرستان خلخال از مرز ۹۸ درصد گذشته و این شهرستان نیز به عنوان پایلوت اجرای طرح نسخه الکترونیکی در استان انتخاب شده است.

او اظهارداشت: امسال اقدامات اولیه برای الکترونیکی شدن تمام خدمات بیمه سلامت صورت گرفته و بر اساس برنامه زمان‌بندی سازمان بیمه سلامت این طرح باید تا ۹ آذرماه امسال کامل شود.

وی گفت: برنامه نسخه الکترونیکی در دو سال گذشته راه‌اندازی شده و بستر تمام خدمات الکترونیک در نظام سلامت، پرونده الکترونیک است، لذا در حال حاضر در بسیاری از شهرستان‌های استان تمام داروخانه‌ها و پاراکلینیک‌ها از برنامه نسخه الکترونیکی استفاده می‌کنند.

وی با تاکید بر اینکه برای اجرای کامل برنامه نسخه‌نویسی الکترونیکی باید هر چه سریع‌تر زیرساخت‌های آن در تمام نقاط استان ایجاد شود، افزود: توسعه نسخه الکترونیک به کاهش هزینه‌های درمان و مقابله با تخلفات حوزه دارو کمک فراوانی خواهد کرد.

وی گفت: علاوه براین با الکترونیکی شدن نسخه بیمه همه فعالیت‌های مربوط به ارائه خدمات درمانی و نسخه‌نویسی پزشکان بطور آنلاین رصد شده و همچنین افراد زیرپوشش در صورت وجود چند قلم از داروها در یک داروخانه می‌توانند نسخه خود را بطور همزمان از چندین داروخانه دریافت و در پرداخت هزینه دارو مشکلی همانند مشکل دفترچه‌های کاغذی قبلی نداشته باشند .

مدیرکل بیمه سلامت استان اردبیل تشریح کرد: با الکترونیکی شدن بیمه سلامت نحوه پرداخت حق بیمه پزشکان طرف قرارداد با این بیمه تسهیل شده و هر پزشکی که نسخه الکترونیک ارائه دهد، طی همان ماه مطالبات خود را دریافت می‌کند.

وی افزود: سازمان بیمه سلامت دارای پنج صندوق بیمه‌ای کارکنان دولت، صندوق سایر اقشار ،خانواده شهدا و جانبازان، صندوق افراد زیرپوشش بهزیستی و صندوق ایرانیان است که در خصوص صندوق ایرانیان فرد باید حق بیمه را بر اساس ارزیابی و آزمون وسع پرداخت کند.

وی همچنین اظهارداشت: بر اساس مصوبه مجلس و آیین‌نامه دولت مشمولین استفاده رایگان از خدمات بیمه سلامت تنها حق استفاده از مزایای رایگان خدمات درمانی را در مراکز درمانی دولتی را دارند و در صورت استفاده از مراکز بخش خصوصی ملزم به پرداخت هزینه‌های خارج از بیمه به بیمارستان‌های در اختیار بخش خصوصی هستند.

او افزود: آزمون وسع بیمه سلامت مصوب مجلس شورای اسلامی بوده و در این طرح وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با در اختیار گذاشتن اطلاعات مالی فرد بیمه‌گذار، نحوه مشارکت و پرداخت حق بیمه را مشخص می‌کند.

مدیرکل بیمه سلامت استان اردبیل بیان کرد: طرح آزمون وسع بیمه سلامت از ۱۵ آبان‌ماه سال گذشته در استان اردبیل آغاز شده و ۱۴۸ هزار نفر در این آزمون شرکت کردند که سهم شهرستان خلخال از این تعداد بیش از ۱۷ هزار نفر است.

۶۲ درصد جمعیت استان اردبیل زیرپوشش بیمه سلامت هستند که شامل بیش از ۷۰۰ هزار نفر از جمعیت حدود یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفری استان است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha