سرمایه‌های انسانی نخبه و ظرفیت‌های اراک به شایستگی معرفی شود

اراک - ایرنا - نماینده ولی فقیه در استان مرکزی روز دوشنبه با گرامیداشت روز اراک (۲۸ مهرماه) این شهر را کانون علم، ادب، معرفت، علوم اسلامی و خاستگاه بزرگان و مشاهیر ایران بیان کرد و خواستار برنامه هدفمند برای معرفی شایسته سرمایه‌های انسانی نخبه و ظرفیت‌های این کلانشهر شد.

آیت‌الله قربانعلی دری نجف‌آبادی در این پیام که نسخه‌ای از آن در اختیار ایرنا قرار گرفت، آورده است: روز بزرگداشت اراک فرصت ارزشمندی است تا با نگاهی به تاریخ این خطه میزان تاثیرگذاری مردم و مشاهیر آن در مناسبات اجتماعی، علمی، فرهنگی و اجتماعی کشور بازخوانی و برای نسل جوان تشریح و تبیین شود.
وی در این پیام آورده است: وجود بزرگانی همچون امام راحل، امیرکبیر، قائم‌مقام فراهانی و ده‌ها فرد شهیر دیگر که کدام نقش سازنده‌ای در جریان‌های مختلف سیاسی و علمی و فرهنگی داشته‌اند همواره برای مردم اراک و استان مرکزی مایه افتخار و سربلندی است و باید قدر این نعمت‌ها را دانست و آنان را به شایستگی معرفی کرد.
نماینده ولی فقیه در استان مرکزی در این پیام آورده است: قدمت برخی  آستان مقدس امامزادگانی همچون محمدعابد(ع)، ۷۲ تن ساروق، امامزادگان شهر تفرش، خمین، ساوه، آستانه و هزاوه اراک نشان از آن دارد که ای خطه همواره در طول تاریخ اثرگذار بوده است.
آیت الله دری نجف‌آبادی یادآور شده است: استان مرکزی، کرمانشاه، لرستان، تا سمنان و دامغان، ساوه، خمین، گلپایگان، خوانسار و همدان پیش از این به عراق عجم شهرت داشته و همواره کانون مذهب مقدس تشیع بوده و تاریخ این خطه باید بیش از پیش برای نسل جوان تشریح شود.
نماینده ولی فقیه در استان مرکزی اضافه کرد: حوزه علمیه سپهداری اراک یکی از کانون‌های محوری در گسترش علم و ادب و معرف و مادر حوزه علمیه قم است که از سوی شیخ عبدالکریم حائری ایجاد شده و بزرگانی همچون امام راحل، حضرت آیت‌الله‌العظمی اراکی، ایت‌الله العظمی گلپایگانی، آخوند همدانی، سید احمد خوانساری، سید محمدتقی خوانساری و بزرگان‌دیگر در آن تحصیل علم و معرفت کردند و آثار و برکات آنها هم‌اکنون نیز مورد توجه است.
آیت‌الله دری نجف‌آبادی در ادامه این پیام آورده است: حاج آقا نورالدین اراکی هم یکی دیگر از بزرگان علوم اسلامی در این خطه است که آرامگاه وی اکنون زیارتگاه اقشار مختلف مردم این شهر است.
وی عنوان کرده است: مردم استان مرکزی و شهر اراک در دوران انقلاب اسلامی و مبارزات علیه رژیم شاهنشاهی نیز نقش موثری ایفا کردند و نام و آوازه این خطه با تقدیم ۶ هزار و ۲۰۰ شهید گلگون کفن در جنگ تحمیلی در صیانت از ارزش‌های انقلاب و آرمان‌های امام راحل همواره بر تارک این مرز و بوم می‌درخشد.
امام جمعه اراک در ادامه این پیام آورده است: در جریان شیوع ویروس کرونا نیز مردم استان مرکزی و اراک هم در راستای رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی با هدف کنترل این ویروس منحوس و هم به لحاظ حضور در رزمایش کمک مومنانه ندای مقام معظم رهبری را لبیک گفتند و از اردیبهشت ماه امسال تا کنون بیش از ۱۹۰ هزار بسته معیشتی با حمایت مردم، خیران و دستگاه‌های اجرایی بین خانواده‌هایی که از شیوع ویروس دچار مشکلات معیشتی شدند توزیع شده است.

۲۸ مهرماه همزمان صدارت امیرکبیر با عنوان روز اراک نامگذاری شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =

سرخط اخبار استان‌ها