التهاب فضای سیاسی؛ تعبیر رسانه‌های داخلی از سخنان مجتبی ذوالنوری

تهران- ایرنا- مجتبی ذوالنوری رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس از مدعیان انقلابی‌گری است، رییس جمهوری را تهدید به اعدام کرد، موضوعی که سبب التهاب فضای سیاسی جامعه شد و طیف وسیعی از جریان‌های اصولگرا و اصلاح‌طلب را وادار به واکنش کرد.

گاهی یک سخن بدتر از هزار بمب و اسلحه عمل می کند و ممکن است، جنبه تخریبی بسیار بالایی داشته باشد به همین دلیل هم شایسته است، افرادی که در صدر امور قرار دارند و کلام و نفوذشان در جامعه می تواند، تاثیرگذار باشد در برهه ای که کشور از یک طرف با تحریم های یکجانبه مواجه است و از طرفی دیگر ویروس کرونا امان مردم را بریده، کلامشان را سنجیده تر بیان کنند تا ساز جدایی و تفرقه کوک نشود. در همین خصوص باید به نوشته ذوالنوری نماینده مجلس در حساب توئیتر اشاره کرد که نوشت: «جناب روحانی اگر برای توجیه مذاکره با دشمن، علت صلح امام حسن با معاویه را خواست اکثر مردم از امام ذکر می‌کنید! امروز اکثریت قاطع ملت ایران به کمتر از عزل و مجازات شما راضی نمی‌شوند؛ با منطق شما، رهبر انقلاب باید دستور دهند هزار بار شما را اعدام کنند تا دل مردم عزیز راضی شود».

این اظهارات ذوالنوری در حالی مطرح شده که رییس‌ جمهوری، چهارشنبه هفته گذشته در جلسه هیات دولت گفته بود: امام مجتبی به ما می‌آموزد که مرد جنگ باشیم به روز جنگ و مرد صلح باشیم به روز صلح. اگر در روز صلح، جنگیدیم و در روز جنگ، صلح کردیم، هر دو خطا و اشتباه است. به‌موقع باید بایستیم و بجنگیم و به‌موقع باید صلح کنیم. گویا این اظهارات به مذاق ذوالنوری و یاران دلواپسش خوش نیامده و به واقعیت تاریخی هم رحم نکرده‌اند و گوینده را مورد حملات تند و توهین‌آمیز خود، قرار داده‌اند اما این توئیت با واکنش‌های زیادی مواجه شد و بسیاری از سیاسیون که اصولگرا هم بودند به مخالفت با دیدگاه ذوالنوری پرداختند. بررسی روزنامه‌ها، تارنماها و خبرگزاری‌های داخلی نشان می‌دهد که رسانه‌های داخلی به این موضوع پرداخته‌اند.

رسانه‌های اصلاح‌طلب

توهین ذوالنوری بدتر از آتش زدن برجام

روزنامه ستاره صبح در سرمقاله نوشت: مجتبی ذوالنوری، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اخیراً در توییتر خود خطاب به رئیس‌جمهور نوشت: «امروز اکثریت قاطع ملت ایران به کمتر از عزل و مجازات شما راضی نمی‌شوند. با منطق شما رهبر انقلاب باید دستور دهد هزار بار شما را اعدام کنند تا دل مردم عزیز راضی شود.» دراین‌ارتباط نگارنده ذکر نکاتی را ضروری می‌داند. اگر هریک از مسئولان کشور، یک‌بار شرح وظایف خود را مرور کنند و ببینند قانون چه اجازه‌ها و چه اختیاراتی به آنان داده است، مشکلات رفع می‌شود و هرکس نمی‌تواند هرچه دلش خواست بگوید. نماینده مجلس بنا بر اصل ۸۴ و ۸۶ قانون اساسی می‌تواند راجع به هر موضوعی اظهارنظر کند، اما صحبت‌هایی ازاین‌دست، توهین است. آقای ذوالنوری و یا هر یک از نمایندگان مجلس یازدهم بر اساس قانون حق تذکر، سؤال و یا استیضاح رئیس‌جمهور را دارد؛ اگر نمایندگان قصد خیری دارند -که نویسنده بر این عقیده نیست- می‌توانند از حق قانونی خود استفاده کنند و رئیس‌جمهور را استیضاح کنند. درحالی‌که ذوالنوری پا را فراتر گذاشته و برای رهبری تعیین تکلیف کرده که رئیس‌جمهور را به اعدام محکوم کند یعنی ذوالنوری به‌عنوان نماینده مجلس حتی نمی‌داند جایگاه و حدود اختیارات رهبری چیست و از ایشان توقع قضاوت دارد! آسیبی که ذوالنوری و تیمش با این نوع سخن گفتن به کشور می‌زنند، از حرکت آتش زدن برجام در مجلس دهم، آن‌هم در شرایطی  که دنیا درصدد حفظ برجام بوده و هست، بدتر بود.

خراب کردن فضای کشور

اعتمادآنلاین در گفت و گو با محمد غرضی فعال سیاسی می آورد: بعضی واکنش‌هایی که به سخنان حسن روحانی انجام می‌شود، مشخصا وقت تلف کردن و خراب کردن فضای کشور است. مثلا اینکه آقای ذوالنوری گفته «روحانی باید هزار بار اعدام شود»، مهر تاییدی به نوع نگاه اصولگرایان به رئیس‌جمهور است. آنها در حالی تقاضای مرگ رقیب را مطرح می‌کنند که این مساله در فرهنگ ایران و ایرانی اصلا شایسته نیست. در واقع اصولگرایان چون می‌دانند که نمی‌توانند رقیب را شکست بدهند، چنین خشونت سنگین و بدون جوابی در رفتارشان دیده می‌شود. به نظرم باید آقای ذوالنوری را به خودش واگذار کرد تا درباره رفتارش فکر کند. این خشونت کلامی علیه دولتی‌ها در حالی این روزها پررنگ شده است که رهبری سال پیش با صراحت گفتند، بگذارید دولت کار خودش را انجام بدهد. البته این نوع از تندروی‌ها مقدمات انتخابات ۱۴۰۰ است، یعنی اصولگرایان با این هدف به دولت فشار می‌آورند که بتوانند رای جمع کنند و دلیل دیگری نمی‌تواند داشته باشد.

حمله به روحانی

روزنامه اعتماد در یادداشتی به قلم عباس عبدی نوشت: دوز حملات علیه آقای روحانی به نحو بی‌سابقه‌ای افزایش یافته است. هر چند این حملات انگیزه‌های قبلی و نیز اهداف انتخاباتی دارد ولی در ظاهر واکنشی نسبت به سخنان روحانی درباره صلح امام حسن بود. این حملات چه معنایی دارد؟ اصولگرایانی که تا حد خواهان اعدام شدن و اثبات خیانت او جلو رفته‌اند و هیچ دادگاهی هم از آنان سوال نمی‌کند به چه چیزی جز خودشان حمله می‌کنند؟ این حمله به کل سابقه‌ای است که از آن می‌خواهید دفاع کنید. این حمله به ساختاری است که او براساس ضوابط آن برآمده است. این حمله به مردمی است که به درخواست خودتان پای صندوق رای آمدند و آنان را حداقل در سخن ارج می‌نهید. این حمله به ساختاری است که نمی‌تواند بر عملکرد مسوولان خودش نظارت کافی و موثر داشته باشد. این حمله به تشخیص شورای نگهبان است که دروازه ورود به حکومت در این سطح است.  این حملات هیچ‌کدام به اصلاح‌طلبان نیست و نخواهد بود.  پس این حملات شما علیه روحانی، ببخشید، تف سربالاست که مثل بومرنگ عمل می‌کند و اعتبار و کارایی تمام موارد گفته شده را نقض و رد می‌کند.

انتقاد مشاور قالیباف از ذوالنوری

روزنامه آرمان ملی در گزارشی آورد: برخی هم از توئیت ذوالنوری بهره‌برداری‌های دوجانبه می‌کنند، مانند سیدمحمود رضوی، مشاور فرهنگی رئیس مجلس که دیروز در توئیتی آورد: «حضرت آقا فرمودند: اعتقاد راسخ دارم که دولت‌ها باید تا روی آخر وظایف خود را انجام دهند. امروز که تندروهای اصلاحات برای فرار از پاسخگویی به مردم استعفای رئیس‌جمهور را مطرح می‌کنند، برخی استیضاح رئیس‌جمهور را مطرح و دنبال می‌کنند! برخی چرا متوجه نیستند که آب در آسیاب که می‌ریزند» در وهله نخست، مشاور قالیباف برخلاف ادعاهای رئیس مجلس مسیر خلاف ایجاد وحدت را دنبال می‌کند و گویی دو قطبی‌سازی که آفت بزرگی برای کشور است خط قرمز مشاور قالیباف نیست. همچنین رضوی باید به بررسی چرایی تاکید برخی اصلاح‌طلبان بر استعفای روحانی می‌پرداخت و می‌دانست رفتار برخی همفکران او مانعی برای تحقق برنامه‌های دولت است. بخش اول و دوم توئیت رضوی با هم همخوانی ندارد چراکه به فرموده رهبری باید اجازه داد دولت تا روز آخر به انجام مسئولیت بپردازد اما مشاور قالیباف برخلاف این موضوع حرکت می‌کند. برخی هم معتقدند توئیت رضوی به نوعی تبلیغ انتخاباتی برای قالیباف و حامیان اوست.

دارِ اعتدال!

این روزنامه همچنین در یادداشتی به قلم محمد محمودی دبیر سابق پایگاه اطلاع‌رسانی آیت‌الله هاشمی نوشت:  آسیاب به‌نوبت «دارِ اعتدال» این روزها به روحانی رسیده و فریادهای غضب‌آلود «اعدامش کنید!» موید آن است که روحانی راه هاشمی را - با وجود تمام کاستی‌های داخلی و خارجی - در حفظ مسیر اعتدال، درست رفته که کار تندروها به درخواست اعدامش رسیده است وگرنه چرا کسی برای احمدی‌نژاد تقاضای اعدام نکرده و نمی‌کند؟ احمدی‌نژاد هر چه بگوید، از جنس خود تندروهاست. پس برایش حکم اعدام نمی‌دهند چون آبشخور افکارشان یکی است! ولی روحانی باید برای برجام اعدام شود همانطور که آیت‌الله هاشمی باید برای پایان جنگ اعدام می‌شد ولی نشد!. اعتدال همواره یک اعدام بدهکار تندروهاست. نامش هر چه باشد فرقی نمی‌کند؛ صلح حدیبیه، خانه‌نشینی علی(ع)، صلح امام حسن(ع)، پذیرش قطعنامه ۵۹۸. رابطه با عربستان. نرمش قهرمانانه و برجام. «دارِ اعتدال» همواره پابرجاست؛ دیروز هاشمی، امروز روحانی. فردا... ا. .

دلواپسان علیه جمهور

روزنامه اعتماد در گزارشی می نویسد: پایداری‌ها در همایشی «عدم‌کفایت رییس‌جمهوری» را به مجلس «تکلیف» می‌کنند. از این‌رو نمایندگان اصولگرا و طیفی که به جبهه پایداری نزدیکند، در حالی طول یکی دو هفته تعطیلی جلسات علنی پارلمان و حضورشان در حوزه‌های انتخابیه بارها و بارها به انتقاد از روحانی و ناکارآمدی‌های اقتصادی‌اش پرداختند که دیروز بلافاصله پس از از سرگیری کار مجلس، با حضور در صحن بهارستان دوباره دست به کار شدند تا مگر این نوبت، منویات‌شان برای استیضاح روحانی و برکناری او را عملی کنند و حداقل با این اقدام نارضایتی افکار عمومی از عملکرد ۴ ماهه خود را پوشش دهند. در همین راستا نمایندگان روز گذشته اقدام به جمع‌آوری امضا برای استیضاح روحانی کردند. از قرار معلوم مجتبی ذوالنوری که پیش‌تر نیز تلاش‌هایی برای استیضاح رییس‌جمهوری انجام داده بود، این‌بار نیز بی‌میل به تحقق این مهم نیست و درحالی که دست‌کم کف صحن این تمایل را در خفا و به‌طور غیررسمی دنبال می‌کند، در شبکه‌های اجتماعی و حساب کاربری توییتری‌اش که ازقضا آن اظهارنظر بحث‌انگیز با محوریت «هزار بار اعدام روحانی» را نیز منتشر کرد، از تلاش خود برای به جریان انداختن این طرح می‌گوید.

رسانه‌های اصولگرا

نقد توئیت ذوالنوری

روزنامه فرهیختگان در گزارشی آورد: بعد از آنکه حسن روحانی در اظهاراتی عجیب و غریب، در میانه میدان نبرد از صلح گفت و تلاش کرد استدلال‌های تاریخی از حیات سیاسی امام مجتبی(ع) برای اصیل‌نمایی اظهاراتش ارائه کند، رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس در توئیتر واکنش حیرت‌آوری از خود نشان داد و نوشت: «جناب روحانی، اگر برای توجیه مذاکره با دشمن، علت صلح امام حسن با معاویه را خواست اکثر مردم از امام ذکر می‌کنید! امروز اکثریت قاطع ملت ایران به کمتر از #عزل و #مجازات شما راضی نمی‌شوند؛ با منطق شما، رهبر انقلاب باید دستور دهند هزار بار شما را اعدام کنند تا دل مردم عزیز راضی شود.» این موضع البته کمی بعد با حمایت برخی چهره‌های سیاسی رادیکال نیز همراه شد و نهایتا روز شنبه پوستری از یک نشست مجازی منتشر شد که نشان می‌داد جمعی از این افراد بنا دارند دور هم جمع شده و با محوریت استیضاح حسن روحانی سخنرانی کنند. اگر در این خصوص دقت بیشتری صورت نگیرد، مانند آنچه برای چندمین‌بار از رئیس کمیسیون امنیت ملی سر زده، باعث خواهد شد منتقدان دولت همگی ضدصلح، جنگ‌طلب و فاقد هرگونه استدلال منطقی معرفی شوند و درمقابل دولت روحانی، دست برتر را در مواجهه با جامعه داشته باشند.

خبرگزاری تسنیم در یادداشتی به قلم عباس سلیمی ثمین تحلیلگر مسایل سیاسی نوشت: برهم زدن نظم جامعه سیاست آمریکایی‌ است تا بتوانند از این طریق تحریم‌های بی‌سابقه خود را به نتیجه برسانند. دشمن در صحنه داخلی عراق، لبنان، لیبی، سوریه و... نشان داد اهدافش را در برهم زدن نظم جامعه پیگیری می‌کند. دشمن قانونمندی و جایگاه‌های قانونی را نقطه مقابل اهداف زیاده‌خواهانه خود یافته است و ملت ایران با فهم این مسئله سختی‌های ناشی از تحریم‌ها و برخی کم‌کاری‌ها در دولت را تحمل می‌کنند تا فرصت را از دشمن بگیرند. از این رو هرگونه آسیب به دولت شرایط مطلوب برای مانور بیگانگان را فراهم می‌کند. پذیرفتنی نیست فردی که مدعی فهم سیاسی و نماینده مجلس است در مسیری قرار بگیرد و شرایطی را فراهم کند که نتیجه آن تقویت سیاست بیگانه است. پسندیده نیست نماینده اصولگرای مجلس حرف‌هایی را بزند که بازیچه امثال تاجزاده شود و همان کاری را می‌کند که تاجزاده‌ها می‌خواهند. در حالی که جامعه امروز از مجلس می خواهد که ضعف‌های دولت را به گونه‌ای برطرف کند که کمترین التهاب باشد.

جمع‌بندی

جملات ناسنجیده یک نماینده مجلس در توئیتر باعث شد تا واکنش های زیادی از طرف چهره های مطرح سیاسی و رسانه ها و حتی مردم در فضای مجازی برانگیزد؛  واکنش هایی که محدود به رسانه های اصلاح طلب نبود و اصولگرایان هم در رسانه های خود به این سخنان ذوالنوری واکنش نشان دادند. اگرچه اصلاح طلبان به صورت مطلق این سخنان را محکوم کردند و حتی معتقد هستند که این سخنان توهینی نماینده اصولگرای مجلس با هدف فشار به دولت بیان شده که آنها بتوانند در انتخابات ۱۴۰۰، پیروز این عرصه باشند.

البته در این میان برخی از اصولگرایان نیز نوشته های ذوالنوری را محکوم کرده و این سخنان را توهین آمیز دانسته اند و معتقدند که حسن روحانی صرف‌نظر از اینکه رییس دولت است، مانند هر فرد دیگری حق و آزادی اظهارنظر دارد و اگر هم خطایی کرده یا اظهارنظر نامناسبی داشته، مسیر مواجهه با آن طبق قانون اساسی روشن است، بنابراین تهدید وی آن هم با عباراتی چون «اعدام» که مجتبی ذوالنور به‌کار برده، حتما غیرقانونی، غیرمنطقی و خلاف تمام هنجارهایی است که جریان انقلابی به آن اعتقاد راسخ دارد و اینگونه استدلال می کنند که این سخنان باعث می شود تا اصلاح طلبان از آن استفاده کنند و بگویند که منتقدان دولت همگی ضدصلح، جنگ‌طلب و فاقد هرگونه استدلال منطقی هستند. بنابراین چرا امثال ذوالنوری متوجه نیستند که آب در آسیاب که می‌ریزند. به همین دلیل هم اصولگرایان به نمایندگان خود توصیه می کنند که باید بیشتر از آنکه درگیر چنین حاشیه‌هایی شوند، به‌دنبال یافتن راهی علمی و منطقی برای تغییر دادن سیاست های جاری باشند نه اینکه در یک چالش سیاسی و حاشیه‌ای فرو بروند.

سرخط اخبار پژوهش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha