۱۳ پروژه برای ایمن سازی شن چاله ها و رودخانه کن کلید خورد

تهران - ایرنا-عضو شورای اسلامی شهر تهران از اجرای ۱۳ پروژه برای ایمن سازی رودخانه کن و شن چاله ها خبر داد.

به گزارش ایرنا، مجید فراهانی روز دوشنبه طی بازدید از شن چاله‌های منطقه ۱۸ شهرداری افزود: یکی از بزرگترین شن چاله‌ها در منطقه ۱۸ حدفاصل بزرگراه فتح و آزادگان و در حریم رودخانه کن است.

وی با اشاره به اینکه مهم ترین کانال‌های آبی و مسیر شاه‌راه تهران رودخانه کن است، افزود: آب رودخانه کن از سرچشمه های البرز و از بالای منطقه ۵ جمع آوری می‌شود و از منطقه ۱۸ عبور کرده که در نهایت از تهران خارج می شود.  

فراهانی تاکید کرد: رودخانه کن یکی از پر طغیان ترین رودخانه‌های سیلابی تهران است که در تاریخچه اش هم طغیان‌های عجیبی داشته است.

وی با بیان اینکه همه، تخریب پل کن را در چند سال پیش به یاد داریم که یکی از وحشتناک‌ترین طغیان ها بود، گفت: مسیل این رودخانه قدیمی است ولی خطر اصلی مساله همجواری رودخانه کن در منطقه ۱۸ با شن چاله بزرگی است که بخش خصوصی دو سه دهه پیش از این مجموعه برای تولید سیمان برداشت کرده‌است.  

عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر افزود: متاسفانه دلسوزی چندانی وجود نداشته و این شن چاله ها تا نزدیکی حریم رودخانه جلو آمده اند تا جایی که فاصله میان شن چاله ها و بستر رودخانه کم و در برخی  فضاها تا ۱۰ متر می رسد.

وی ادامه داد: با توجه به حجم آب این رودخانه به خصوص در روزهای بارندگی، این خطر وجود دارد که حریم تخریب شود و آب در شن چاله ها بیفتد؛ آن طرف شن چاله ها انبوه سازی انجام شده و اگر آب در این شن چاله ها بیفتد اولین جایی که تخریب می شود مجموعه سازه های اطراف است.  

فراهانی تاکید کرد: پروژه بزرگی برای بحث ایمن سازی رودخانه کن تعریف شد که از بزرگراه فتح تا آزادگان در مجموع ۱۳ پروژه مشخص شده است.  

به گفته وی، برای ایمن سازی این مجموعه آرام سازی سیلاب، جداره سازی، ایجاد لوله و ایجاد برخی سازه‌های بتنی تعریف شده‌است.

وی اضافه کرد: اما در کنار شن چاله ها، یکی از مشکلات منطقه ۱۸ فرونشست آب است و نباید به گونه ای باشد که جداره ها و کف بتنی برای ایمن سازی کار شود. تاثیر این کالبد بتنی را در مجموعه پارک نهج البلاغه دیدیم و بر این اساس باید به گونه‌ای ایمن شود تا آب نفوذ کند.
 
وی خاطرنشان کرد: مشکل دیگری که منطقه ۱۸ و حاشیه پایتخت دارد بحث فرونشست یا زلزله خاموش است، در عین حال که آب نباید تخریب کند، باید در زمین هم فرو رود.  

فراهانی افزود: با مطالعات متعددی که در دنیا صورت گرفته پیش بینی شده، دیواره ها با گیاهی به نام وتیور پوشانده شود. این گیاه اجازه تخریب جداره را نمی‌دهد و کف هم می تواند آب را نفوذ دهد و مشکل فرونشست رفع می‌شود.

وی با اشاره به هزینه پروژه های در دست اجرا، تاکید کرد: پیش‌بینی ما این است که مجموعه ۱۳ پروژه ای که انجام می شود حدود ۱۰۰ میلیارد تومان هزینه دارد و ما در شورای پنجم ایمنی مردم را در اولویت خود قرار دادیم و تسریع کردیم تا این پروژه ها به جای ۳۳ ماه در مدت ۲۰ انجام شود.

وی گفت: بنابراین مشکل فرونشست منطقه ۱۸، مساله شن چاله ها و تخریب آن و طغیان از دیگر چالش ها است اما به جای اینکه آب را به عنوان مزاحم بخواهیم دفع کنیم در پی مدیریتش هستیم تا با همین آب مشکلات خود را حل کنیم و راه حل انجام این امر هم عنوان شد.

فراهانی در ادامه با تقدیر از شرکت خاکریزآب تاکید کرد: طی صحبتی که با شرکت خاکریز آب داشتیم، پیش بینی شده حدود ۸۰ درصد این پروژه با بودجه غیر نقد و ۲۰ درصد با بودجه نقد انجام شود تا مشکل تاریخی شن چاله ها رفع گردد.  
وی در پایان گفت: شن چاله ها در چهار دهه وجود داشته و منطقه در معرض خطر جدی است که در پی مدیریت آن هستیم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =

سرخط اخبار استان‌ها