اجرای ۲۰۰ سازه آبخیزداری در همدان امسال آغاز شده است

همدان- ایرنا- معاون آبخیزداری منابع طبیعی استان همدان گفت: عملیات اجرایی ۲۰۰ سازه بزرگ و کوچک آبخیرداری امسال در ۱۵ حوزه آبخیز این استان آغاز شده است که تاکنون به طور میانگین ۳۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته‌اند.

محمد مهدی آرتیمانی روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: امسال از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی ۲۰ میلیارد تومان برای اجرای طرح های این حوزه در ۱۵ حوزه آبخیز استان اختصاص یافته است که با توجه به پیگیری‌های صورت گرفته در آینده نزدیک این اعتبار مصوب به ۳۰ میلیارد تومان می‌رسد.

وی افزود: برنامه‌های آبخیزداری امسال از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی شامل اقدامات مکانیکی، بیو مکانیکی و بیولوژیکی، آموزش، ترویج و جلب مشارکت‌های مردمی و تسهیل‌گری اجرای طرح کاداستر اراضی ملی و گشت مراقبت از عرصه های منابع طبیعی است.

معاون آبخیزداری منابع طبیعی استان همدان ادامه داد: بخش زیادی از این طرح‌ها بیش از ۵۰ درصد پیشرفت دارند که در صورت مساعد بودن وضعیت جوی به زودی مورد بهره برداری قرار می‌گیرند.

آرتیمانی با بیان اینکه مجموع مساحت طرح های در دست اجرا در ۱۵ حوزه آبخیز این استان ۱۶۵ هزار هکتار است گفت: طرح‌های آبخیزداری با توجه به وضعیت مناطق با اولویت اجرا می‌شود و اولویت این اداره کل تکمیل طرح‌های نیمه تمام و اجرای طرح‌های واقع در مناطق بحرانی است.

وی اظهار داشت: ۳۸ میلیارد تومان سال گذشته برای اجرای طرح های آبخیزداری استان همدان اختصاص یافت که ۱۰۰ درصد این اعتبار تخصیص یافته است.

معاون آبخیزداری منابع طبیعی استان همدان اجرای عملیات بیولوژیکی و تغذیه منابع آبی و کنترل میزان رسوب و فرسایش در حوزه‌های آبخیز را از دیگر شاخص‌هایی عنوان کرد که در انتخاب حوزه‌ها مورد توجه قرار می‌گیرد.

آرتیمانی ادامه داد: کنترل سیل، بالا بردن میزان مشارکت‌های مردمی ساکن در نواحی مورد انتظار و تقویت پوشش گیاهی مرتعی و جنگلی از شاخص‌های طرح‌های آبخیزداری است.

وی گفت: آبخیزداری مدیریت پایدار سرزمین است که با کمترین هزینه و بازدهی سریع نقش موثری در حفظ منابع پایه آب و خاک و رونق تولیدات کشاورزی و بهبودکسب و کار دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha