جشنواره فیلم کودک اصفهان، رویدادی شادی‌بخش در ایام کرونایی

اصفهان - ایرنا - سی ‌و سومین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان در اصفهان برپاست و بی شک در دوران اوج گیری کرونا و زمانه‌ای که غم و ناراحتی میهمان بسیاری از خانه هاست می‌تواند ابزار مناسبی برای بهبود شرایط روحی روانی خانواده ها بویژه فرزندان باشد.

به گزارش ایرنا، جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان هر ساله با شور و نشاط زیاد و با حضور مخاطبان کوچک و بزرگ و هنرمندان از اقصی نقاط کشور در اصفهان برگزار می‌شد و به گفته کارشناسان از جمله مهم‌ترین رویدادهای هنری ایران در عرصه سینما و فیلم بود اما وضعیت برای جشنواره امسال بطور کلی دگرگون شد و همه گیری کووید-۱۹ از ماه‌ها قبل بیشتر رخدادهای جمعی را با اختلال و تعطیلی روبه رو کرد و می‌رفت که اوضاع این جشنواره هنری را به هم بریزد.

اما بر اساس تدبیر و تصمیم متولیان امر و با علم بر اینکه برگزاری آن تا حدی می‌تواند حال و هوای مخاطبان را بهبود بخشد بصورت مجازی و آنلاین در بسترهای مختلف الکترونیکی آغاز شد و اکنون نیز در حال اجراست.

 جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان شامگاه یکشنبه گذشته به صورت مجازی با شعار هر خانه یک سینما و هر کودک یک داور در اصفهان آغاز شد.

بنا به اظهارات دبیر اجرایی جشنواره با وجود اینکه به دلیل همه گیری بیماری کووید- ۱۹ دلیل‌های بسیاری برای برگزار نکردن جشنواره وجود داشت اما به نظر می‌رسد برگزاری آن تا به امروز توانسته از زوایای بسیاری مثبت باشد و چراغ آن را  روشن نگه دارد.

ایمان حجتی در گفت و گو با ایرنا افزود: یکی از جنبه‌های مثبت برگزاری جشنواره‌های فرهنگی و هنری شور و نشاطی است که مخاطبان در کنار هم می‌یابند اما امسال به دلیل دستورات ستاد مقابله با کرونا مبنی بر جلوگیری از اجتماعات ما نیز مجبور بودیم که جشنواره را به صورت مجازی برگزار کنیم.

وی با اشاره به اینکه اینگونه تغییرات ممکن است تا حدی برنامه کلی را تحت الشعاع قرار دهد اضافه کرد:  به نظر می‌رسد با احتساب تمام نکات مثبت و منفی آن بتوان جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان بصورت مجازی را به عنوان یک الگو برای سایر برنامه‌های فرهنگی و هنری در سطح کشور در نظر گرفت.

دبیر اجرایی جشنواره بین المللی کودکان و نوجوانان خاطرنشان کرد: این رویداد هنری به صورت دیجیتال توانسته تجربه جدیدی را پیش روی برگزارکنندگان بگذارد و از سوی دیگر با توجه به افزایش زمان ماندن در خانه، بخشی از اوقات فراغت دانش‌آموزان و بطور کلی فرزندان را پر کند و تا حدی نشاط و شادابی که ماه‌هاست تا حد زیادی کمتر شده را به خانه ها بازگرداند.

حجتی با اشاره به اینکه استقبال تولیدکنندگان برعکس پیش بینی‌ها رقم خورد گفت: تعداد آثار جشنواره در مقایسه با دوره سال گذشته حدود ۲۰ درصد افزایش داشت و این نشان می‌دهد که علاقه عمومی برای مشارکت در رویداد بیشتر شده و دلیلی دیگر بر اهمیت آن داشته است.

قضاوت یک هزار داور کودک و نوجوان از سراسر کشور

وی تصریح کرد: پارسال بالغ بر ۴۰ داور قضاوت آثار ارسالی به جشنواره را برعهده داشتند که این رقم در جشنواره سال جاری به حدود یک هزار داور کودک و نوجوان از سراسر کشور به صورت مجازی افزایش یافت و موجی از رقابت سالم همراه با حس خوب را برای آنان به ارمغان خواهد آورد.

دبیر اجرایی سی‌وسومین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان با اشاره به جنبه‌های بین المللی این رخداد هنری اظهارداشت: امسال ۶ شهردار شهرهای خواهرخوانده اصفهان به مناسبت آغاز جشنواره مجازی پیام‌های جداگانه‌ای ارسال کردند از سوی دیگر ما نیز هفت کارگاه تخصصی بین‌المللی همراه با مخاطبان ایرانی و خارجی با موضوعات مختلف برگزار کردیم.

بر اساس آنچه از کارشناسان اجتماعی و روانشناسان می‌گویند در چند ماه اخیر به دلیل شیوع ویروس کرونا  تا حدی بیماری‌های روحی روانی افزایش یافته است و افسردگی بیش از موارد دیگر در بین اعضای خانواده ها به چشم می خورد که بایستی با برنامه‌های مختلف از جمله فرهنگی و هنری به این شرایط پایان داد و با وجود اینکه کرونا همچنان با انسان‌ها ادامه خواهد ماند ما نیز بتوانیم با آن همزیستی داشته باشیم.
از جمله رویدادهای فرهنگی و هنری که در سال‌های گذشته به صورت حضوری و فیزیکی برگزار می شد می‌توان به جشنواره فیلم کودکان و نوجوانان اشاره کرد اما امسال به دلیل شیوع ویروس کرونا این برنامه به صورت مجازی و البته با دامنه بیشتر در بین مخاطبان در سراسر کشور و حتی به صورت بین‌المللی آغاز شد.

شادی و حس خوب فردی، ثمره جشنواره فیلم‌های کودکان و نوجوانان

در این ارتباط یک جامعه‌شناس معتقد است که اگرچه کنش‌های هیجانی و شور و نشاط در بستر اجتماع و گروه‌های شکل می‌گیرد اما با این حال برگزاری جشنواره شادی و حس خوب را بصورت فردی برای کودکان و نوجوانان به همراه خواهد داشت.

مرتضی پدریان در گفت و گو با ایرنا اظهارداشت: شیوع ویروس کرونا در چند ماه گذشته و تداوم آن وضعیت روحی بسیاری از خانواده‌ها را به تنزل روبه رو کرده است و در این خصوص کودکان و نوجوانان با مشکلات بیشتری روبه رو بوده اند.

وی با اشاره به اینکه سیاست اصلی متولیان امر در شریط فعلی باید حفظ سلامت مردم باشد اضافه کرد: به همین دلیل برگزاری غیر حضوری جشنواره و بصورت مجازی اقدام مناسبی بوده است.

پدریان با بیان اینکه بخشی از جامعه هنوز خطر بیماری کووید-۱۹ را جدی نگرفته اند خاطرنشان کرد: جلوگیری از هرگونه برپایی تجمع به بهانه شادی و یا عزا به دلیل وضعیت فعلی کرونا و افزایش شیوع آن در هفته‌های اخیر ضروری است.

نقش موثر رویدادهای هنری مجازی در حفظ روحیه

این جامعه شناس گفت: امروزه بیش از هر زمان دیگری نیازمند حفظ روحیه و افزایش اعتماد به نفس هستیم و رویدادهای هنری مجازی در این ارتباط نقش مثبت و موثری دارند.

 سی و سومین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان براساس توافق‌نامه سازمان سینمایی، بنیاد سینمایی فارابی و شهرداری اصفهان، از ۲۷ مهر تا دوم آبان در ۲  بخش "مسابقه سینمای ایران" و "مسابقه سینمای بین‌الملل" برگزاری می‌شود.

اکران آنلاین و برنامه‌های جشنواره از ۲۷ مهر تا ۲ آبان‌ ۹۹ در پلتفرم‌ها اجرا می‌شود، همچنین ۱۰۷ فیلم بخش‌های مختلف جشنواره در ۶ روز در سه پلتفرم: "نماوا"، "فیلیمو" و "تیوا" بر اساس جدول برنامه‌ها به نمایش درخواهد آمد.

نمایش برنامه‌های مجازی (پروانه شو- اصفهان، نشست‌های خبری صاحبان آثار، بزرگداشت‌ها، افتتاحیه و اختتامیه) در ایام جشنواره، از طریق پلتفرم "تیوا" قابل دسترسی خواهد بود.

اجرای المپیاد فیلمسازی در پلتفرم ادوب کانکت و پخش افتتاحیه المپیاد در پلتفرم "تیوا" و پخش کارگاه‌های آموزشی در پلتفرم "تیوا" ارائه خواهد شد.

کتابخانه ویدئویی جشنواره نیز در پلتفرم "هاشور" در دسترس مخاطبانی قرار خواهد گرفت که پیش‌تر برای دیدن آثار ثبت‌نام کرده‌اند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 7 =