خیز بلند کرونا در جدال با سلامت

خرم آباد - ایرنا - "همراهی مردم در پیشگیری از شیوع کرونا مطلوب نیست" این مهمترین جمله‌ای است که در روزهای کرونایی و وضعیت قرمز لرستان از گفته مسئولان شنیده می شود و نشانگر نقش مهم و کلیدی شهروندان در کنترل این ویروس کشنده است.

هرچه روزهای ابتدایی شیوع ویروس کووید ۱۹ با دلهره و اضطرابی وصف ناپذیر همراه بود این روزها گرچه به همان اندازه سابق ویروس هنوز خطرناک و کشنده است اما گویی مردم دیگر آن ترس و دلهره سابق را از آن ندارند.

اغلب مردم در مراسمات عزادارای شرکت می کنند، بدون رعایت پروتکل های بهداشتی در خیابان ها و معابر در حال رفت و آمدند و دیگر مثل سابق در مقابل این ویروس مهلک توصیه های بهداشتی را به کار نمی گیرند و همین بی خیالی باعث شده تا همچنان کووید ۱۹ قربانی بگیرد و بیخ گوشمان جولان دهد.

در شهرستان سلسله که روزهای ابتدایی شیوع ویروس از شهرهای پیشتاز لرستان در ابتلای به این بیماری بود، با همدلی و همراهی مردم با مسئولان سلامت، در مقاطعی شاهد کنترل قابل ستایش بیماری بودیم اما همین که مردم خیالشان اندکی از این بیماری آسوده شد، مجددا رعایت نکردن پروتکل های بهداشتی و حضور در تجمعات و برگزاری مراسم های شادی و عزاداری باعث شروع پیک دوم شد و مهار ویروس ویروس را مشکل تر کرد و حال که در آستانه شروع فصل سرما قرار گرفته ایم، تداخل این بیماری با ویروس آنفلوآنزا می تواند اگر وضع به همین منوال ادامه داشته باشد، قربانیان زیادی بگیرد.

حال مسئولان شهرستان مجبور شده اند که برای پیشگیری از شیوع بیشتر این بیماری مقررات سختگیرانه ای اعمال کنند.

باشگاه های ورزشی در سلسله تعطیل شد

رئیس اداره ورزش و جوانان سلسله گفت: به دلیل وضعیت قرمز شهرستان در خصوص شیوع ویروس کرونا، کلیه اماکن و باشگاه های ورزشی دولتی و خصوصی شهرستان تا اطلاع ثانوی تعطیل است.

امین احمدپور در این باره اظهار داشت: در روزهای اخیر با شیوع موج سوم ویروس کرونا، متاسفانه شاهد جان باختن تعدادی از همشهریان عزیزمان به دلیل ابتلای به این بیماری بوده ایم.

وی افزود: به منظور ممانعت از شیوع و تکثیر این اپیدمی مرگبار و مهلک و با استناد به تصمیم ستاد استانی مبارزه با کرونا و تاکیدات موکد دستگاه های ذیصلاح و نظارتی، کلیه اماکن ورزشی سطح شهرستان اعم از دولتی و خصوصی تا اطلاع ثانوی تعطیل هستند.

احمدپور بیان کرد: کلیه باشگاه های ورزشی تا ملغی شدن محدودیت های کرونایی، ملزم به رعایت دستورالعمل های ستاد استانی مبارزه با کرونا و پروتکل های بهداشتی هستند.

وی تصریح کرد: با هرگونه تخطی و تخلف از ضوابط ابلاغی و محدودیت های اعلامی و تصمیمات اتخاذ شده، اقدام قانونی لازم اعمال خواهد شد.

۱۴ نفر از کادر درمان سلسله به کرونا مبتلا شدند

رئیس شبکه بهداشت و درمان سلسله نیز گفت: ۱۴ نفر از پرستاران و پزشکان کادر درمانی بیمارستان شهرستان به بیماری کرونا مبتلا شده‌اند.

دکتر حمزه حسنی نیز با اشاره به وضعیت قرمز شهرستان درخصوص شیوع بیماری کرونا، اظهار داشت: متاسفانه طی چند هفته اخیر، ۱۴ نفر از پزشکان متخصص و پرستاران کادر درمانی بیمارستان امام خمینی(ره) شهرستان به بیماری کووید ۱۹ مبتلا شده اند.

وی با بیان اینکه کادر درمان به شدت خسته هستند و مردم نیز آنگونه که لازم است پروتکل های بهداشتی را رعایت نمی کنند، افزود: اگر وضعیت به همین منوال ادامه داشته باشد به زودی و با فرارسیدن فصل سرما شاهد مرگ بسیاری از عزیزان و هموطنان خود به واسطه ابتلا به این بیماری خطرناک خواهیم بود. 

حسنی با بیان اینکه هنوز پروتکل های بهداشتی در برخی بانک ها و مراکز پیشخوان رعایت نمی شود، عنوان کرد: در روزهای ابتدایی شیوع بیماری ، مردم همکاری و همدلی بسیار خوبی را با مسئولان از خود نشان دادند و تمامی توصیه های پزشکی را برای پیشگیری به کار می بستند اما متاسفانه اکنون آنگونه که باید رعایت نمی کنند و این امر می تواند عواقب جبران ناپذیری را برای آنها به همراه داشته باشد.

وی همچنین گفت: متاسفانه مشاهده می شود که برخی از مردم شهرستان در حالی که می دانند وضعیت شیوع بیماری نامناسب است اما بی آنکه به عواقب کارهای خود بیندیشند از هم اکنون در تدارک برگزاری مراسم عروسی عزیزان خود هستند.

رئیس شبکه بهداشت و درمان سلسله گفت: بارها هشدار داده ایم که مهمترین راه انتقال این ویروس شرکت در تجمعات است اما هنوز شاهد تجمعات گسترده مردم در آیین های خاکسپاری هستیم.

وی افزود: تا مردم عزم جدی در رعایت توصیه های پزشکی و پروتکل های بهداشتی را نداشته باشند، همچنان شاهد ابتلا و مرگ عزیزان بسیاری به واسطه این بیماری خواهیم بود بنابراین لازم است که مردم در پیک جدید شیوع کرونا ، همراهی و همدلی بیشتری از خود نشان دهند.

همراهی مردم نقش مهمی در کنترل کرونا دارد

 معاون فرماندار سلسله نیز گفت: عزم جدی، همکاری، همراهی و همدلی مردم نقش مهمی در مهار و کنترل شیوع ویروس کرونا دارد.

خدیجه بهزادیان اظهار داشت: علت بالا رفتن آمار، کاهش حساسیت نسبت به رعایت پروتکل ها است، یک اصل ثابت شده وجود دارد که تا مردم نخواهند و پای کار نباشند، هیچ اقدامی موفقیت آمیز و نتیجه بخش نخواهد بود و درخصوص بیماری کرونا نیز تا مردم همراه و همدل نباشند، این بیماری قابل کنترل نیست.

وی افزود: درخصوص بیماری کرونا در وضعیت قرمز هستیم و انتظار می رود که اصحاب رسانه و فعالان فضای مجازی همچون گذشته به کمک مسئولان و مردم بیایند و خطر بزرگ کرونا را اطلاع رسانی کنند اما در بعضی کانال ها مشاهده می شود که زمان خاکسپاری ها را اطلاع رسانی می کنند.

بهزادیان با بیان اینکه دچار روزمرگی شده ایم و اقدامات پیشگیرانه را رعایت نمی کنیم، بیان کرد: متاسفانه کارمندان برخی ادارات از ماسک استفاده نمی کنند، برخی بانکها در مواقع غیرضروری پول نقد تحویل مشتری می‌دهند و در برخی دفاتر پیشخوان، پروتکل های بهداشتی رعایت نمی شود.

معاون فرماندار سلسله با تاکید بر تعطیلی تالارها و باشگاه ها و اماکن ورزشی اضافه کرد: با توجه به وضعیت نامناسب شهرستان باید کلیه مدارس شهری و روستایی تا ۲ هفته تعطیل و روند آموزش دانش آموزان از طریق فضای مجازی و شبکه آموزش دنبال شود.

وی با تاکید بر تشکیل تیم بازرسی متشکل از ادارات شبکه بهداشت و درمان، صنعت و معدن، میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و ورزش و جوانان، ادامه داد: این کمیته باید تمامی اماکن و واحدهای صنفی را مورد بازرسی قرار دهند، در صورت عدم رعایت نکات بهداشتی بار اول تذکر و در دفعات بعد با هماهنگی دادستان اقدام به پلمب واحد مربوطه نمایند.

چاپ اعلامیه ترحیم در سلسله ممنوع است

معاون فرماندار سلسله با تاکید بر ممنوعیت چاپ اعلامیه های ترحیم افزود: باید کلیه تالارها و مراکز گردشگری نیز تا اطلاع ثانوی تعطیل شوند.

 بهزادیان گفت: باید کلیه دستگاه های اجرایی همت کنند تا ظرف این هفته میزان انتشار آن در شهرستان کاهش یابد.

معاون فرماندار سلسله با بیان اینکه کلیه دستگاه های اجرایی بجز خدمت رسان ها مطابق مصوبه استانی باید تا یک هفته دیگر با ۵۰ درصد ظرفیت کارکنان خدمت کنند، افزود: در این مدت فعالیت ادارات باید بگونه ای باشد که در روند خدمات دهی به مراجعان خللی ایجاد نشود.

وی گفت: هر مدیری که در خصوص کنترل کرونا در حوزه کاری خود کوتاهی کند مورد برخورد قرار خواهد گرفت.

۳۶۰ بیمار مبتلا به کرونا در لرستان تحت مراقبت های ویژه هستند

مسوول ستاد مبارزه با کرونا دانشگاه علوم پزشکی لرستان گفت: اکنون ۳۶۰ بیمار مبتلا به کرونا در لرستان تحت مراقبت های ویژه هستند.

مریم کوشکی گفت: در لرستان ۳۳ هزار و ۹۳۳ نفر به ویروس کرونا مبتلا شده اند که از این تعداد ۶۹۱ نفر بر اثر ابتلا به این بیماری فوت شده اند.

وی اظهار داشت: شهرستان‌های خرم آباد، بروجرد، کوهدشت، دورود، الیگودرز، دلفان، پلدختر، سلسله و ازنا در وضعیت قرمز و شهرستان‌های چگنی و رومشکان نیز در وضعیت زرد کرونایی قرار دارند.
 وی با بیان اینکه۳۳هزار و ۹۳۳ نفر در استان لرستان به ویروس کرونا مبتلا شده اند افزود: هم اکنون ۳۶۰ نفر در تحت مراقبت‌های ویژه هستند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 7 =

سرخط اخبار استان‌ها