سه بسته تحولی در آموزش و پرورش استثنایی تدوین شد

تهران-ایرنا- رییس سازمان آموزش و پرورش استثنایی گفت: یکی از دغدغه های اصلی نظام تعلیم و تربیت اجرایی کردن سند تحول بنیادین است و در همین راستا سه بسته تحولی در آموزش و پرورش استثنایی در سال ۱۳۹۹ تدوین شده است.

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان آموزش و پرورش استثنایی، سید جواد حسینی افزود: سه بسته تحولی «مدرسه انطباقی»، «مداخلات بهنگام طلایی» و « توسعه مشارکت ها و اجتماعی شدن» در آموزش و پرورش استثنایی تدوین شده است.

وی گفت: بسته تحولی مدرسه تحولی به دنبال تحقق جامعه عادلانه، برابر، در دسترس و بدون محدودیت برای دانش آموزان استثنایی است و  این بسته تحولی به دنبال مناسب سازی فضا، تجهیزات، معلمان، اولیا و جامعه برای دانش آموزان با نیازهای ویژه است.

حسینی افزود: برای تحقق این امر در سال جاری در هر استان یک مدرسه عادی و یک مدرسه اتیسم در تمامی جوانب به صورت الگویی مناسب سازی خواهند شد.

معاون وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: بیش از ۱۵۰ هزار دانش آموز در ۷ گروه  تحت پوشش سازمان آموزش و پرورش استثنایی قرار دارند که از این تعداد ۷۰ هزار نفر در ۱۲۰۰ مدرسه ویژه استثنایی و ۸۲ هزار نفر نیز در بیش از ۲۰ هزار مدرسه عادی تحت عنوان تلفیقی فراگیر در حال تحصیل هستند.

وی خاطرنشان کرد: علاوه بر این مدارس ۷۵۰ مرکز مشکلات ویژه یادگیری و ۳۳ مرکز مشاوره و راهنمایی نیز خدمات به دانش آموزان و اولیا آنان  می دهند.

حسینی گفت: ۲۲ هزار معلم در کشور به دانش آموزان با نیازهای ویژه خدمات تعلیم و تربیت را ارائه می‌کنند و علاوه بر این تعداد نزدیک به هزار نیروی خارج از آموزش و پرورش نیز خدمات توانبخشی درون مدرسه ای به دانش آموزان استثنایی ارائه می کنند.

معاون وزیر آموزش و پرورش در خصوص میزان کمبود فضای آموزشی در آموزش و پرورش استثنایی گفت: سرانه استاندارد فضای آموزشی در آموزش و پرورش عادی ۸.۳ متر مربع است که این میزان در حال حاضر ۵.۳ متر مربع است، اما در آموزش و پرورش استثنایی با توجه به نیازهای دانش آموزان استثنایی سرانه استاندارد باید ۲۸ متر مربع باشد که در حال حاضر ۱۰ متر مربع است.

وی گفت: بر اساس آمایش سرزمینی برای رسیدن به استاندارد مطلوب ۲۱۰ مدرسه استثنایی در سراسر کشور مورد نیاز است که در ۱۰ ماه گذشته و در قالب طرح از خشت تا بهشت با همت خیرین ۱۰۰ مدرسه از این تعداد کلنگ زنی شده است.

رییس سازمان آموزش و پرورش استثنایی گفت: تاکنون بیش از هزار عنوان کتاب برای گروه های مختلف دانش آموزان استثنایی تالیف و مناسب سازی شده است و بیش از هزار محتوای مناسب این دانش آموزان نیز در شبکه شاد بارگذاری شده است.

حسینی با اشاره به بسته مداخلات بهنگام طلایی گفت: بسته مداخلات بهنگام طلایی به دنبال شناسایی به موقع  تمامی نوآموزان و کودکان لازم التوجه و انجام مداخلات بهنگام استاندارد است.

وی ادامه داد: در آموزش و پرورش استثنایی مداخلات از بدو تولد است و در حال حاضر نیز ۲ هزار کودک زیر ۳ سال تحت پوشش خدمات آموزش و پرورش استثنایی قرار دارند.

معاون وزیر آموزش و پرورش گفت: بسته تحولی توسعه مشارکت ها نیز در پی توسعه مشارکت همه ارکان و اجزای جامعه در امر تعلیم و تربیت دانش آموزان با نیازهای ویژه است.

حسینی در پایان در خصوص رشته های تحصیلی دانش آموزان استثنایی گفت: دانش آموزان تحت پوشش طرح تلفیقی فراگیر می توانند در تمامی رشته ها و درکنار دانش آموزان عادی تحصیل کنند. دانش آموزان مشغول به تحصیل در مدارس ویژه استثنایی نیز در رشته های علوم انسانی، نقاشی، کامپیوتر، مدیریت خانواده، موسیقی در حال تحصیل هستند و توسعه ۳۶ رشته فنی حرفه ای نیز در دستور کار آموزش و پرورش استثنایی قرار دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha