۲۸ مهر ۱۳۹۹،‏ ۱۴:۱۴
کد خبرنگار: 2971
کد خبر: 84080415
T T
۲ نفر

برچسب‌ها

روسیه در مورد اعزام مزدوران خارجی به قره باغ، از ترکیه توضیح خواست

مسکو - ایرنا- میخاییل بوگدانف نماینده رئیس جمهوری روسیه در امور خاورمیانه و آفریقا روز دوشنبه اعلام کرد که روسیه در جریان تماس های با طرف ترکیه ای، در مورد مساله اعزام مزدوران و جنگجویان از لیبی و سوریه به منطقه قره باغ توضیح خواست.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری دولتی تاس، بوگدانف روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگاران در مورد گفت وگو با ترکیه درخصوص حضور مزدوران خارجی در منطقه قره باغ خاطرنشان کرد: ما درباره همه مسائل گفت وگو می کنیم.  

وی در واکنش به اینکه آیا طرف روسی در جریان تماس ها (با مقامهای ترکیه) به غیرقابل قبول بودن شرکت مزدوران خارجی در مناقشه قره باغ اشاره کرده است، گفت: بدیهی است بله این موضوع را مطرح کرده ایم.

پیش‌تر مقامهای ارمنستان مدعی انتقال هزاران تروریست از سوریه به جمهوری آذربایجان توسط ترکیه برای جنگیدن در منطقه قره باغ خبر شده بودند و مقامهای آذری نیز ادعا کرده اند که گروهی از کردها توسط ارمنستان برای جنگیدن به آذربایجان به قره باغ منتقل شده اند.

وزارت خارجه روسیه پیشتر از انتقال شماری از مزدوران و ستیزه جویان از سوریه و لیبی به قره باغ برای شرکت در جنگ در این منطقه ابراز نگرانی کرده بود.

«سرگئی نارشکین»  رئیس سرویس اطلاعات خارجی روسیه نیز به تازگی با طرح این موضوع که نیروهای ستیزه‌جوی افراطی و تروریست در منطقه مناقشه قره باغ حضور دارند،‌ گفت: مسکو از تشدید مناقشه در قره‌باغ و حضور نیروهای غیربومی در این بحران بشدت نگران است.

به گزارش خبرگزاری ریانووستی، نارشکین گفت که بر اساس اطلاعات موجود، در منطقه مناقشه قره باغ، مزدوران از سازمان های تروریستی بین المللی فعال از جمله گروه جبهه النصره، فرقت حمزه و سلطان مراد و نیز گروه های مسلح افراط‌گرای کُرد فعالیت می کنند.

وی افزود: موضوع فعالیت صدها و حتی هزاران افراط‌گرا مطرح است که امیدوارند از جنگ در قره باغ درآمد کسب کنند.

 به گفته نارشکین، مناقشه قره باغ، ستیزه جویان و گروه های تروریستی بین المللی را مانند آهن‌ربا جذب می کند.

روز ششم مهرماه، درگیری میان نظامیان ارمنستان و جمهوری آذربایجان در مرزهای مشترک دو کشور از سر گرفته شد و وزارت دفاع جمهوری آذربایجان با صدور بیانیه ای، نیروهای ارمنستان را آغاز کننده عملیات و نخست وزیر ارمنستان نیز جمهوری آذربایجان را آغاز کننده حمله دانست.

پس از درگیری‌های نظامی چند روزه ماه جولای (اواسط تیرماه) بین نیروهای جمهوری آذربایجان و ارمنستان که منجر به تلفات جانی نزد هر دو طرف شد، جنگ لفظی و برخی تحرکات دیپلماتیک به تنش در منطقه قفقاز دامن زد و بروز برخورد نظامی میان این دو کشور را قابل پیش‌بینی کرده بود. دو کشور چندین دهه برسر مالکیت منطقه قره‌باغ دچار اختلاف هستند.

در سال ۱۹۹۴ میلادی، به دنبال درگیری های چهارساله نظامی دو کشور، برخی دولت های اروپایی و منطقه برای پایان دادن به منازعات ارضی میان باکو و ایروان وارد عمل شدند و سرانجام با میانجیگری گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا، آتش‌بس میان طرفین مناقشه برقرار شد، اما تلاش‌های بین‌المللی برای حل مسالمت‌آمیز این مناقشه تا به امروز نتیجه‌ای نداشته است.

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha