۲۸ مهر ۱۳۹۹،‏ ۱۳:۱۴
کد خبرنگار: 1347
کد خبر: 84080132
۰ نفر

برچسب‌ها

کشت کلزا در مهاباد ۵۰ کاهش یافت

مهاباد- ایرنا- رییس اداره تولیدات گیاهی جهادکشاورزی مهاباد گفت: امسال کشت دانه روغنی کلزا در ۳۳ هکتار از مزارع این شهرستان انجام شده که نسبت به سال قبل ۵۰ درصد کاهش یافته است.

جعفر علیزاده روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه کشت پاییزه کلزا از اواسط شهریور آغاز شده، اظهار داشت: در سال زراعی جاری به دلیل افزایش هزینه کود شیمیایی، پایین بودن نرخ خرید تضمیمی کلزا و همچنین تامین نشدن آب مورد نیاز برای این محصول در اوایل کشت، استقبال کشاورزان از کشت و تولید این محصول نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش یافته است.

وی ادامه داد: در سال زراعی جاری در مجموع ۹۳ هکتار از اراضی‌ این شهرستان زیر کشت دانه روغنی کلزا رفت که ۱۳ هکتار آن در اثر عوامل جوی از جمله سرمازدگی و تگرگ خسارت وارد و ۸۹ تن کلزا در این شهرستان برداشت شد.

رییس اداره تولیدات گیاهی جهادکشاورزی مهاباد با بیان اینکه سال زراعی گذشته کلزاهای تولیدی با قیمت تضمینی ۴۶ هزار و ۶۰۲ ریال از کشاورزان خریداری شد، بیان کرد: تمامی مطالبه کلزاکاران این شهرستان که در مجموع چهار میلیارد و ۱۰۰ میلیون ریال بوده به حساب کشاورزان واریز شده است.

علیزاده بیان کرد: کشاورزان با توجه به خشکسالی‌های پی‌درپی، کمبود آب و تغییر شرایط اقلیمی و کمک به روند احیای دریاچه ارومیه، باید به سمت کشت‌های استراتژیک با آب‌بری کم حرکت کنند که یکی از این محصولات دانه‌های روغنی از جمله کلزا است.

سهمیه ابلاغی مهاباد در سال زرعی جاری جهت کشت کلزا ۱۵۰ هکتار بوده است.

کلزا (Brassica napus) از گیاهان دانه ‌روغنی مهم در مناطق معتدل بوده و دارای طیف به نسبت وسیعی از سازگاری اقلیمی است؛ دانه کلزا دارای ۲۵ تا ۵۵ درصد روغن، ۱۸ تا ۲۴ درصد پروتئین بوده و به خاطر اسیدهای چرب اشباع نشده و فاقد کلسترول از کیفیت تغذیه‌ای بالایی برخوردار است.

سالانه بیش از ۵۵ میلیون تن کلزا در کشورهای عضو اتحادیه اروپا، چین و کانادا به عنوان سه تولیدکننده اصلی این محصول به دست می‌آید؛ میزان تولید این محصول در ایران بسیار اندک و کمتر از ۳۰۰ هزار تن در سال برآورد می‌شود که این رقم نیز در سال‌های اخیر با توجه ویژه وزارت جهاد کشاورزی به دست آمده است.

تامین روغن مورد نیاز کشور و جلوگیری از خروج ارز، تامین علوفه مورد نیاز دام و طیور و تامین امنیت غذایی و سلامت جامعه از اهداف توسعه کشت دانه‌های روغنی است.

کشت دانه‌ روغنی کلزا در تناوب با گندم موجب تقویت خاک و پایداری تولید گندم در کشور می‌شود و ترویج آن طی سال‌های اخیر تدبیری از سوی مسوولان برای افزایش بهره‌وری در بخش کشاورزی آذربایجان‌غربی بوده است.

شهرستان مهاباد دارای ۸۰ هزار هکتار زمین مستعد کشاورزی است که از این مقدار ۳۰ هزار هکتار به صورت آبی و ۵۰ هزار هکتار به صورت دیم کشت می‌شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 10 =

سرخط اخبار استان‌ها