دانشگاه در دوران کرونا امید گشایش در افق آینده است

تهران- ایرنا- رییس دانشگاه تربیت مدرس با تاکید بر اهمیت نقش دانشگاه در دوران پاندمی کرونا، گفت: دانشگاه ها از این بابت نقش بزرگی دارند؛ چرا که اگر آنها درک موقعیت و زمان را با ظرافت حاصل نکنند، امیدی برای گشایش در افق آینده دیده نخواهد شد.

به گزارش خبرنگار دانشگاه و آموزش ایرنا، محمدتقی احمدی روز دوشنبه در نشست هم اندیشی گفت و گوی دانشگاه و رسانه که در دانشگاه تربیت مدرس به صورت مجازی و توسط معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برگزار شد، افزود: نزدیک به ۹ ماه از گسترش اپیدمی کرونا در کشور و جهان می گذرد. بشریت با مرگ، مسابقه ای را به صورت جسته گریخته ادامه می دهد و همه از این بابت بسیار نگران آینده هستند.

وی تاکید کرد: انسان قبل از کرونا به علم مغرور بود و حالا می‌فهمد علم چقدر ضعف و نقص دارد. در حالی که علم قطره ای از دریای هستی است و هنوز ناشناخته مانده است.

احمدی افزود: در مورد ابعاد مختلفی که برای جامعه در این روزها اهمیت دارد، نگاه همه به دانشمندان و محققان است که چگونه برای سلامت جسم، روان و مناسبات اجتماعی و اقتصادی چاره می اندیشند.

رییس دانشگاه تربیت مدرس با اشاره به اهمیت نقش دانشگاه در دوران پاندمی کرونا، تاکید کرد: دانشگاه ها از این بابت نقش بزرگی دارند؛ چرا که اگر آنها درک موقعیت و زمان را با ظرافت حاصل نکنند، امیدی برای گشایش در افق آینده دیده نخواهد شد.

احمدی درباره فعالیت دانشگاه تربیت مدرس در مسوولیت اجتماعی خود نسبت به ویروس کرونا، خاطرنشان کرد: دانشگاه تربیت مدرس در این زمینه شاید ماه ها و سال ها قبل از پیشامد اخیر کرونا به بحث های مسوولیت اجتماعی دانشگاه در طرح راهبردی خود توجه خاص داشته و در این زمینه طرح های اجرایی و عملی تحت عنوان سرمایه اجتماعی تقدیم دولت کرده است که بخش هایی از آن در دست اقدامات اجرایی قرار دارد.

وی درباره دیگر اقدامات این دانشگاه در زمینه ویروس کرونا، گفت: در ۹ ماه اخیر از طریق مصاحبه و نظرخواهی با علما و استادان رشته های مختلف دیدگاه های آنان در دوران فراگیری کرونا در جامعه کسب شد و به صورت بولتن هایی تحت عنوان دیده بانی کرونا انتشار یافت. این ویروس از ابعاد مختلف اقتصادی، اجتماعی، علمی،‌ سیاسی،‌ دینی،‌ فرهنگی، پزشکی و هنری مورد بررسی قرار گرفت.

رییس دانشگاه تربیت مدرس درباره ابعاد و تبعات کرونا که در این دانشگاه مورد بررسی قرار گرفته، اظهار داشت: این روزها افراد هر چند عزیز، دوست و شفیق باشند، اما یک خطر بالقوه برای هر مخاطبی محسوب می شوند. نکته بعد، رشد میهن پرستی و ملی گرایی است که به نظر می آید در دوران کرونا به خاطر عُزلت و جدایی از جهان، احتمالاً رخ می دهد.

احمدی ادامه داد: در این شرایط سقوط به سمت تک گویی رخ می دهد و جدا شدن از جریان هایی که به عنوان مکاتب فکری حاکم در دوران اخیر در جامعه ملی و جهانی جذاب بودند، رخ خواهد داد. همچنین دوری از این قطب گرایی احتمالا محقق می شود.

وی در باره محور دیگر این بررسی ها افزود: بازگشت نیازمندانه به سوی دین و اعتقادات مذهبی و جستجوی نجات از راه ارتباط با خدا است که این پدیده به هر حال در جوامعی که از دین دوری می کردند رشد زیادی می کند. محور بعدی رشد پزشکی و درمان از راه دور است. توجه خاص به خانواده و پشتیبانی عمیق تر از آنها، احساس نیاز و همبستگی جدی تر به اعضای خانواده را احساس می کنیم.

رییس دانشگاه تربیت مدرس ادامه داد: تقویت و اهمیت اعتبار دولت در ذهن آحاد جامعه از ابعاد دیگر این ویروس است. دولت ها رو به کوچک شدن و انحلال می رفتند ولی حالا بازگشتی به دولت های قوی و بزرگ به عنوان اینکه امیدی برای جامعه و پشتبیان جریان های شبه کرونا باشند، رخ داده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha