۲۸ مهر ۱۳۹۹،‏ ۱۳:۰۰
کد خبرنگار: 3087
کد خبر: 84080377
۰ نفر

برچسب‌ها

پنج گور جمعی دیگر در لیبی کشف شد

تهران - ایرنا - «هیئت جستجو و شناسایی افراد گمشده» دولت لیبی در ادامه جستجوهای خود از کشف پنج گور جمعی دیگر در شهر «ترهونه» در جنوب «طرابلس» پایتخت این کشور خبر داد که بر این اساس تعداد گورهای جمعی کشف شده در لیبی به رقم 16 افزایش یافته است.

«عبدالعزیز الجعفری» سخنگوی هیئت عمومی جستجو و شناسایی افراد مفقود شده امروز (دوشنبه) در مصاحبه با خبرگزاری « روسیا الیوم» گفت که تیم‌های جستجو دیروز موفق به کشف پنج گور جمعی در جنوب طرابلس شدند.

او گفت: تعداد کل اجساد کشف شده از ژوئن (تیر و مرداد) تا امروز در لیبی به ۸۶ مورد رسیده که اجساد کشف شده کودکان و زنان نیز مشاهده می‌شود.

الجعفری با اشاره به اینکه اراضی کشاورزی در این منطقه تحت کنترل شبه نظامیان کودتاگر «خلیفه حفتر» بوده است، تصریح کرد که اغلب گورهای جمعی در این منطقه پیدا شده و عملیات برای جستجوی بیشتر ادامه دارد.

در همین راستا «محمد عماری زاید»  یکی از اعضای شورای ریاست جمهوری «دولت وفاق ملی» با انتشار خبری در صفحه فیس‌بوک خود، از دولت وفاق ملی و دادستان کل کشور خواست تا در جهت مستندسازی این جنایات تلاش کنند و تمام اقدامات قانونی را برای مجازات قاتلان به‌کار گیرند تا عبرتی برای دیگران باشد.

این در حالی است که منابع رسمی لیبی اظهار داشتند که شبه نظامیان وابسته به حفتر و نیروهای وفادار به او در بازه زمانی آوریل ۲۰۱۹ تا ژوئن ۲۰۲۰ مرتکب جنایتهای جنگی بسیاری علیه بشریت و نسل‌کشی به ویژه در شهر ترهونه و جنوب طرابلس شده‌اند.

کشف گورهای دسته‌جمعی در منطقه ترهونه لیبی واکنش‌های گسترده‌ای در سطح منطقه و جهان داشته است، به طوریکه دبیرکل سازمان «پیمان آتلانتیک شمالی» (ناتو) چندی پیش،‌ نگرانی خود را از گورهای دسته‌جمعی کشف‌شده در ترهونه ابراز و بر ضرورت دست‌یابی به راه‌حل سیاسی در این کشور تاکید کرد.

هم اکنون در لیبی دو دولت در شرق و غرب این کشور حکومت می‌کنند. دولت وفاق ملی که مورد تایید سازمان ملل و کشورهای جهان است و دولت دیگر که در «بنغازی» در شرق لیبی مستقر شده و تحت کنترل ژنرال بازنشسته این کشور خلیفه حفتر قرار دارد که از سوی مصر، عربستان و امارات حمایت و تامین مالی می‌شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =

سرخط اخبار جهان